Predavanja in delavnice

8:30 - 9:00 REGISTRACIJA UDELEŽENCEV

PREDAVANJA


9:00 - 10:30 KAKO SPODBUDITI UČENCE K VEČJI USTVARJALNOSTI? KAKŠNE KLJUČE IMA UČITELJ (Nastja Mulej)

Motivacijski govorniki poudarjajo, da moramo motivirati ljudi, tudi učence. V resnici pa ne moremo nikog motivirati - ne od zunaj. Lahko samo uredimo okolje, da ljudje okoli nas najdejo motivacijo znotraj sebe.

Lahko jim damo orodja, s pomočjo katerih bodo prepoznali kaj pomeni, ko jim rečemo: "Daj, razmisli malo.", "No, spomni se česa.", "Odloči se že!", "Naredi si načrt." ali "Izmisli si nekaj.".

Polni smo fraz, vemo pa, da nogometni trener svojim varovancem ne reče: "No, zabijte gol!", ampak jih na pripravah dolgo uči kako naj skupaj streljajo na vrata, dosežejo gol in zmagajo proti nasprotnemu moštvu. Vemo, da učitelj glasbe svojim učencem ne reče: "No, odigraj to skladbo.", temveč jih tedne, mesece in leta uči kako uporabljati instrument in odigrati skladbo tako, da so ponosni na svoj nastop.

Enako velja za ustvarjalnost. Učencev - in sebe - ne morete navdihniti, ne morete motivirati, če ne veste kako pripraviti okolje, kako uporabljati orodja, kako sodelovati. Ključ do večje ustvarjalnosti ima v rokah učitelj. Pravzaprav več njih. Imenujejo se 3P, 30, AMI, NCD, PPP, PNZ. Vas zanima kaj pomenijo te kratice? Pridružite se nam na posvetu.

10:30 - 11:00 ODMOR

PREDAVANJA


11:00 - 12:00 KAKO NAJ UČITELJ POSKRBI ZA SVOJO MOTIVACIJO? (Neva Strel Pletikos)

Ste že kdaj razmišljali o tem, da bi zamenjali službo? Ste že kdaj pomislili, da služba, za katero ste verjeli, da je vaše poslanstvo enostavno ni več za vas? Ste že kdaj občutili krivdo ob tem, ko ste na uro prišli nepripravljeni, ker enostavno niste mogli zbrati energije, da bi se nanjo pripravili tako, kot se običajno? Ste že kdaj pomislili, da preveč energije namenite službi, nekih bistvenih sprememb pa kljub trudu ne opažate? Ste že kdaj razmišljali o tem, da izgubljate motivacijo na področju svojega dela? Morda opažate, da ste doma slabše razpoloženi, kot ste bili? Morda pa pravzaprav nimate vseh teh težav, opažate pa svoje kolege, ki se soočajo z njimi in si mislite - "joj, upam, da se meni to ne bo zgodilo."

Vse to so normalni občutki zaposlenih na delovnem mestu, ki vključuje delo z ljudmi. To so občutki o katerih mi poročajo številni zaposleni. Dobro se jih zavedajo, vedo, da so znak, ki nakazuje, da je potrebno narediti spremembo. Ne vedo pa, kako naj to naredijo ...

Udeleženci boste na predavanju spoznali svoja prepričanja in vrednote, ki vplivajo na vaše dojemanje poučevanja. Pridobili boste vpogled v to, kaj vse vpliva na učiteljevo (ne)motiviranost za delo in spoznali, kako lahko na svojo zavzetost vplivate sami.

  • Kako postaviti meje, delati dobro a ob tem ohraniti dovolj energije za aktivnosti izven delovnega procesa in ob tem ohraniti prepričanje, da smo dobri pedagogi?

  • Kako kljub celi paleti učencev s katerimi delamo ohraniti optimizem in prepričanje, da otrokom lahko pomagamo in smo zanje koristni?

  • Kaj želimo pri učencih spodbujati in poučevati – so ocene res najpomembnejše?

  • Kako se temu izognemo in še vedno dosegamo učne cilje?

  • Kako poskrbeti zase, da boste še dolgo zavzeto opravljali svoj poklic?


12:00 - 13:00 NEMOTIVIRANOST UČENCEV - KAJ JE V OZADJU? (Kim Pletikos Pucer)

Vse več učiteljev na naših izobraževanjih poroča o tem, da so njihovi učenci nemotivirani. Na različne načine skušajo prilagoditi svoje poučevanje, narediti pouk zanimivejši, vnesti zanimive vsebine ... Učenci pa so še naprej brezbrižni, nemotivirani, nezainteresirani. Čas je, da vzroke za nemotiviranost učencev spoznate v novi luči.

Na predavanju boste spoznali osnove motiviranega vedenja – kaj nas motivira za določeno vedenje, zakaj se odločamo tako, kot se, kako so čustva povezana z našim vedenjem in čustvovanjem. Na ta način boste lažje razumeli na kakšen način učence spodbujati in kako razvijati notranjo motiviranost za pridobivanje znanja.

