Poisson 2024 School
Participants & Photos
July 1-5, 2024
Accademia Pontaniana - Napoli
Registered Participants
Luca Accornero – MPIM Bonn
Ismael Ahlouche – Université Catholique de Louvain
Anton Alekseev – University of Geneva
Camilo Angulo – Jilin University
Tom Ariel – KU Leuven
Alessandro Arsie – The University of Toledo
Begüm Ateşli – Gebze Technical University
Abdellah Azdoud – Hassan I University
Ana Balibanu – Louisiana State University
Rodrigo Baptista – Radboud University
Gabriele Barbieri – Università di Pavia/Milano-Bicocca
Francis Bischoff – University of Regina
Damien Calaque – University of Montpellier
Cristian Cardenas – Universidade Federal Fluminense
Thomas Carlson – Montana State University
Alessandro Carotenuto – Università di Bologna
Pedro Henrique Carvalho Silva – IMPA, Rio de Janeiro
Yassine Chakir – Moroccan School of Engineering Sciences
Ram Shankar Chaudhary – Banaras Hindu University
Smail Chemikh – USTHB
Antonio Raffaele Colasurdo – Università di Torino
Emma Alejandra Cupitra Vergara – University of São Paulo
Francesco D'Andrea – Università di Napoli Federico II
Davide Dal Martello – University of Birmingham
Mohamed Dalah – University Frères Mentouri
Rea Dalipi – University of Geneva
Sourav Das – Chennai Mathematical Institute
Sebastián Camilo Daza Alfonso – University of Coimbra/Porto
Antonio De Nicola – Università di Salerno
Swarnabha Debnath – Sapienza Università di Roma
Marvin Dippell – Università di Salerno
Lennart Döppenschmitt – University of Zurich
Florian Dorsch-Georg – August Universität Göttingen
Ali Eghrari – King’s College London
Chiara Esposito – Università di Salerno
Benedetta Facciott – -University of Birmingham
Benjamin Faktor – University of California Santa Barbara
Maziar Farahzad – University of Toronto
Fila Robattino Filippo – SISSA
Simone Gallivanone – Università di Milano-Bicocca
Alfonso Garmendia – CRM Barcelona
Stephane Geudens – University College London
Marcelo Geurts Galdámez – Utrecht University
Alessio Giannotta – Università del Salento
Žan Grad – Instituto Superior Técnico
Marco Gualtieri – University of Toronto
Tobias Våge Henriksen – University of Groningen
Douwe Hoekstra – Radboud University
Sven Holtrop – Utrecht University
Shuai Hou – Jilin University
Gavin Hurd – University of Toronto
Jun Jiang – Jilin University
Shuhan Jiang – MPIM Bonn
Caleb Jonker – University of Toronto
Pooja Joshi – Washington University in Saint Louis
Ahmadreza Khazaeipoul – University of Toronto
Jonas Kirchhoff – Technische Universität Ilmenau
Charlotte Kirchhoff-Lukat – KU Leuven
Hubert Kołcz – Warsaw University of Technology
Praphulla Koushik – NIT Calicut
Honglei Lang – China Agricultural University
Aline Leite Vilela D'Oliveira – University of Illinois Urbana-Champaign
Yu Li – University of Toronto
Hudson Lima – UFAM
Aidan Lindberg – University of Toronto
Vasiliki Liontou – University of Bologna
Raffaele Lomartire – University of Zurich
Leendert Los – University of Groningen
Antonio Maglio – Università di Salerno
Ana Carolina Mançur – IMPA, Rio de Janeiro
Rosa Marchesini – Georg-August Universität Göttingen
Ioan Marcut – Radboud University
Adam Maskalaniec – University of Warsaw
Eckhard Meinrenken – University of Toronto
João Nuno Mestre – Universidade de Coimbra
Antonio Michele Miti – Sapienza Università di Roma
Maarten Mol – MPIM Bonn
Matteo Montagnani – SISSA
Pietro Morgante de Carvalho – University of São Paulo
Filip Moučka – Universitat Autònoma de Barcelona
Rodrigo Hiram Navarro Betancourt – Trinity College Dublin
Clarice Netto – University of São Paulo
Pablo Nicolás – Centre de Recerca Matemàtica
Nikita Nikolaev – University of Birmingham
Lennart Obster – Universidade de Coimbra/Porto
Marco Pacelli – Scuola Superiore Meridionale
Chiara Pagani – Università di Napoli Federico II
Jaime Pedregal Pastor – Utrecht University
Chris Pirie – Radboud University
Giorgio Pizzolo – Durham University
Jan Pulmann – University of Edinburgh
Waleed Qaisar – University of Toronto
Antonio Rainone – Università di Torino
Stiven Ramírez Quintero – University of São Paulo
Gabriele Rembado – University of Montpellier
Muze Ren – University of Geneva
Erfan Rezaei Gharehbolagh – Leibniz University Hannover
Kelvin Ritland – McGill University
Andrés Ignacio Rodríguez Mendoza – IMPA, Rio de Janeiro
Stefano Ronchi – Georg-August Universität Göttingen
Ethan Ross – University of Toronto
Parmest Roy – Sapienza Università di Roma
María Amelia Salazar – Universidade Federal Fluminense
Tarun Saxena – Banaras Hindu University
Luca Schiavone – Università di Napoli Federico II
Philipp Schmitt – Leibniz Universität Hannover
Sambit Senapati – University of Illinois Urbana-Champaign
Eleonora Sforza – Università di Pavia/Milano Bicocca
Yunhe Sheng – Jilin University
Nikolay Sheshko – University of Illinois Urbana-Champaign
Georgios Simantiras – Aristotle University of Thessaloniki
Karandeep Jandu – Singh-MPIM Bonn
Wilmer Smilde – University of Illinois Urbana-Champaign
Rudolf Smolka – Czech Technical University in Prague
Thomas Stanley – University of Toronto
Andreas Swerdlow – University of Manchester
Rong Tang – Jilin University
Xiudi Tang - Beijing Institute of Technology
Roberto Tellez-Dominguez – ICMAT
Valerio Toledano Laredo – Northeastern University
Alfonso Tortorella – Università di Salerno
Nicolas Tribouillard – KU Leuven
Fabricio Valencia – University of São Paulo
Jorn van Voorthuizen – Radboud University
Mikhail Vasilev – University of Glasgow
Luca Vitagliano – Università di Salerno
Dmytro Voloshyn – IBS
Mittu Walia – Indian Institute of Technology Roorkee
Bas Wensink – Utrecht University
Aldo Witte – Antwerp University
Yuancheng Xie – Peking University
Xiaomeng Xu – Peking University
Tianhao Ye – IMPA, Rio de Janeiro
Shuhei Yonehara – Osaka University
Alessandro Zampini – Università di Napoli Federico II
Florian Zeiser – University of Illinois Urbana-Champaign
Yan Zhou – Northeastern University
Luka Zwaan – University of Illinois Urbana-Champaign