Випусники

Кафедра філософії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара підготувала сотні випусників з дипломами "філософ", "релігієзнавець".  Ось інтерв'ю з деякими з них. 

Бадрі Гогохія, випускник 2015 року, група сф-09.


✅  Розкажіть, будь ласка, про вашу роботу зараз.

 Сьогодні я керівник напрямку Сервісу "monobank". Працюю віддалено зі Швейцарії. Я організовую логіку процесів з яким стикаються більш ніж 8 млн.клієнтів банку. Часто аналізую процеси які відбуваються в голові у Клієнтів та співробітників.

В моєму підпорядкуванні більше 700 людей і це окремий виклик як побудувати атмосферу взаєморозуміння, позитиву та розвитку коллег. Впроваджую той досвід якого набув на філософії: свобода думки - будь хто може висловитись на будь яку тему і бути почутим, рівність кожного - ми не дивимось на посади, поважаємо кожного, людина у нас це головна цінність, дух новаторства - якщо робити все по-старому то годі чекати нових результатів.


✅  Що запам’яталося з тих років, коли ви навчались на нашій кафедрі?

Найбільше запамʼятались наші дискусії і що кожному давали можливість викласти свою думку та позицію. Викладачі створили таку атмосферу, де кожен має право аргументації і де відсутні неправильні відповіді, це дуже круто!

 

✅  Чи знадобилися вам у житті знання та навички, які ви здобували під час навчання на спеціальності "Філософія"

Навички дуже допомагали і допомагають в карʼєрі. Так наприклад при вступі до поліції доводилось проходити тест на логіку, з допомогою кіл Ейлера та знання законів логіки вдалось скласти його на 58/60 балів взагалі без підготовки. 


✅  Чи складно було знайти роботу з дипломом філософа?

Як Філософія починається з подиву, так і продовжується на співбесідах коли шукаєш роботу. Наявність такого диплому як мінімум дивує рекрутерів, як максимум дає зрозуміти що перед ними людина не просто має якусь освіту. Вони розуміють що перед ними людина яка наважилась зробити свій власний вибір у юному віці і готова нести відповідальність за нього, а також мала сміливість піти навчатись туди де хоче, а не туди де було місце чи змусили.

Мені доводилось часто чути що люди заздрять і навіть жалкують що не пішли отримувати філософську освіту.

Якось був цікавий випадок: я проходив відбір на ректора поліцейської академії. На співбесіді був присутній міністр внутрішніх справ. Після ряду питань з боку його колег про мою карʼєру та освіту він сказав: "З такою освітою вас чекають в найкращих компаніях світу". Вони взяли військового, а я пішов розбудовувати найкращу компанію світу)


✅  Що б ви порадили студентам, які навчаються зараз на спеціальності "Філософія"?

Я дуже багато прогуляв занять. Навіть першу пару Олександра Вікторовича в нашій групі. Можливо вийде так що погуляти ще встигнете, а ось щоб послухати розумних людей вже доводиться платити)

А і ще... Читайте багато. В житті якось так виходить, що ті хто більше читає, керує тими хто читає менше.

Борис Клюйко


✅  Не жалкуєте, що вибрали саме навчання на кафедрі філософії ДНУ?

Ні, всі п'ять років, які я навчався в ДНУ, були цікавими та захопливими. Багато цікавих дисциплін, викладачі, до яких дійсно хотілося ходити на пари та семінари, які перетворювалися на справжній філософський дискурс. Це були щасливі часи, які я завжди згадую з теплом та вдячністю. 

 

✅  Що запам’яталося з тих років, коли ви навчались?

Перш за все, мені запам’ятались викладачі, які працювали у нас на кафедрі. Вони  демонстрували дуже високий рівень професіоналізму та таку захопленість тим, що вони роблять, яку я потім дуже рідко бачив. Саме вони дали мені міцний фундамент, універсальну базу, навчили мислити системно та аналітично. Вміння швидко обробляти та систематизувати нову інформацію, широка ерудиція та розуміння методів роботи з текстом - це те, що я отримав під час навчання та досі використовую в роботі.


✅  Чи складно було знайти роботу з дипломом філософа? 

Важливо розуміти, що в сучасному світі вища освіта - це базис, а не миттєва перепустка до цікавої та високооплачуваної роботи. Пошук себе зайняв деякий час, але ті навички, які я отримав в ДНУ, дозволили мені впевнено почувати себе у журналістиці, рекламі, менеджменті. І це далеко неповний перелік спеціальностей, у яких можна реалізовувати себе: мистецтвознавець, священник, антрополог - світ великий та різноманітний, і майже ніщо в ньому не обмежує людину з філософською освітою. 


✅  Розкажіть, будь ласка, про вашу роботу на телебаченні.

