5. Laimingas vaikas

Projektas ,,LAIMINGAS VAIKAS“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui, tėvams ir vaikams (projekto ,,Vaiko kelias į gražią kalbą“) tęsinys-rekomendacijos)

„Vaiko kelias į gražią kalbą, gerą sveikatą, laimingą gyvenimą“

About project

Projekto vadovai, koordinatoriai:

Projekto organizatoriai:

Laureta Chankevič – Logopedė ekspertė.

Antanina Šereivienė –Klaipėdos l.-d. ,,Žiogelis“ direktorė.

Lina Mačernienė – Klaipėdos l.-d. ,,Žiogelis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Gilija Gajauskienė- Kelmės ,,Kūlverstuko“ l.-d. logopedė, specialioji pedagogė metodininkė.

Valentina Vidmantienė – Telšių l.-d. ,,Mastis“ logopedė metodininkė.

Ingrida Kasputytė – Klaipėdos l.-d. ,,Giliukas“ logopedė metodininkė.

Koordinatorė Kaliningrade: Vasiljeva Jelena Valerjevna - Kaliningrado m. Municipalinės autonominės ikimokyklinio ugdymo įstaigos l.-d. Nr. 55 direktorė.

Koordinatorė Latvijoje: Gundega Tomele - logopedinio centro vadovė, „Logopedija“ programos direktorė, Mg.sc.educ. ir kt.

Irena Hadanionok–Tjarve – Rygos mokomojo centro ,,Palaikymas ir socialinė integracija“ direktorė, logopedė.

UAB leidyklos ,,Raidynėlis“ direktorė Angelė Rinkevičienė, Galina Ščiukina- sveikatingumo žaidimų konsultantė.

KU Tęstinių studijų institutas (direktorė Ilona Zubrickienė ir kt).

Nyderlandų lietuviška mokyklėlė ,,Malūnėlis“.

Projekto įgyvendinimo terminas:

Tęsinys: 2017.04.14 konferencijos metu nutarta projektą ,,Vaiko kelias į gražią kalbą“ (ilgalaikis) tęsti toliau, parašant priedą (rekomendacijas – projektą tėvamas).

Naudojami resursai:

- pedagogų intelektualiniai resursai,

- tėvų parama.

Situacijos analizė

2017m.balandžio 14 d. tarptautinės konferencijos metu nutarta projektą ,,Vaiko kelias į gražią kalbą“ tęsti toliau. Rekomendacijas tėvams, projektą tėvams pavadinome - ,,Laimingas vaikas“ (vaiko kelias į gražią kalbą, gerą sveikatą, laimingą gyvenimą).

Projektas pristatytas 2017.11.02-03 Kaliningrade projekto koordinatoriams ir visiems dalyviams 2017.11.10 Tarptautinėje konferencijoje ,,Visuminis (holistinis) ugdymas ir kalbos sutrikimų prevencija ankstyvajame amžiuje“ Klaipėdos KU Tęstinių studijų institute.

Toliau skirsime dėmesį ankstyvajai kalbos sutrikimų prevencijai,vaiko pasiruošimui mokyklai, efektyvviam, glaudžiam bendradarbiavimui su tėvais.

Pagrindinis prevencijos principasaktyvus tėvų, pedagogų ir specialistų bendravimas ir bendradarbiavimas ieškant efektyvių bei inovatyvių prevencinių darbo būdų siekiant ikimokykliniame amžiuje užkirsti kelią kalbos ir kalbėjimo sutrikimams atsirasti arba sumažinti jų atsiradimo tikimybę, paruošti vaiką mokyklai. Ankstyvoji kalbos sutrikimų prevencija paremta suaugusiųjų dėmesio telkimu į teigiamus vaiko asmenybės bruožus, pozityvius jo kalbos, asmenybės pokyčius. Pagrindinis prevencijos tikslas – organizuojama veikla turi būti maloni vaikams bei patiems suaugusiesiems, o taip pat paremta vaikų turimomis žiniomis, gebėjimais ir atitikti vaikų kalbos išsilavinimo lygį bei jų poreikius ir interesus.

