Вебінари

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ  НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ВЕБІНАР «ДІТИ З НЕБАЖАНОЮ ПОВЕДІНКОЮ У ЗАКЛАДІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ»!

    Входження  дитини у соціум, та зіткнення зі інших дітей, дорослих та оточення, на превеликий жаль, далеко не завжди проходить для неї безболісно. Часто при цьому у дітей відбувається переформатування багатьох уявлень та установок, зміна бажань та звичок, з'являється невпевненість у собі та зменшується довіра до інших. На зміну одним почуттям і прихильностям приходять інші, які часто мають патологічний характер. Аналіз кожного окремого випадку потребує індивідуального підходу.

Небажана  поведінка є результатом конфлікту учня із середовищем. Якщо  таке трапляється, то реакція учня на середовище суттєво відрізняється від очікуваної, що  значно ускладнює його власну навчальну діяльність чи навчальну діяльність оточуючих. Безумовно, така поведінка має широкий спектр проявів: від тимчасових і порівняно незначних, до більш серйозних і тривалих наслідків.

Мета вебінара – формування уявлення у педагогів закладів загальної середньої  освіти та батьків про причини, чинники, стимули небажаної поведінки та  засоби її корекції шляхом створення у родині та закладі корекційного освітнього середовища.

Завдання вебінара

1) формування розуміння поняття «небажана поведінка» та уявлення про причини, прояви цього явища;

2) розширення  знань про способи подолання небажаної поведінки у роботі практичного психолога та  асистента вчителя;

3) уникнення небажаної поведінки у закладі загальної середньої освіти та родині;

4) надання рекомендації щодо подолання небажаної поведінки батькам, педагогам, практичним психологам.

Відповідно плану роботи науково-дослідної лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти 27 грудня 2022 року відбувся Всеукраїнський  науково-практичний вебінар «Діти з небажаною поведінкою у закладі загальної середньої освіти».

Захід відкрила та провела керівник науково-дослідної лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту Любов Прядко.

Завідуюча лабораторією Прядко Л.О. зазначила,  що подолання небажаної поведінки  дітей було завжди актуальним, але у воєнний час особливо. Змінюються часи, змінюються вимоги, відповідно і запити.  Проводячи курси підвищення кваліфікації обов’язково педагоги задають питання: Як допомогти такій дитині? Як мінімізувати прояви небажаної поведінки? Як уникнути спалахів агресії , істерик, бійки тощо? Що порадити її батькам? Як поводитися з ним вчителям?

З огляду на це, на вебінарі було розглянуто основні питання, які цікавлять сучасну педагогічну спільноту.

Завідуюча лабораторією інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО Прядко Любов Олексіївна висвітлила  питання небажаної поведінки як суспільного феномену. Зокрема розкрила причини, чинники, фактори і прояви небажаної поведінки, описала стимули небажаної поведінки та навела приклади з освітянської практики.

Кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка Чобанян Анна Воружанівна розкрила поняття «психічне здоров’я батьків» та його вплив на корекцію небажаної поведінки дітей, свої рекомендації підтвердила результатами власного дослідження.

Дуже цінним був виступ практичного психолога з Естонії Пономаренко Оксани Миколаївни щодо подолання небажаної поведінки в родині. Доповідачка розкрила специфіку роботи з родиною та показала практичні аспекти роботи з найближчим оточенням таких дітей. Окремо була приділена увага схемам реагування батьків на прояви небажаної поведінки дітей.

Фахівець-консультант КУ Інклюзивно-ресурсний центр №1 Сумської міської ради Хомутенко Юлія Олександрівна висвітлила питання створення корекційного маршруту для дітей з синдромом дефіцитом уваги зупинившись на питаннях ознак, причин та проявах даного синдрому, розкрила основні терапевтичні втручання та дала поради педагогам ЗЗСО як підтримувати увагу дітей з небажаною поведінкою.

Асистент вчителя, комунального закладу «СЗШ №2» Дніпровської міської ради Богомаз Крістіна Сергіївна розкрила питання  профілактики і подолання небажаної поведінки у дітей з особливими освітніми потребами у роботі асистента вчителя через призму АВА терапії, довівши на прикладах її результативність.

Член лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО, кандидат педагогічних наук, викладач, член лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО Клочко Оксана Миколаївна висвітлила специфіку надання педагогічної підтримки дітям з емоційними і поведінковими розладами під час освітнього процесу. Доповідачка акцентувала увагу на технології візуальних підказок на уроці.

Кандидат педагогічних наук, старший викладач, член лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО Золотарьова Тетяна Вікторівна описала подолання  депресивних станів дітей молодшого шкільного віку засобами казкотерапії, звернувши увагу на адекватність підбору  казок відповідно емоційного стану дитини з небажаною поведінкою.

