Про дотримання конституційного принципу фіксації судових процесів технічними засобами

Правова пропаганда

Деякі питання справ про адміністративні правопорушення.

Про дотримання конституційного принципу фіксації судових процесів технічними засобами

Конституцією України закріплено правові принципи перебігу судових процесів, в тому числі такий, як повне їх фіксування технічними засобами.

Реальні ситуації дещо відрізняються від проголошених державою засад, які остання визнала та зобов’язалась дотримуватись.

Мова піде про регулювання правовідносин Кодексом України про адміністративні правопорушення, скорочено КУПАП, про права та інтереси осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності.

КУПАП не містить норми про фіксацію технічними засобами судового процесу, що зумовлює застосування такої процедури на підставі Конституції і не на розсуд судді, а як обов’язкової умови існування правових відносин.

Наприклад громадянин знає про такі права та нагадує державному органу про їх реалізацію. Це призводить до того, що (І) суддя вимушений проводити слухання справи реально її розглядаючи, в т.ч. заслуховувати позицію громадянина та відобразити у судовому рішенні її прийняття або мотиви відхилення, (ІІ) пояснення громадянина зберігатимуться на носії (CD диску), що дасть можливість прослухати такий для підготовки до наступного судового засідання, (ІІІ) свідок вже не зможе заявити, що він «не давав такі пояснення» (ІV) та навіть не користуючись правничою допомогою, громадянин формуватиме певну базу для подальшого захисту в апеляційній інстанції у разі такого розвитку подій.

Загалом, КУПАП є кодексом створеним за радянські часи, він залишається інструментом тоталітарної системи тому «ліками» від його застосування державою є та сама Конституція Україна, прецедентне право Європейського суду та практика Верховного Суду.

Для мети цієї статті та дотримання інших прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, застосування такого закону, як КУПАП, не другорядно, залежить від наступних факторів: (І) правовий аспект світогляду судді, який його застосовує; та (ІІ) вміння переконати такого суддю діяти на базі природної школи права, навіть якщо суддя є адептом позитивної школи, і зробити це зможе в переважній більшості випадків саме юрист, громадянину без спеціальної освіти, орієнтуватись буде складно навіть у разі підготовки до судового засідання.

Отже, якщо так сталося, що вимушені постати перед суддею і вирішується, чи скоїли адміністративне правопорушення або ні, звертайте увагу на те, як починається судове засідання. У разі фіксації технічними засобами суддя, мінімум, повідомить склад суду, тобто скаже про себе, повідомить ПІБ секретаря, номер справи, про статтю КУПАП, що вважається застосовною, перевірить Вашу явку, запитає про роз’яснення Вам прав.

У іншому випадку, тобто без фіксації, процедура не буде такою офіційною, слухання відбуватиметься швидко, без заслуховування деталей справи. Зі сторони це виглядатиме як такий собі конвеєр.

Важливо розуміти, що саме дотримання процедури визначеної законом виключає свавілля з боку державних органів, поступове вивчення всіх обставин справи є передумовою для прийняття судом справедливого рішення.

Відстоювання прав розпочнеться з моменту повідомлення Вами, що є клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами на підставі Конституції України. Звісно, усне клопотання суддя зобов’язаний буде розглянути, але краще таке подавати письмово, заздалегідь через канцелярію суду.

У подальшому планується розкрити наступні теми:

1. Обізнаність учасників судового процесу з правами закріпленими законом;

2. Підтримання обвинувачення державою в адміністративних справах;

3. Обґрунтованість правових позицій державних органів у справах про адміністративні правопорушення.


З повагою

Адвокат Бурячек Г.О.

Київ, липень 2019