  • Spoznali bodo pomembnost tega, da pri nemotiviranih učencih pogledamo v ozadje in proučimo kaj se pravzaprav z otrokom, ki ni motiviran dogaja.

  • S pomočjo primerov se bodo udeleženci naučili kaj opazovati, na kaj morajo biti pozorni in kaj lahko naredijo, ko enkrat odkrijejo možne razloge za nizko motiviranost za šolsko delo.

  • Spoznali bodo kakšna je vloga učitelja in kakšno vlogo imajo pri nemotiviranosti učencev starši.

13:00 - 13:30 ODMOR

DELAVNICE

Da bi vsak od vas v polnosti izkoristil svoj čas, ki ga nameni izobraževanju, smo za vas pripravili delavnice na raznolike tematike. Ker smo časovno omejeni, bosta po dve delavnici izvajani ob isti uri. Izmed delavnic ob isti uri izberete tisto, ki jo želite obiskati (to označite ob prijavi na obrazcu).


13:30 - 14:30 NA POTI K UČINKOVITEMU POUKU (Eneja Baloh)

Izvedba pouka na daljavo, hibridnih oblik pouka, preskakovanje iz poučevanja v šoli na pouk na daljavo ter daljše odsotnosti posameznih učencev, so v oddelkih spremenili učno klimo, dinamiko poučevanja in učenja, učno kondicijo učencev in s tem tudi njihovo motivacijo za učenje. Učenci sami povedo, da so manj zainteresirani za učenje, da se težko spravijo k delu, da niso motivirani.

Na delavnici bomo predstavili oblike in metode dela, ki se jih lahko uporabi v različnih etapah učne ure in za različne namene (diagnostika, obravnava, utrjevanje, preverjanje) ob katerih učenci pri pouku »zaživijo«. Predstavili pa bomo tudi pristope s katerimi učenci ozaveščajo pomen in namen znanja in s katerimi lahko krepijo notranjo motivacijo.

13:30 - 14:30 ČUSTVA, SAMOZAVEST IN MOTIVACIJA (Taja Tavčar)

V šoli v tem trenutku poučujemo številne učence, ki poročajo o različnih psihosomatskih težavah. Nekateri so socialni izključeni, ne čutijo se sprejete, s težavo gredo v šolo, večino časa poročajo, da so v stiski. Spet drugi se iz vrstniške skupine izključijo sami, ne sprejemajo drugih, ne sprejemajo samih sebe. Imajo negativen odnos do sebe, drugih in šole na sploh.

Pomembno je, da v prvi vrsti take učence prepoznamo in jim potem s konkretnimi tehnikami pomagamo, da trenutno situacijo sprejmejo, da se naučijo sprejemati sebe, da spremenijo odnos do okolice in da začnejo svoje težave konstruktivno reševati. Na delavnici boste spoznali praktične aktivnosti in vaje za sprejemanje svojega telesa, krepitev samozavesti, za sproščanje in izražanje čustev ter spodbujanje motivacije, ki jih boste lahko uporabili pri vašem delu z učenci.

14:30 - 14:45 ODMOR

14:45 - 15:45 SOCIALNE IGRE V RAZREDU (Neva Strel Pletikos)

Dejstvo, da so mladi zadnji dve leti namesto v šoli, med vrstniki, preživeli za zasloni, je gotovo vplivalo na količino konkretnih izkušenj na področju medosebnih odnosov, ki so jih bili v tem času deležni. Za učenje socialnih veščin so nujne izkušnje. Nujno je preizkušanje vedenja in izkušanje posledic različnih vedenj znotraj vrstniške skupine.

Na delavnici boste udeleženci preigrali nekaj socialnih iger in aktivnosti, ki jih boste lahko uporabili v svojih oddelkih z namenom razvoja socialnih veščin pri svojih učencih (tako pri delu z najmlajšimi učenci, kot tudi pri delu z dijaki). Socialne igre, ki jih boste spoznali bodo pripomogle k osebni rasti vaših učencev in k izboljšanju razredne klime v razredu.


14:45 - 15:45 KAKO MOTIVIRATI UČENCE ZA UČENJE S POZNAVANJEM UČNIH TIPOV? (Jasmina Mazej)

Na delavnici boste udeleženci spoznali osnovne učne tipe (vizualni, avditivni in kinestetični) ter spoznali, kako lahko ta spoznanja s pridom uporabite pri poučevanju. Spoznali boste tudi konkretne tehnike za krepitev samopodobe pri učencih, odpravljanje treme pred ustnimi ocenjevanji, govornimi nastopi in pisnimi ocenjevanji pri učencih, kar so po poročanju mnogih učiteljev najpogostejše težave s katerimi se učenci v zadnjem času srečujejo.

Udeleženci boste spoznali tudi osnove intervalnega učenja in koristnosti le-tega. Spoznali boste smiselnost in načine izobraževanja učencev o razporeditvi časa za učenje, izvenšolske dejavnosti in za prosti čas. Poudarek bo tudi na vzpostavljanju dobrega stika z učenci, ki je temelj za vso naše nadaljnje delo z njimi.

15:45 - 16:00 ZAKLJUČEK POSVETA