Я закінчив університет в 2013 році, якраз перед Революцією Гідності та початком російсько-української війни, тож з пошуком роботи дійсно були проблеми. Близько двох років я перебивався на різних роботах, починаючи від будівництва і закінчуючи написанням рекламних текстів. Але держава стрімко перебудовувалася, працювали соціальні ліфти, тому я не дуже здивувався, коли мені у 2016 році запропонували роботу редактора вечірнього ток-шоу на місцевому муніципальному телеканалі. Моєю задачею було знайти більш-менш гостру соціально-політичну проблему, опрацювати інформацію по обраній темі, написати сценарій для ведучого, запросити до студії експертів по цій темі та зняти сюжет. Я випускав по 2-3 програми щотижня впродовж двох років і, напевно, трохи втомився від соціально-політичного життя регіону. Тож, згодом,  я не захотів залишатись на цьому телеканалі та на інші телеканали йти не поспішав. В будь-якому разі це був цікавий досвід, я отримав безліч корисних знайомств та гарний старт для кар'єри в сфері медіакомунікації та діджитал продакшену. 


✅  Чи знадобились якісь навички та знання, що були здобуті під час навчання, у реальному житті?

Критичне мислення, вміння аргументовано та чітко подавати інформацію, навички роботи з найскладнішими текстами та вміння фокусуватися на сутності речей та процесів - це те, що робить мене конкурентоспроможним працівником на ринку труда і сьогодні. Я працював журналістом, PR-менеджером, політтехнологом та контент-мейкером і всюди використовував ті знання, які здобув під час навчання. Можу сказати, що філософія - це цілий Всесвіт, зіткнувшись з ним одного разу ви так чи інакше будете носити його в собі все життя, навіть якщо не пов'яжете своє життя з наукою чи викладанням. Тому так - знання, які я отримав в університеті не тільки знадобилися мені у роботі, але і певною мірою сформували моє життя, мої захоплення, смаки та загалом світобачення.

Анастасія Ковтун

Що згадуєте про навчання на кафедрі філософії?

Я хочу подякувати моїй альма матер, моїй ще одній сім'ї, кафедрі філософії ДНУ ім. О.Гончара. Я вдячна вам за той фундамент, на якому я стою.

Понад рік я працюю на міжнародну компанію у сфері автомобілебудування. Нещодавно, в особистій бесіді, мій керівник зізнався, що коли я приймаючи рішення чи наймати мене на роботу, його підкупило моє вміння аналізувати, мислити абстрактно і логічно. Я працюю в технічній сфері, незважаючи на відсутність технічної освіти, саме завдяки навичкам, які я отримала, навчаючись на кафедрі філософії. Вміння роботи з інформацією допомагають мені у роботі – так як складання вимог до продукту є моєю сферою відповідальності. Інший аспект, який допомагає мені у роботі – це розуміння культури, традицій різних народів: німці, французи, індуси, італійці, іспанці, китайці, білоруси, грузини, турки – до кожного з них потрібен свій підхід та правильне формулювання завдання, питання, мети . Завдяки культурології, гендерним дослідженням, релігієзнавству я розумію на чому наголошувати в комунікації з ними.

Я знаю, що базу для мого особистого успіху заклали професори, доценти та викладачі кафедри філософії. Дякую вам.

PS: Ще б раз пішла навчатись до вас, адже 8 років замало

Юлія Крат

✅Пройшла певна кількість років після того, як Ви закінчили навчання на відділені філософії. Як склалося Ваше життя? 

Перед навчанням в ВУЗі, пам’ятаю, в мене було два головних страхи – що в мене не буде друзів і що я не зможу залишитись жити в місті. (Я сама з маленького містечка Гуляйполе, Запорізької області). Навчання на кафедрі філософії ДНУ дало мені і те і інше. Вірних друзів та можливість працювати і жити в Дніпрі. Тому життя моє склалось в супереч моїм страхам. Я до сих пір живу і працюю в Дніпрі, маю кохану людину та роботу, яка надихає. А, і кота. Куди ж без нього.

✅Розкажіть більше про Вашу роботу. Чи складно було її знайти випускнику вузу, ким саме ви працювали та працюєте зараз?

Мій трудовий шлях, коли я про нього розповідаю, часто викликає у людей здивування, адже на свої майже 30 років я встигла попрацювати на різнопланових посадах. Перша моя робота була в облдержадміністрації, в прес-службі голови. Як мені тоді сказали, філософська освіта часом краща для вміння писати ніж журналістська. Потім я була два роки редакторкою новин на радіо і паралельно працювала в громадській організації «Чесно». Потім знову повернулася на держслужбу, більше 3 років займала керівну посаду в обласній раді, головний профіль роботи – зв’язки з громадськістю. Але однієї роботи мені було замало і я займалась волонтерством в правозахисній організації та отримала другу вищу освіту – юридичну. Після держслужби працювала…це досить несподівано навіть для мене, помічницею дизайнера. С травня 2020 року працюю в політичній сфері та маю намір в найближчий час повернутись до державної роботи. Для душі та для реалізації свого творчого потенціалу працюю фотографом. Роблю як комерційні зйомки, так і беру участь у різних соціальних проектах.

