DOP/HJ_Glasovna analiza i sinteza

Upute roditeljima

Roditelji bi, radi uklanjanja djetetovih teškoća, kod kuće trebali svakodnevno provoditi kratke vježbe u više navrata, ali ne duže od desetak minuta.

Vježbe se preporučuju provoditi češće kroz formu igre, a rjeđe putem učenja kako bi se kod djeteta smanjio osjećaj prisile.

U početku rada treba biti osobito strpljiv, naročito ukoliko dijete sporije napreduje.

Potrebno je znati da se jedino vježbanjem, kontinuiranim i sistematičnim, uz pružanje stalne potpore djetetu, njegove teškoće najbolje otklanjaju.

VJEŽBE

1. Vježbe sastavljanja riječi od izoliranih glasova / sinteza riječi /

Roditelj izgovara izolirane glasove riječi, a dijete treba prepoznati koja je riječ izgovorena.

Primjer: Roditelj izgovara k-o-s-a , s malim pauzama između glasova, a dijete kaže „ kosa“. Ukoliko dijete ne uspijeva sintetizirati riječ pomaže mu se tako da se dva glasa izgovaraju u slogu, a dva izolirano / ko-s-a /

Popis dvosložnih riječi pogodnih za vježbanje : ruka, noga, lice, peta, rame,maca, zeko, medo, sova, šuma, zima, riba, koza, koka, saka, beba, kiša, jelo, …

2. Vježbanje rastavljanja riječi na glasove / dvosložnih riječi /

Zadanu dvosložnu riječ koju dijete može prethodno sintetizirati, treba rastaviti na glasove govoreći „ glas po glas“. Pr. KOSA = K, O, S, A

Korisno je da dijete u svojoj slovarici sastavlja tu riječ ili iz pomoć izrezanih kartica slova.

Ako ne može složiti slovo po slovo, možemo mu pomoći tako da riječ izgovorimo po slogovima, nakon čega dijete slaže prvi, a zatim i drugi slog. Nakon toga sastavljenu riječ dijete treba pročitati.

Tek kada je dijete u stanju glasno analizirati jednostavne dvosložne riječi , prelazi se na jednostavne trosložne riječi / jabuka, banana, malina, jagoda, salata, cipela, livada, bobica, gitara, lavica, koliba, minuta … /.

U vježbanju ne koristite jednosložne riječi kao sat, miš, vuk i sl. jer su one djeci teške.

3. Vježbe prepoznavanja početnog i završnog glasa u riječi

Roditelj kaže riječ, npr. VUK, u kojem dijete treba prepoznati početni glas /V / , a zatim smisliti novu riječ koja počinje završnim glasom te riječi / K /. Igra "Kaladont".

Igra se dalje nastavlja tako što sada roditelj treba prepoznati početni glas riječi i kazati novu riječ koja počinje završnim glasom prethodne riječi.

Takvo učenje dijete doživljava kao igru, budući i roditelj aktivno sudjeluje.

S vremenom djeca pokušavaju smisliti što težu riječ za roditelje. Na taj način i oni sami spontano uče.



Predlažem dogovor i suradnju s učiteljem. Koliko god roditelj poznaje svoje dijete, učitelj je taj koji procjenjuje koliko je situacija ozbiljna i predlaže rješenje. Naravno, sa zajedničkim ciljem, a to je: pomoć djetetu. Ukoliko učitelj odredi dopunsku nastavu na kojoj će dodatno raditi s učenikom, to nije nikakva drama ( inače se tako dopunska nastava doživljava ).

To je samo vrijeme u kojem će se učitelj više posvetiti rješavanju problema jer to na redovnoj nastavi nije u mogućnosti odraditi. Uz dopunsku nastavu potreban je i rad kod kuće. Ali, ne pretjerivati. Kao najvažnija aktivnost predlaže se zajedničko čitanje roditelja i djeteta koje ne bi smjelo trajati duže od 30 minuta. Preporuča se i vježba kroz igru kako dijete ne bi razvilo averziju prema učenju gradiva s kojim ima poteškoće.

Sinteza i analiza – evo još nekih savjeta / vježbi:

  • vježba sastavljanja glasova u riječ ( usput u igri slovkajte riječ koju treba sastaviti m-a-č-k-a = mačka )

  • vježba rastavljanja riječi na glasove ( zadajte riječ koju treba rastaviti na slogove ili slovkati, postat će sve zabavnije što više riječi dijete nauči mačka = m-a-č-k-a, ma-čka )

  • igra „kaladont“ ( svi ju znamo, započni novu riječ sa zadnjim slogom prethodne riječi , samo ne smije završni slog biti –ka, lopTA – TAva – VAga)

  • pogodi poziciju slova ( prvo neka dijete pokazuje u napisanoj riječi gdje se nalazi zadano slovo a kasnije neka kaže gdje se traženo slovo/glas nalazi; na početku, u sredini ili na završetku riječi )


1.

NA SU IMA JE MAMA TATA BAKA IZA GORE JEŽ MIŠ ŠUMA

Vježbe čitanja