Mokslininikai ištyrė, kad vaiko amžius – nuo 8 mėnesių iki trejų metų yra svarbiausias žmogaus vystymosi laikotarpis. Iki trejų metų vaikas gauna didžiąją išsilavinimo dalį. Šis išsilavinimas, kurį suteikia pirmaisiais gyvenimo metais, yra labai svarbus. Tai puiki galimybė parengti vaiką vėlesniems mokykliniams metams. Ankstyvosios patirties vaikas įgyja žaisdamas, o mes su tėvelių pagalba stebim, kartais padedam, kartu žaisdami.

Viso to pasekmė – pozityvi, teigiama tarpusavio sąveika: pozityvias mintis, teigiamus žodžius ir pagyrimus vaikai įsisavina žymiai greičiau ir tvirčiau, be to, taip sudaromos tinkamos sąlygos vaikų ugdymo(si) motyvacijai stiprinti. Projekto ,,Vaiko kelias į gražią kalbą“ gairės:

Kalbos ugdymo modelis +holistinis ugdymas (holistinės terapijos metodai) + holistinis (darbas su vaikas ir tėvais) +bendradarbiavimas (logopedas-auklėtojas-tėvai).

(konsultuotis su įstaigos logopede, naudojant kalbos ugdymo modelį; ugdant sakytinę kalbą grupėse, naudojant kalbos ugdymo modelį):

  • lavinant smulkiąją ir bendrąją motoriką,

  • mokant vaikus kalbinio kvėpavimo (pūtimo),

  • žaidžiant kalbos padargų lavinimo kūrybinius pratimus; linksmas pasakas, nepamirštant ir pirštukų žaidimų, ritmikos, greitakalbių, eilėraščių,

  • lavinant girdimąjį suvokimą, , kuriant spalvų, garsų pasaulį, pozityvumą.

Projekto tęsinys ,,Laimingas vaikas“ (vaiko kelias į gražią kalbą, gerą sveikatą, laimingą gyvenimą).

Projekto tikslas: padėti vaikams (1m.-4m.) pasiruošti mokyklai, gyvenimui (tai graži kalba, gera sveikata, pozityvi asmenybė)

Projekto uždaviniai:

  • Ieškoti įvairių prevencinių darbo būdų, siekiant sėkmingos kalbos, geros sveikatos, pozityvios (laimingos) asmenybės ankstyvajame ir ikimokykliniame amžiuje.

  • Skatinti nuolat mankštinti vaiko rankų pirštelius, lavinti smulkiąją motoriką, kalbą,girdimąjį suvokimą, vaizduotę, koordinaciją, mąstymą, kūrybingumą ir t.t.

  • Siekti glaudaus bendravimo ( tėvai – logopedas – auklėtojai),(tėvai- vaikas-mokytojai).

  • Siekti, kad vaikai išgyventų džiaugsmą, pasitenkinimą organizuojama veikla, o tėvai – pasidžiaugtų gerais rezultatais.

  • Teikti tėvams rekomendacijas apie ankstyvąjį vaikų ugdymą, pasiruošimą mokyklai. Sudominti tėvus (dalyvaujant kartu su vaiku projekte; įsigyti masažinių kamuoliukų (graikinių riešutų, plastilino, dažų, gamtinės medžiagos), dalyvauti parodose, išvykose, renginiuose).

Projekto renginiai:

Rugsėjo mėnuo

1. Nauja informacinio stendo medžiaga ,, Miklūs piršteliai – lanksčios mintys“, ,, Miklūs piršteliai – graži (taisyklinga) kalba“ ,,Vaike – slypi būsimas žmogus“.

2. Bendras tėvų ir pedagogų, kurie dalyvauja projekte, susirinkimas. Projekto ,,Laimingas vaikas“ (vaiko kelias į gražią kalbą, gerą sveikatą, laimingą gyvenimą) pristatymas.

3. Vaiko smulkiosios ir bendrosios motorikos lavinimas namuose (auklėtojos teikia rekomendacijas).

4. Lankstinukų paroda (tėvų ir pedagogų paroda). Pasaka ,,Alkanas vikšrelis“.

5. ,,Mano graži ranka“ – vaikų paroda.

6. Logopedo rekomendacijos tėvams.

7. Tobulinti motorinius, judėjimo, bendravimo, kalbos, mąstymo, muzikinius, kūrybingumo įgūdžius (rekomendacijos projekto priede pagal vaiko amžių).

Spalio mėnuo

Literatūros šaltiniai:

Jiermakova "Laviname smulkiąją motoriką".

