Badania katastrofy smoleńskiej

Zał. 5. Pasażerowie i załoga. Aspekty medyczne i obrażenia

(...) U pasażerów lotu do Smoleńska wystąpiły wszystkie cechy obrażeń charakterystycznych dla oddziaływania eksplozji na ciała. (...)

Załącznik 5.pdf

Zał. 6. Wzorzec obrażeń pasażerów i załogi Tu-154M nr 101

(...) w rejonie tym doszło do dynamicznego oddziaływania dodatkowych sił i energii, które spowodowały nagły wzrost obrażeń o największej skali punktacji (...) 

Załącznik 6.pdf

Zał. 7. Falsyfikacja tezy o możliwości przebywania w kabinie pilotów osoby postronnej  (...)

(...) Podkomisja ustaliła, że położenie zwłok gen. Błasika koreluje (...) z lokalizacją szczątków prawej strony salonu nr 1, w którym podróżowali Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką (...)

Załącznik 7.pdf

Zał. 8. Ślad nr 19 ujawniony we włosach ofiary (...) 

(...) uszkodzenie (...) musiało nastąpić na skutek krótkotrwałego lecz bardzo intensywnego oddziaływania czynnika termicznego (...) o temp. przekraczającej topienie szkła (...)

Załącznik 8.pdf

Zał. 11 Analiza ostatnich sekund lotu na podstawie zapisów rejestratorów (...)

Załącznik 11.pdf

Zał. 11 Aneks - dźwięk eksplozji nagrany przez rejestrator pokładowy

Zał. 12. Analiza fonoskopijna - rejestratory i urządzenia nawigacyjne (...)

(...) Dokonana manipulacja była niedostrzegalna przy „normalnym” oglądzie amplitudowego przebiegu sygnału. Ingerencję w zapis uwidaczniają dopiero metody zaawansowanej analizy spektralnej. (...)

Załącznik 12.pdf

Zał. 13. Analiza ostatnich 30 sekund lotu.

(...) Analizując zapis cyfrowy pochylenia samolotu w ostatnich 30 sekundach lotu można stwierdzić, że od godziny 6:40:42 załoga zmniejszała pochylenie tak aby spowolnić prędkość opadania pionowego.(...)

Załącznik 13.pdf

Zał. 14. Stan silników

(...) Ta fala uderzeniowa trafiła na odsłonięty korpus wlotu silnika (mocniejszy niż poszycie gondoli) i sprężarki niskiego ciśnienia prawie w połowie, niszcząc go przez rozerwanie po lekkim skosie.(...)

Załącznik 14.pdf

Zał. 15. Siły odrywające ogon samolotu (...)

(...) Podane tu obliczenia potwierdzają, jak to zaobserwowano na wrakowisku, możliwość oderwania ogona na skutek ciśnienia wybuchu. Potwierdzają też możliwość rozerwania kadłuba wzdłuż jego osi.(...)

Załącznik 15.pdf

Zał. 16. Ekspertyza pracy i zniszczenia silników D-30KU-154 serii II

(...) wpadające do silnika 1 odłamki po wybuchu w skrzydle oraz fragmenty pokrycia zasłaniające wlot do silnika mogły wywołać tak duże zaburzenia przepływu powietrza i spalin, że doprowadziły do pompażu w silniku (...)

Załącznik 16.pdf

Zał. 19. Raport No.1010. Samolot Tu-154M uderzający w grunt w odwróconej pozycji (...)

(...) Gdyby działało tylko zderzenie z gruntem, odpadające fragmenty powinny leżeć w jednym wydłużonym paśmie. Nie ma możliwości, by fragmenty były odrzucone kilkadziesiąt metrów w bok. (...)

Załącznik 19.pdf

Zał. 20. Raport No.1020. Ostatnie sekundy lotu Tu-154M koło lotniska smoleńskiego. Symulacja zniszczenia

(...) Wyniki tej pracy i wnioski z niej wynikające jeszcze raz demonstrują, że fragmentacja, jaką opisano w trzech raportach, była jedynie błędną spekulacją. Dzieła zniszczenia dokonały głównie wybuchy.(...)

Załącznik 20.pdf

Załącznik nr 21 Raport No. 1030. Symulacja wybuchu w makiecie segmentu lewego skrzydła

(...)  Celem tego badania jest przybliżone odtworzenie eksperymentalnego wybuchu w makiecie fragmentu skrzydła.(...)

Załącznik 21.pdf

Załącznik nr 22 Raport No 1001. Napowietrzne wybuchy poprzedzające upadek samolotu Tu-154M na lotnisku pod Smoleńskiem.

(...) Uderzający jest brak konstrukcji nośnej skrzydła (dźwigarów i pasów), która została „wydmuchnięta”. Na miejscu zdarzenia elementy pokrycia były od siebie oddalone o przeszło 40 m. Jest to typowa ilustracja skutków silnej fali uderzeniowej.(...)

Załącznik 22.pdf

Załącznik nr 24 Prace w sektorze w 12 przy wydobyciu drzwi nr 823, a udział Polaków

(...)Trudno mówić, że robiliśmy jakieś badania 10-ego bo praktycznie byliśmy 15 minut na miejscu i to wszystko. Przyleciał Putin, przyleciał premier Tusk i była cała, tak wyglądało nasze badanie w dniu 10 [kwietnia]”(...)

Załącznik 24.pdf

Zał. 25. Analiza wbicia lewych drzwi pasażerskich no. 823 samolotu Tu-154 M w ziemię metodą MES w programie

(...) drzwi te zostały wstrzelone w grunt dłuższą krawędzią prawie prostopadle do ziemi z prędkością pionową większą od 125m/s i poziomą mniejszą od 30m/s, (...) w wyniku eksplozji w kadłubie, która nastąpiła w powietrzu.(...)

Załącznik 25.pdf

kliknij, aby wejść na podstronę

Opracowanie technologii odtwarzania geometrii zewnętrznej i struktury wewnętrznej dużych samolotów na potrzeby budowy modeli numerycznych kryptonim LARE. Projekt realizowany przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie na zlecenie Podkomisji do Ponownego Badania Wypadku Lotniczego. Wyniki badań.

ZAŁ. 30. REJESTRATORY NAZIEMNE I REJESTRATORY POKŁADOWE TU-154M. OPIS DOSTĘPNEGO MATERIAŁU DOWODOWEGO.

Załącznik 30.pdf

ZAŁ. 38. INFORMACJE DODATKOWE DOTYCZĄCE OKOLICZNOSCI KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Zalacznik_nr_38.pdf