Współpraca międzynarodowa

Realizacja projektów eTwinning w ramach współpracy międzynarodowej

w roku szkolnym 2019/2020


1. Projekt " UnESCO- Untold Experiences Stories of a Country"

2. Projekt "Common Roots Make You"

3. Projekt "Let's go back to our villages".

Partnerzy: Włochy, Holandia, Hiszpania,Turcja, Rumunia, Portugalia, Ukraina, Grecja, Tunezja, Polska.

4. Projekt "let's build the bridges of kindness".

Partnerzy: Finlandia, Słowenia, Niemcy,Węgry, Polska.



Spotkanie robocze w Portugalii.


W dniach 24-28 września 2019 koordynatorka projektu oraz dwie nauczycielki naszego zespołu brały udział w mobilności do miasta Paco de Arcos w Portugalii . Spotkanie miało formę warsztatów w ramach projektu „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”.

Pierwszy dzień okazał się bardzo pracowity. Po obejrzeniu pięknej i nowoczesnej szkoły zabraliśmy się do pracy. Warsztaty na temat eTwinning poprowadziła portugalska koordynator projektu Ana Cristina Martins. Wieczorem odbyła się ceremonia powitania gości. Po powitaniach pełnych wzruszeń odbył się koncert przygotowany przez nauczycieli i uczniów. Wielu wrażeń dostarczył występ przedszkolaków. Entuzjazm i zaangażowanie artystów docenili wszyscy gromkimi brawami.

Drugi dzień miał mniej formalny charakter. Odwiedziliśmy piękną i jedną z najbogatszych miejscowości w Portugalii- Cascais.

Następnym przystankiem na szlaku naszej podróży była przepiękna Sintra.

Miasteczko należy do najpiękniejszych w Portugalii. Zachwyca już samą lokalizacją – u stóp góry o tej samej nazwie – skąd roztaczają się niesamowite krajobrazy. Niesamowitym miejscem jest Pałac Quinta da Regaleira, znany również jako “Pałac Milionera Monteiro” – nazwa ta nawiązuje do nazwiska pierwszego właściciela pałacu, bogatego kupca i handlarza kawą António Augusto Carvalho Monteiro. Dodatkowej wartości temu miejscu dodaje fakt, że jest ono, wraz z innymi zabytkami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach “Krajobrazu Kulturowego Sintry“.

Zapoznałyśmy się także z portugalskim systemem nauczania zawodu. W technikum Casa Pia de Lisboa miałyśmy możliwość podpatrzeć tajniki kształcenia zegarmistrzów czy kucharzy.

Portugalczycy są bardzo dumni ze swojego kraju. Ana, koordynatorka projektu, z dumą prezentowała nam muzeum Prezydentów Portugalii- Museu da Presidencia da Republica. Jest to interaktywne muzeum, w którym znajduje się galeria portretów z krótkimi biografiami wszystkich prezydentów Portugalii od czasu utworzenia republiki w 1910 roku. Jest tu również ciekawa kolekcja pamiątek i prezentów otrzymanych przez prezydentów Portugalii od zagranicznych szefów państw.

Zrealizowałyśmy kolejny etap naszego projektu. Poznane metody oraz formy pracy pozwolą nam na wprowadzenie tematów eTwinningowych na lekcjach nie tylko języka angielskiego, ale i innych przedmiotów. (A.I., L.M.)


Spotkanie robocze w Hiszpanii.

Projekt „Common Roots Make You” ( „Wspólne korzenie kształtują nas”) rozpoczął się w naszej szkole 01.09.2109 r. i będzie trwał do 31.08.2021 r. Celem projektu jest:

  • uświadomienie uczestnikom wspólnych korzeni, które łączą Europę, a w konsekwencji zwiększenie w uczestnikach tolerancji, otwartości na inne kultury i zrozumienie przez nich odmienności

  • wzmocnienie w uczestnikach szacunku dla własnej kultury i jej specyfiki, a także szacunku dla innych kultur

  • niwelowanie uprzedzeń , stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we wspólnych relacjach.

Przez dwa lata trwania projektu uczestnicy w trakcie wymiany będą mieli okazję wspólnie rozwiązywać problemy, które dotykają ich lokalne społeczności, wymieniać się ze sobą doświadczeniami związanymi z działaniami i promocją w obszarze kultury, sztuki, muzyki, poznawać święta i festiwale państw uczestniczących w projekcie.