Таким чином, на Всеукраїнському  науково-практичному вебінарі «Діти з небажаною поведінкою у закладі загальної середньої освіти» учасники мали змогу детальніше зрозуміти такий феномен як небажана поведінка та мотиви і профілактику її проявів. Вважаємо, що отримана інформація дозволить покращити поведінку таких і дітей, і відповідно, якість життя їх батьків та педагогів, а педагогам підвищити рівень професійної компетентності. 

Посилання на відео https://youtu.be/wWmrdhsuK_s 

ОБЛАСНИЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ВЕБІНАР  

«ДИТИНА З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ТРУДНОЩАМИ В ЗАКЛАДІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ»

      Діти з інтелектуальними труднощами у сучасному  освітньому просторі є  однією з найбільш складних та поширених категорій для включення в освітній процес закладів загальної середньої освіти. Це обумовлено тим, що порушення інтелекту супроводжуються порушеннями психіки, мовлення, комунікації, поведінки, сенсомоторного функціонування і, як наслідок, мають місце труднощі в орієнтації у навколишньому середовищі, соціальній адаптації та соціалізації.

Відповідно плану роботи науково-дослідної лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти 27 червня 2023 року відбувся обласний науково-практичний вебінар «Дитина з інтелектуальними труднощами в закладі загальної середньої освіти».

Захід відкрила та провела завідувач науково-дослідної лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту Любов ПРЯДКО.

Актуальним питанням вебінару стало обговорення проблеми специфіки навчання дітей з  інтелектуальними труднощами з теоретичної та практичної точки зору. Оскільки провідною ознакою інтелектуальних труднощів  є порушення навчально-пізнавальної діяльності, мотиваційної та вольової сфери,  то всі обговорені питання стосувалися саме цих аспектів.  Учасники вебінару мали змогу зрозуміти внутрішній світ дитини з інтелектуальними труднощами та внутрішній світ їх батьків.

Завідуюча лабораторією Прядко Л.О. зазначила, що основними проблемами, з якими зустрічаються діти з такою специфікою розвитку є: труднощі організації власної діяльності та поведінки, зокрема продуктивної навчальної діяльності; виражена недостатність розвитку пізнавальної діяльності в цілому; проблеми у встановленні продуктивних взаємодій з оточуючими та соціально-емоційної взаємодії; потреби у спеціальній організації освітнього простору; необхідність використання спеціальних прийомів та методів під час їх навчання. Прядко Л.О. зазначила, що  виявлення інтелектуальних труднощів у дітей виступає важливим чинником у наданні освітніх послуг закладом освіти і пристосуванні освітнього середовища до можливостей та особливостей інтелектуального розвитку дитини.

З огляду на це, на вебінарі було розглянуто основні питання, які цікавлять сучасну педагогічну спільноту.

Старший викладач кафедри психології Сумського ОІППО Борцова Муза Володимирівна, розкрила особливості психічного розвитку дітей з інтелектуальними труднощами.

Завідуюча лабораторією інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО Прядко Любов Олексіївна розкрила питання  специфіки навчання дітей з інтелектуальними труднощами у закладі загальної середньої освіти, акцентувала увагу учасників на особливостях визначення рівня проявів труднощів,  використанні спеціальних засобів корекції, особистісно-орієнтованих методів  навчання дітей,  шляхів модифікації.

Завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти  Сумського Дідоренко  Юлія Миколаївна ознайомила учасників вебінару з індивідуальною освітньою траєкторією для дітей з інтелектуальними труднощами.

Кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту Сумського ОІППО Золотарьова Тетяна Вікторівна, ознайомила учасників з прийомами фантазування Родарі, які використовуються для складання казок з дітьми з  інтелектуальними труднощами, навела приклади складання дидактичних казок та акцентувала увагу на їх корекційно-розвивальній складовій.

Асистент вчителя КЗО «СЗШ № 2» Дніпровської міської ради Богомаз Крістіна  Сергіївна висвітлила практичні аспект особливостей роботи асистента вчителя з дітьми інтелектуальними труднощами, описала засоби альтернативної комунікації у роботі з дітьми, висвітлила візуальний розклад, та мотиваційні стимули, які сприяють розвитку окресленої категорії дітей.      Член лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО, кандидат педагогічних наук, викладач кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту  Клочко Оксана Миколаївна висвітлила проблему психолого-педагогічного супроводу батьків дітей, які виховують дітей з інтелектуальними труднощами, навела приклади боротьби зі стресовою ситуацією.

Також учасники вебінару мали можливість задавати актуальні питання доповідачам і отримати вичерпні відповіді, та матеріали на  електронні скриньки.

Таким чином, на вебінарі учасники мали змогу детальніше зрозуміти особливості роботи з дітьми з інтелектуальними труднощами,  специфіці їх розвитку, навчання, роботи з батьками, роботи асистента вчителя та нетрадиційних підходах до корекції їх розвитку.

ОБЛАСНИЙ СЕМІНАР ДЛЯ УЧИТЕЛІВ ТА АСИСТЕНТІВ ВЧИТЕЛІВ «ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ В ЗАКЛАДІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ»

28 листопада 2019 року на базі комунального закладу Сумський  обласний інститут післядипломної педагогічної освіти був проведений обласний семінар для учителів та асистентів вчителів загальноосвітніх навчальних закладів, які працюють за  інклюзивною формою навчання «Особливості навчання дітей з порушенням слуху в закладі загальної середньої освіти».