✅Чи знадобилося щось з того, що Ви отримали під час навчання на спеціальності філософія у Вашому житті після університету?

Немає ні одного мого близького знайомого чи знайомої які б не знали що я навчалась на філософії і що це найкраще, що могло статися зі становленням мене як професіоналки та особистості. Вже пройшло майже 8 років після випуску, а я до сих пір спілкуюсь з викладачами кафедри і дуже багато згадую з студентського життя. Якщо брати конкретніше, то викладачі кафедри навчили головного – мислити, навчили цінувати свободу, життя. Майже кожного дня я працюю з текстами, і для мене не проблема з купи інформації виокремити головне. Я пам’ятаю дуже багато з університетської програми тому що це було прожито, обговорено. Навчання на кафедрі філософії нагадувало мені навчання в якомусь закордонному університеті, як показують це в кіно. І на справді, не було жодної роботи де б мені сказали що філософська освіта не підходить. Це завжди викликає повагу та зацікавленість.

Богдан Кулик

✅ Як склалося Ваше життя після завершення навчання? 

Пройшло три роки відколи я закінчив навчання на відділенні філософії ДНУ ім. О. Гончара. І, мабуть, можна це назвати парадоксом, але чим більше проходить часу від закінчення навчання, тим частіше я згадую те, що вивчав в університетські роки. Справа в тому, що знання, мабуть, потребують повної кристалізації часом і життям, зараз я звертаюся до них більше з практичним підходом. Тож можу сказати, що життя складається добре. 

✅ Розкажіть більше про Вашу роботу. Чи складно було її знайти випускнику вузу, ким саме Ви працювали та працюєте зараз?

Я працюю в одному з провідних видавництв України - Видавництві Старого Лева. Зараз керую двома фізичними локаціями у Дніпрі та є менеджером з продажу. Хоча, якщо відверто, то важко якось охарактеризувати одним чи двома поняттями всі сфери моєї роботи, бо це від вирішення якихось адміністративних завдань щодо забезпечення роботи фізичних локацій до модерації літературних презентацій. Щодо пошуку роботи, то я спробував себе в книжковій сфері, ще будучи студентом, і на останньому курсі навчання вже почав працювати у Видавництві Старого Лева. 

✅ Чи знадобилося щось з того, що Ви отримали під час навчання на спеціальності філософія у Вашому житті після університету?

Щодо отриманих знань, я скажу, що я користуюся ними доволі часто, якщо не сказати постійно. Варто розуміти, що навчання на відділенні філософії - це велике тренування своїх інтелектуальних здібностей. Те знання, яким діляться на філософії є чудовими інструментами, але як його застосовувати - це вже вибір кожного. Я прагну ним користуватися як можна частіше.

Світлана Карпова

колишня студентка філософського відділення, а зараз викладає філософіїю у закладах вищої освіти м. Дніпро 

✅Чому ви вирішили поступити на філософію?

Свого часу для мене філософія стала актуальною у зв’язку з необхідністю поглибити можливості мого мислення (бо навіть шахи, якими на момент вступу на спеціальність «Філософія» я професійно займалася більш ніж 13 років, не надали мені всього того пізнавального та інструментального спектру, який почав розкриватися в студентські роки і наразі досі залишається невичерпаним). Так, філософія надає потужні інструменти для здійснення пізнавального процесу як себе, так і оточуючої дійсності. І сьогодні, наприклад, мисленнєві експерименти («Китайська кімната», «Кімната Мері», «Філософській зомбі» та ін.) допомогають розвивати критичне мислення, без якого сучасна людина (незалежно від того 17 років їй або 57) навіть при достатньому інтелектуальному рівні може залишитися філософським і-зомбі.

✅Яким запам'яталось вам навчання?

Наш випуск став першим випуском спеціальності «Філософія» і багато в чому здатність рефлексувати розкривалася завдяки наполегливій праці наших вчителів (Віктора Броніславовича Окорокова, Петра Івановича Гнатенко, Сергія Вікторовича Шевцова, Володимира Івановича Пронякіна, Тетяни Миколаївни Талько та ін.) та постійному бажанню наставників навчити нас мислити. Тому, якщо б сталося так, що я опинилася в минулому, то я б знову залюбки поступала би на спеціальність «Філософія» Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара – адже саме тут найкращі вчителі та талановиті філософи і релігієзнавці України.

Долучайтесь до нас!