W dniach 12.10.2019 r. – 17.10.2019 r. w hiszpańskiej szkole IES GABRIEL CISCAR w Oliva odbyło się pierwsze robocze spotkanie uczestników projektu Erasmus+. Reprezentację naszej szkoły stanowiły dwie nauczycielki: pani L. Makowijczuk (koordynator projektu) oraz pani M. Zbytniewska (nauczycielka j. polskiego). W spotkaniu uczestniczyli wszyscy przedstawiciele szkół partnerskich: nauczyciele z Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Grecji.

Podczas mobilności uczestnicy projektu opracowali ramy organizacyjno-prawne dla skuteczniejszego wspierania wymiany młodzieży, ustalili plan pracy, aktywności na cały okres trwania projektu. Koordynator projektu oraz portugalska koordynatorka przeprowadziły szkolenie dotyczące pracy na platformie Twinspace jako roboczej platformie projektu.

Spotkanie to było nie tylko inspiracją dla osób pracujących z młodzieżą do podejmowania wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się i odkrywanie wspólnych korzeni ale również niesamowitą okazją do pokonywania bariery językowej.

( M.Z. & L.M.)

Warsztaty w RUMUNII

W dniach 5-9 listopada 2019 r. dwie nauczycielki z ZSO w Józefowie nad Wisłą wzięły udział w mobilności do Bukaresztu w Rumunii. Spotkanie miało formę warsztatów w ramach projektu Erasmus+ „UnESCo – Untold Experiences Stories of a Country”. Pierwszego dnia, po powitaniu przez rumuńskiego kooordynatora, Mariana Dragomira, w hotelu Ibis odbyło się szkolenie pod tytułem: „Culture, Stereotypes and Prejudices and Discrimination”. Nauczyciele z każdego kraju biorącego udział w projekcie przygotowali plakat przedstawiający swój kraj. Po prezentacji prac zwiedziliśmy rumuński parlament, który jest symbolem minionego okresu komunizmu, a jednocześnie oznaką potęgi narodu rumuńskiego. Pałac Parlamentu jest drugą co do wielkości, po Pentagonie, budowlą na świecie. Posiada aż 1100 pomieszczeń, wśród których znajdują się biura i ogromne sale, w tym nawet sala koncertowa. Całość tworzy bardzo bogatą konstrukcję, na którą przeznaczono ogromne ilości marmuru, kryształu, stali i brązu. Ekskluzywność tego miejsca podkreśla przepiękny, kryształowy żyrandol o wadze przekraczającej 2 tony oraz sala, której ściany wyłożone są jedwabiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Pitesti, miasta położonego sto kilometrów od Bukaresztu. Kojarzone jest ono z największym sukcesem gospodarczym ostatnich dziesięcioleci. To tam ma swoją siedzibę fabryka samochodów Dacia. Ponad 60 lat wcześniej, (1949-1952) wiele osób, szczególnie studentów, doświadczyło tam piekła więzienia. Ofiarami „eksperymentu z Pitesti”, czyli „reedukacji przez tortury” padło kilka tysięcy więźniów. Po zwiedzeniu byłego więzienia udaliśmy się do Curtea de Argest, gdzie znajdują się 2 monastery, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich architektura i malowidła wywarły na nas ogromne wrażenie.

Ostatni dzień to spotkania w szkołach. Najpierw mieliśmy okazje obejrzeć występ ludowego zespołu młodzieżowego w Domu Kultury w Pojenarii, a następnie wzięliśmy udział w seminarium eTwinning w Liceul Tehnologie Toma Sosolescu w Ploiesti. Rumuńscy nauczyciele przyjęli nas bardzo gościnnie, mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń. Poznane metody i formy pracy będziemy wykorzystywać na swoich zajęciach.

Jolanta Matyka, Joanna Błaszczykowska


Współpraca międzynarodowa ze szkołami z Ukrainy i Łotwy.

Współpraca ta ma na celu wspólną działalność polskich, ukraińskich i łotewskich placówek edukacyjnych w zakresie propagowania najlepszych praktyk dydaktyczno-wychowawczych oraz poprawę efektywności procesu kształcenia poprzez regularne wymiany.

