Педагогам

ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?» 

Кожна людина народжується зі здатністю протистояти стресу, але в наш час цей запас стійкості швидко виснажується через війну та невизначеність. 

(blue_heart)(yellow_heart)Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», що ініційована Оленою Зеленською, має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості. 

(battery) Матеріали щодо самодопомоги та підтримки інших розташовані на сайті https://www.howareu.com/

(sun)Піклування про ментальне здоров'я має стати звичною відповідальністю кожного.


відео.mp4

Де брати сили, коли здається, що всі джерела вже вичерпані? 😣 


Насправді у кожного з нас є багато джерел сили, та у щоденному вихорі клопотів ми часто про них забуваємо. Це можуть бути прогулянки, фізичні вправи, мистецтво, музика, спілкування, книги — буденні речі, які нас наповнюють, дарують натхнення рухатися далі. 


Проста вправа «Абетка сили» допоможе пригадати або навіть знайти нові джерела наповнення. Відкрийте абетку, пройдіться літерами та випишіть якомога більше речей, яким зможете приділяти годину-дві після роботи. Цей час «для себе» суттєво змінить ваш настрій і самопочуття 🔋

Нерідко, щоб підтримати людину в скорботі, ми намагаємося прискорити процес горювання, заперечити переживання або заспокоїти фразами на кшталт «Втрати роблять нас сильнішими». Проте це так не працює. 

Горювання — природна реакція на втрату. Неможливо прожити цей процес за людину або пришвидшити його. Найкращий шлях підтримати — бути поруч, запропонувати допомогу, надати безпечний простір для взаємодії. 

ℹ️ Безоплатну психологічну підтримку для захисників та їхніх близьких надає Вільний Вибір. 

https://www.instagram.com/vilnyi_vybir?igsh=ZDcza2dxczJzY3F3 

Аби записатися на консультацію, телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номером (063) 64 64 991 (з 9.00 до 19.00; понеділок — п’ятниця).

Ми можемо очікувати, що з приходом весни усе “розквітне”: не тільки на вулиці, але й настрій. Але може статися навпаки: відомо, що організм людей по-різному адаптується до змін погоди. І прихід нового сезону дійсно впливає на наше ментальне здоров’я. Тому, навіть якщо сонце вже б’є променями в вікно, бути не в доброму гуморі навесні – нормально.

Чому так відбувається і як з цим впоратися, читай у каруселі

І пам’ятай (в будь-який сезон): ми не можемо зупинити планету, скасувати зміну пір року та інші речі, що нам не під силу. Але можемо взяти відповідальність за своє ментальне здоров’я та подбати про нього 🤝

В умовах війни маємо особливо дбати про дитячу психіку. Неважливо, що саме пережила дитина: евакуацію, постріли чи звуки сирен — усе це для неї може стати травматичним досвідом. Дистанційне навчання чи новий колектив — речі, які раніше здавалися нормою, зараз мають неабиякий вплив. 

За словами психотерапевтки Вікторії Горбунової, фахівці умовно ділять такий досвіт на дві категорії — на травми з великої «Т» і травми з малої «т». Одні здаються більш серйозними, інші — простішими. Але усі можуть відбиватися на майбутньому людини. Коли вже роки потому вона згадуватиме ті чи інші події дитинства, мозок може повертати відчуття тіла та настрій з конкретної ситуації 😬 

Чи є це вироком на все життя? Ні. 

Аптечка.pdf

Пропонуємо до використання ТЕХНІКИ САМОДОПОМОГИ:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLwL4PWi8_YrcStHKFL77RGQOun_avQG-x

Кожна людина народжується зі здатністю протистояти стресу, але в наш час цей запас стійкості швидко виснажується через війну та невизначеність.

Навички самодопомоги допомагають людям стати більш стійкими та впевненими у собі. Самодопомога включає в себе практики, які сприяють зменшенню стресу, тривожності та депресії. Люди, які здатні дбати про себе, часто можуть бути більш ефективними в підтримці інших.