Pocienė J.S (2010) „Ikimokyklinis ugdymas: raida, pedagoginės sistemos“- Klaipėda.

Medejeva I. (2009) “Ikimokyklinukų rankos lavinimo pratimai”- Vilnius.

Ткаченко Т. (2004) «Физкульт- минутки для развития пальцевой моторики у дошкольников

c нарушениями речи»- Москва.

Pocienė J.S (2010) „Ikimokyklinis ugdymas: raida, pedagoginės sistemos“- Klaipėda.

Цвынтарный В.В. (1999) «Играем пальчиками и развиваем речь»- Санкт-Петербург.

Owczarek S. (2005) „Ikimokyklinuko gimnastika“- Kaunas.

Крупенчук О.И. (2009) «Тренируем пальчики- развиваем речь»- Санкт-Петербург.

Kančelskienė S. (2007) „Linijų pasaulis“- Šiauliai.

Gavrina S., Kutiavina N. Toporkova I., Ščerbina S. (2008) „3-mečių testai“- Vilnius.

Musteikienė G. (2001) „Žaidimai rankų pirštams mankštinti“- Šiauliai.

Barzdonytė- Morkevičienė L. (2011) „Užduotys rankai lavinti“- Kaunas.

Birontienė Z. (2008) “Priešmokyklinio amžiaus vaikų smulkiosios motorikos ugdymas” – Klaipėda.

Louise Doyon (2011, 2016) ,,Parenkite savo vaiką mokyklai“ – Baltų lankų leidyba.

Rekomenduojame pasitelkti tokią veiksmingą schemą:

dešinė ranka + kairė ranka + galvos smegenys ( kairiojo ir dešiniojo pusrutulio veikla, darna) + oralinis (kalbos padargų) aparatas + pojūčiai (5) = kalba + laikysena (stuburas), judesiai.

TOLIMESNĖS PROJEKTO GAIRĖS:

Kalbos ugdymo modelis (+5 vaiko pojūčiai) + visuminis (holistinis) kūrybinis ugdymas + visuminė (holistinė) terapija, alternatyvūs metodai + visuminis (darbas su vaikas ir tėvais) + bendradarbiavimas (specialistas, logopedas, auklėtojas, tėvai: tinkamai suplanuotas komandinis darbas) + Meilė (orientyras į vaiką, jo individualumą, pozityvius pasiekimus) + pozityvi aplinka, motyvacija + kompetetingas (nuoširdus, pozityvus) ugdytojas.

Ilgalaikiam prevenciniam tarptautiniam projektui „Vaiko kelias į gražią kalbą. Laimingas vaikas“ 10 metų. Džiugu, kad jis tęsiasi toliau, bendradarbiaujant su tėvais, holistinių ir įvairių terapijų specialistais.

Šis projektas - tai vaiko kelias į gražią kalbą, gerą sveikatą, laimingą gyvenimą.

Projekto tikslas - padėti vaikams pasiruošti mokyklai, gyvenimui (tai graži kalba, gera sveikata, laimingas gyvenimas).

Projekto tęstinumo priedas - praktinės rekomendacijos, stebėjimai, praktiniai užsiėmimai auklėtojoms ir užsiėmimai vaikams studijoje „ĮKVĖPIMAS“ Klaipėdoje, Kūlių vartai g. 3.

Darome lenteles ir stebime kiekvieną vaiką, jo pažangius pasiekimus, naudojant kalbos ugdymo modelį, visuminį ugdymą, holistinę terapiją, nestandartinį, holistinį bendradarbiavimą su tėvais ir vaikais.

Rekomendacijos, vykdant projektą: atsižvelgti į kiekvieno vaiko poreikius, individualumą, smalsumą, žaidžiant taikyti visuminę - holistinę terapiją, naudojant kalbos ugdymo modelį, naratyvinį metodą - žaidimą, holistinę terapiją (spalvų, garsų, kvapų, ritmikos, pasakų , smėlio terapijas) ir nestandartinį bendradarbiavimą su tėvais ir įvairiais specialistais.

Prašome dalyvauti kartu su tėvais projekte ir registruotis papildomiems užsiėmimams adresu: Kūlių vartai g. 3., Klaipėda. Projekto vadovė logopedė Laura. Kontaktinis telefonas : +37065605124