W dniach 16-21 maja 2018 roku goście z Ukrainy i Łotwy wraz z polskimi uczniami mieli okazję bliżej poznać się, porozmawiać, spędzić wspólnie czas podczas wycieczek, zabaw integracyjnych i sportowych. Była to również świetna okazja do porozumiewania się w języku angielskim, a tym samym kształcenie jednej z kompetencji kluczowych. W wymianie uczestniczyli uczniowie klas II i III gimnazjum. Staraliśmy się pokazać naszym gościom piękne oblicze naszej okolicy. Wspólnie spędzaliśmy czas, odkrywaliśmy Lublin i Kazimierz, kosztowaliśmy specjałów kuchni polskiej, a także praktycznie wykorzystywaliśmy technologie informacyjno-komunikacyjne. Ważnym wydarzeniem w trakcie spotkania było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy naszą szkołą a ZSO w Schodnicy na Ukrainie.

Międzynarodowy obóz młodzieżowy w Auce, Łotwa.

W dniach 08.07.2019 – 12.07.2019 6-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły w składzie: A. Kępowicz, K. Kucharczyk, A. Pietras, K. Burek, B. Mazurek, M.Wroński wraz z opiekunami: p. M. Zbytniewską , p. E. Jagiełło wyjechała na międzynarodowy obóz młodzieżowy do Auce na Łotwie.

Celem wyjazdu było doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nawiązanie znajomości z zagranicznymi rówieśnikami oraz poznanie kultury i języka innych narodów.

W spotkaniu, oprócz zespołu z Polski, uczestniczyli uczniowie z Łotwy, Litwy, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy.

Każdy dzień spędzony na Łotwie był pełen wrażeń. Nasi uczniowie brali czynny udział w warsztatach tanecznych, muzycznych, artystycznych, zajęciach sportowych. Program artystyczny przygotowany przez naszą drużynę bardzo spodobał się pozostałym uczestnikom i został nagrodzony gromkimi brawami.

Organizatorzy zadbali również o to, aby uczestnicy międzynarodowego obozu młodzieżowego mogli choć trochę poznać Łotwę. Zorganizowali jednodniowe wycieczki do Rygi oraz do Barefoot Path i Jurmala. W Rydze uczniowie mieli okazję zwiedzić nowoczesną Narodową Bibliotekę Łotwy, w Barefoot Path boso pokonać kilku kilometrowy odcinek z różnymi przeszkodami, w Jurmala poznać przepiękny kurort, pospacerować nad brzegiem Morza Bałtyckiego a nawet wykąpać się.

Czas spędzony na Łotwie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

(M.Z., E.J.)


MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY: POLSKA-ŁOTWA-UKRAINA

W dniach 20-24.03.2019 mieliśmy przyjemność gościć w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą uczniów z miast partnerskich Auce (Łotwa) i Skhidnica (Ukraina). Młodzież brała udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży Polska-Łotwa-Ukraina. Głównym priorytetem przedsięwzięcia było odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Uczestnicy wzięli udział w:

– biegu terenowym z Młodzieżową Radą Gminy,

– obchodach „Pierwszego Dnia Wiosny”,

– turnieju strzeleckim,

– warsztatach kulinarnych,

– warsztatach plastycznych,

– zajęciach integracyjnych,

– wyjeździe do Ćmielowa, Kazimierza Dolnego i Lublina.

Mimo bariery językowej młodzież chętnie brała udział we wszystkich zajęciach, a w niejednych oczach pojawiły się łzy podczas pożegnania. (M.J.)

Szkolenie w Holandii w ramach programu Erasmus KA 229

W dniach 4 – 10 maja 2019 r. grupa nauczycieli ZSO w Józefowie nad Wisłą uczestniczyła w szkoleniu metodycznym pt. „TIK w aktywnym uczeniu się i nauczaniu- inspirujące, ambitne, wspaniałe” w ramach projektu Erasmus + KA2. Spotkanie odbyło się w holenderskim mieście Almere. Wzięli w nim udział nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich -z Łotwy, Polski, Włoch, Holandii, Belgii, Portugalii i Turcji.

Głównym celem projektu było kształcenie umiejętności efektywnego wykorzystania technologii informacyjnych. Uczestniczyliśmy w szkoleniu na temat zróżnicowanego nauczania oraz metod zwiększających sukces edukacyjny na różnych poziomach. W trakcie spotkania oceniano pracę prowadzoną w ramach projektu. Odbyła się międzynarodowa konferencja, podczas której wszyscy nauczyciele dzielili się doświadczeniami w tej dziedzinie. Braliśmy też udział w warsztatach na temat wirtualnej rzeczywistości .Wróciliśmy do Polski z pomysłami, które naszym zdaniem poprawią jakość edukacji w szkole.

Ostatnie spotkanie projektowe odbędzie się we Włoszech w czerwcu. (N.P.)