Коли втома накопичується, зникають мотивація, інтерес до роботи чи звичних справ, які до цього приносили задоволення, інколи навіть бажання спілкуватися з оточуючими. 

Таке фізичне чи емоційне виснаження також зветься «вигорянням». Аби не вигоріти, підтримуйте баланс між роботою та особистим життям. І почати варто з простого — припиніть перевіряти робочі чати у вихідні. А ще — 

▫️ встановіть певні межі та навчіться казати «ні», коли задач вже й так багато; 

▫️ лягайте спати вчасно та повноцінно харчуйтеся; 

▫️ виділяйте час «для себе» — для своїх хобі, догляду за собою чи навіть ледарства; 

▫️ розвивайтеся, «прокачуйте» свою творчість, вивчайте щось нове й корисне; 

▫️ святкуйте найменші успіхи й перемоги, винагороджуйте себе. 

Усі ми часом буваємо «не норм», і це природно 

І дітям, і дорослим важливі похвала та підтримка. Але від звичайного «молодець» може розвинутися залежність, або з часом дитина сприйматиме цю похвалу як нещиру. 

Зібрали кілька правил, які допоможуть підтримати та заохотити дитину.

А ось чим можна замінити слово «молодець»:

✔️ Круто!

✔️ Дай п'ять!

✔️ Гарна робота!

✔️ Ти так старався і у тебе все вийшло

✔️ Я знала, що ти впораєшся

✔️ Це було непросто, але ти впоралася

✔️ Ти все врахувала!

Усі ми час від часу відчуваємо тривожність .

 Зазвичай хвилювання через певні події чи буденні клопоти триває недовго — від кількох хвилин до кількох днів. Але для деяких тривожність — це не просто напружений день чи занепокоєння. 

Як наслідок тривалого стресу вона може тривати протягом тижнів, місяців і навіть років. Може переростати у тривожний розлад і заважати людині жити повноцінним життям. 

Пам’ятаймо про це та поважаймо одне одного 🤍

ℹ️ Якщо ви чи ваші близькі страждаєте на постійну тривожність, спробуйте щоденні вправи й техніки для заспокоєння, перегляньте свій графік — переконайтеся, що достатньо відпочиваєте, повноцінно харчуєтеся, знаходите час для себе. Якщо вам не вдається подолати тривожність самотужки, не соромтеся звернутися до спеціаліста.

дихання.mp4

Згадуємо прості техніки дихання, які стануть у пригоді в стресових ситуаціях 

«Дихання по квадрату» — одна з найпоширеніших технік, яка допоможе опанувати емоції, знизити відчуття тривожності, наситить організм киснем. Вона не потребує особливих умов, тож виконати її можна будь-де: вдома, в машині, в школі чи в укритті.

Уявіть перед собою квадрат. Зосередьтеся на диханні та рухайтеся зором по гранях фігури — на вертикальних робимо вдих/видих, на горизонтальних — паузи:

1️⃣ неспішно вдихаємо і рахуємо до чотирьох;

2️⃣ робимо паузу і теж рахуємо до чотирьох;

3️⃣ поволі видихаємо (1,2,3,4);

4️⃣ робимо паузу (1,2,3,4).

Повторіть вправу кілька разів. Якщо відчуваєте дискомфорт, спробуйте інший ритм, який буде найбільш комфортним для вас 

Коли рідні чи близькі нам люди йдуть на фронт, це випробування і подвійний стрес для всієї родини. Та ще складніше дати собі раду з цим малечі, яка не має відповідей на безліч запитань і сприймає реальність дещо інакше.

Сьогодні тисячі українських дітей чекають з фронту дідуся, брата, маму чи тата, а дехто і обох батьків. В цей період малеча особливо вразлива і як ніколи потребує підтримки.

Психологи Центру здоров’я та розвитку «Коло сім’ї» радять за можливості не розривати зв’язок дитини з близькою людиною, висловлюватися обережно, але бути щирими, а ще — не забувати про активності, які допоможуть пережити тривогу і смуток ❤️‍🩹

ПРОФІЛАКТИКА  БУЛІНГУ