У  семінарі взяли участь  учителі та асистенти учителів закладів загальної середньої освіти, які працюють за  інклюзивною формою навчання; спеціальні педагоги, методисти методичних кабінетів, відповідальні за впровадження інклюзивної освіти. 

Головною метою семінару було ознайомити  присутніх зі специфікою розвитку та особливостями корекційної роботи дітей з порушенням слуху. У заході взяли участь члени лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання, батьки дітей з особливими освітніми потребами, педагоги практики та сурдопедагоги. 

Учасники семінару-практикуму мали можливість поспілкуватися з Домашенко Н.Б., вчителем української жестової мови та трудового навчання Лебединської спеціальної загальноосвітньої школа-інтернат, яка ознайомила присутніх з історією свого життя та виконала пісню на жестовій мові. Така відверта розповідь надихнула учасників семінару на позитивні очікування від глухих людей. 

ВПРОВАДЖУЄМО ІНКЛЮЗИВНУ ОСВІТУ 

23 травня 2019 року на базі комунального закладу Сумський  обласний інститут післядипломної педагогічної освіти семінар-практикум для учителів та асистентів вчителів загальноосвітніх навчальних закладів, які працюють за  інклюзивною формою навчання «Команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами  в умовах закладу загальної середньої освіти».

У  семінарі взяли участь  учителі та асистенти учителів закладів загальної середньої освіти, які працюють за  інклюзивною формою навчання; спеціальні педагоги, методисти методичних кабінетів, відповідальні за впровадження інклюзивної освіти. 

Головною метою семінару було ознайомити  присутніх із роботою команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі освіти з інклюзивним навчанням. У заході взяли участь члени лабораторії інклюзивного та інтегрованого навчання, батьки дітей з особливими освітніми потребами, педагоги практики та практичний психолог. 

Учасники семінару-практикуму мали можливість переглянути та обговорити казку «Соловейко з одним крилом».

Семінар-практикум розпочався з виступу матері особливої дитини учениці 4-го класу Піщанської ЗОШ Лазоренко Олени Олександрівни, яка висвітлила свою батьківську точку зору на очікування від інклюзивного навчання та створення командної взаємодії у закладі. Емоційний та критичний погляд матері справив незабутнє враження на учасників семінару та сприяв більш конструктивній його роботі.

Завідуюча лабораторією інклюзивного та інтегрованого навчання Сумського ОІППО, к.пед. доцент Прядко Любов Олексіївна, висвітлила модель психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої освіти, зупинилась на його структурі. 

Кандидат педагогічних наук, викладач кафедри педагогіки, спеціальної            освіти  та менеджменту Клочко Оксана Миколаївна, зупинилась на етапах реалізації технології психолого-педагогічного супроводу батьків дитини з особливими  освітніми потребами.  

Старший викладач кафедри психології Сумського ОІППО Борцова Муза Володимирівна ознайомила присутніх з доповіддю «Батьки як активні учасники команди психолого-педагогічного супроводу в закладі                                            загальної середньої освіти»,  де особливу увагу звернула на особливості сприйняття дитини з особливими освітніми потребами  батьками та визначила їх роль у командній взаємодії. 

Практичний   психолог Піщанської ЗОШ І-ІІ ступенів  Понамаренко Оксана Миколаївна  показала практичні аспекти діяльності шкільного психолога як активного учасника команди супроводу  дитини з особливими освітніми потребами, підготувала презентацію. У зв’язку з цим учасники семінару мали чудову нагоду підвищити власну професійну компетентність та задати питання. 

На особливу увагу заслуговують доповіді педагогів КУ Сумськи НВК№ 16 імені Олексія Братушки вчителя початкових класів КУ Сумськи НВК№ 16 імені Олексія Братушки Дещенко Людмили Григорівни та асистента вчителя 8 класу класів Лазицького Мартіна Славомировича. Учасники семінару-практикуму були ознайомлені з досвідом роботи вчителя початкових класів у команді психолого-педагогічного супроводу та взаємодією  вчителя та асистента вчителя у  базовій школі.

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, спеціальної освіти та менеджменту Єфремова Галина Леонідівна  ознайомила присутніх з профілактикою булінгу у закладі загальної середньої освіти  та надала рекомендації по його виявленню та усуненню.

Семінар-практикум для учителів та асистентів вчителів загальноосвітніх навчальних закладів, які працюють за  інклюзивною формою навчання «Команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами  в умовах закладу загальної середньої освіти» відбувся на високому організаційному та науковому рівні. Обрані теми стала плідним підґрунтям для обміну думками із зазначеної проблематики. Всі учасники семінару отримали друковані методичні рекомендації по здійсненню психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі освіти з інклюзивним навчанням.