4. AKTIVNOST

4. AKTIVNOST

stare zaboravljene igre

matematičke igre

STARE ZABORAVLJENE IGRE

U prosincu smo se prisjetili starih zaboravljenih igara. Bilo je zanimljivo istraživati kako su se nekada prije djeca igrala. Upoznali smo ih puno. Izdvojili smo samo one koje smo rado igrali i koje su nam bile najdraže. To su:

  1. IGRE BOJICA

  2. PIJETLOVI

  3. SLIJEPI MIŠ

1.IGRA BOJICA

Djeca stoje u krugu. Jedno dijete je u sredini. Ostali govore brojalicu: " Išo medo u šumicu, izgubio maramicu. Pitam te kakve boje je bila?" Dijete u sredini odgovara , npr. " Crvena". Pokazuje rukom na jedno po jedno dijete i izgovara brojalicu: " Imaš li ti takvu boju?" Dijete na kojem se zaustavi brojalica mora na sebi pronaći takvu boju ili ispada iz igre. Pobjednik je onaj tko ostane posljednji u igri.

2.PIJETLOVI

Na podu se nacrta krug. U njemu su dva igrača- pijetlovi. Oni stoje svaki na svojoj nozi s rukama na leđima. Cilj igre je izbaciti protivnika iz ravnoteže samo guranjem, uz pomoć ramena. Pobjednik je onaj koji ostane duže u igri. Igrači se mogu smjenjivati prema dogovoru.

3.SLIJEPI MIŠ

Djeca stoje u krugu. Jedno dijete je slijepi miš. Ono je u sredini kruga i ima zavezane oči. Slijepi miš se mora nekoliko puta okrenuti oko sebe. Tada krene rukama prema ostaloj djeci. Kada dotakne neko dijete mora opipom pogoditi tko je. Pogađa tako dugo dok ne pogodi, a onda mijenja mjesto s onim čije ime pogađa.

MATEMATIČKE IGRE

IGRA KOCKAMA

Dva igrača bacaju kocku. Zadatak je brojeve koje dobiju bacanjem kocaka usporediti, zbrojiti, oduzeti, napisati matematički zadatak pomoću dobivenih brojeva.

Napomena: umjesto broja šest nalijepili smo nulu.

TREĆA AKTIVNOST

natjecateljske igre u TZK ;

dramske igre

igre u različitim nastavnim predmetima

ŠTAFETNE IGRE- igre u nastavi TZK-a

DRAMSKE IGRE- Djedova pogača i Crvenkapica

DRUGA AKTIVNOST

društvene igre koje su najdraže djeci

osmišljavanje nove igre i igranje u razredu

Igrali smo različite društvene igre i tako vježbali i ponavljali nastavne sadržaje hrvatskog jezika i matematike. Baš je zabavna nastava i učenje kroz igru i zabavu. Možete se i vi okušati u našim igrama. Samo hrabro, bit će zanimljivo i uzbudljivo.

  1. IGRA BINGO

Ispred učenika su kartice s geometrijskim tijelima i geometrijskim likovima. Jedan učenik izvlači iz vrećice kartice s natpisima geometrijskih likova i geometrijskih tijela. Zadatak učenika je da narančastom karticom prekrije izvučeno geometrijsko tijelo ili geometrijski lik. Pobjednik je onaj učenik koji prvi prekrije sve pojmove na svojoj kartici.

Ovom igrom ponavljali smo geometrijska tijela i likove te njihove nazive.

2. MEMORY

Ovu igru smo igrali tako da smo tražili parove slike geometrijskog tijela i geometrijskog lika i naziv otkrivenog geometrijskog tijela ili geometrijskog lika. Pobjednik je ekipa koja skupi više parova kartica.

Uz ovakav način ponavljanja geometrijskih likova i geometrijskih tijela, zaključili smo, lakše se uči.

Igrali smo se MEMORY i ponovili brojeve koje smo učili. Tražili smo brojeve i povezivali količinu otkrivenog broja.

3. IZBACI ULJEZA

I ova igra nam je jedna od dražih igara. U nizu su postavljene kartice s naslikanim pojmovima. Potrebno je odrediti uljeza u nizu kartica s pojmovima. Npr. zadatak je odrediti glas kojim počinje određeni pojam te izbaciti karticu na kojoj prikazani pojam ne počinje zadanim glasom.

Zanimljivo i korisno. Određivali smo početne ili posljednje glasove u riječima, vježbali glasovnu analizu i sintezu i igrali se.

PRVA AKTIVNOST

uvod u projekt

predstavljanje partnera i učenika i njihovih najdražih igara na TwinSpaceu

osmišljavanje loga, bedža i glasovanje


I mi smo sudjelovali u izradi loga projekta Igrom do znanja i zabave. S prvim danima nastave i upoznavanja škole, dopao nas je težak zadatak. Uz puno truda i volje, uspjeli smo.....

Igrom do znanja i zabave

Višestruka je važnost igre: motivira učenika za aktivno sudjelovanje u nastavnom procesu, razvija dječju znatiželju, poboljšava koncentraciju i pažnju, potiče istraživanje, razmišljanje, rješavanje problema i svakako , kreativnost. Kroz igru učenici će ostvariti svoje osobne potencijale. Svoje igre će prezentirati ostalim učenicima škola partnera na eTwinning platformi. Na taj način učenici će razvijati i digitalne kompetencije, suradnju i poduzetnost.