HET DISTRICT EN HAAR BEVOEGDHEDEN
Groen Ekeren heeft een duurzaam en ambitieus Groen programma voor Ekeren gemaakt. We vinden dat Ekeren het waard is. Maar we zijn ons bewust van de beperkte bevoegdheden en de beperkte middelen die de districtsraad van Ekeren heeft.
In dalende lijn: Europa-België, Vlaanderen, Provincie Antwerpen, Stad Antwerpen en uiteindelijk de 9 districten.
Groen Ekeren wil al de bestaande bevoegdheden optimaal benutten. Vooral wat betreft de bevoegdheden op het vlak van communicatie, advies en participatie willen wij een serieuze tand bijsteken.
Als het op de bevoegdheden aankomt is Ekeren 'slechts' een district. Op vlak van bijvoorbeeld onderwijs, veiligheid, sociale maatregelen, vergunningen, woonbeleid maar ook middenstand kunnen wij als district vragen stellen en advies geven aan de gemeenteraad. Omdat die bevoegdheden (nog) niet bij de districtsraad liggen. Wie dus meer belooft, strooit je zand in de ogen.
Groen Ekeren wil dat de districtsraad ook druk uitoefent op die gemeenteraad om de Ekerse dossiers juist te behandelen en om beslissingen in het voordeel van Ekeren te nemen. Want ook al heeft de districtsraad niet alle bevoegdheden, toch kan ze meer vragen stellen en adviezen geven dan nu het geval is.
De districtsraden beschikken over een aantal specifieke bevoegdheden:
burgerlijke stand
lokale straten en pleinen
lokale parken en groenaanplantingen
lokale feestelijkheden
lokale markten en foren
lokaal cultuurbeleid
lokaal jeugdbeleid
lokaal sportbeleid
lokaal seniorenbeleid
lokale communicatie en promotie
lokale inspraak en participatie
lokale socioculturele verenigingen
Daarnaast kunnen zij ook:
algemeen advies verstrekken bij districtsaangelegenheden;
adviesraden oprichten;
punten die betrekking hebben op de bevoegdheden van het districtsbestuur laten toevoegen aan de agenda van de gemeenteraad;
een volksraadpleging organiseren over de eigen bevoegdheden;
voorstellen doen in verband met het personeelskader van het district.
Bij ieder programmapunt wordt een onderscheid gemaakt tussen wat het District kan beslissen (D) en de zaken waar het district enkel Adviserende bevoegdheid heeft (A).