Higiena

Pełna samoobsługa w zakresie czynności higienicznych zwiększa poziom bezpieczeństwa dziecka i niepełnosprawnej osoby dorosłej. Dlatego dążymy do maksymalnej samodzielności w tym obszarze. W wielu przypadkach asysta osoby dorosłej jest jednak niezbędna. Trudności mogą wynikać z fizycznej niemożliwości wykonania określonych ruchów, niezręczności działań, problemów w zapamiętaniu kolejności czy z powodu braku możliwości zrozumienia ich celu. Asysta jest niezbędna żeby zapewnić bezpieczeństwo. Nie możemy osoby niepełnosprawnej zostawić bez nadzoru, jeżeli istnieje realne niebezpieczeństwo że np wypije płyn do dezynfekcji toalety, płyn do kąpieli albo zje proszek do prania. Zdarzają się też osoby które bawią się kałem, potrafią się nim wysmarować, pobrudzić nim ściany i sprzęty, niektóre z nich potrafią go nawet zjeść.

W naszej praktyce zauważyliśmy że część zachowań autostymulacyjnych polegających na dotykaniu zewnętrznych narządów płciowych jest p o d t r z y m y w a n a przez świąd z tej okolicy. Przyczyna są zaniedbania higieniczne i brudne ręce. Powoduje to stan zapalny tej okolicy i zamknięcie koła:

swędzenie → dotykanie podrażnionego miejsca brudnymi rękami→wtórne zakażenie → stan zapalny→ swędzenie

Utrudnienie dostępu do podrażnionego obszaru oraz leczenie przeciwgrzybicze/przeciwbakteryjne przynosi szybką poprawę i zmniejszenie nasilenia dotykania tej okolicy ciała.