Нетрадиційні форми проведення уроків як засіб розвитку творчих здібностей учнів

Зразок використання методу «Шість капелюхів мислення»

Урок української літератури. 6 клас. Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник»

Учитель-майстер

Використавши запропонований метод, ми зможемо побачити оповідання з різних боків, проаналізувати позитивні та негативні моменти змісту, сильну та слабку сторону героїв, те емоційне тло, із яким розпочинаємо роботу.

Білий капелюх. Білий колір наводить на думку про папір. У цьому режимі ми зосереджені на тій інформації, якою володіємо або яка необхідна для прийняття рішення: тільки факти і цифри.

ПИТАННЯ

Визначте тему та ідею оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник».

Орієнтована відповідь

Тема: показ люблячого, ніжного, відкритого серця Федька, яке протиставляється жорстокості дорослих, потворному і злочинному суспільству, яке калічить маленькі життя і маленькі душі.

Ідея: возвеличення чесності, незрадливості, почуття власної гідності, винахідливості Федька і засудження бешкетливості, схильності до нерозважливих вчинків, показної вихованості, манірності, лицемірства, егоїзму Толі.

Червоний капелюх. Червоний колір наводить на думку про вогонь. Червоний капелюх пов’язаний з емоціями, інтуїцією, почуттями й передчуттями. Червоним капелюхам не треба нічого обґрунтовувати. Ваші почуття існують, і червоний капелюх дає можливість їх викласти

ПИТАННЯ

Які почуття вас переповнювали, коли ви читали оповідання Володимира Винниченка «Федько – халамидник»?

Орієнтована відповідь

Під час читання твору В. Винниченка «Федько-халамидник» з’явилися почуття презирства до нікчемних людей, які дбають лише про себе. Поряд із цим - почуття гострого жалю та співчуття до відчайдушного Федька, який у скрутну хвилину виявив себе справжньою людиною.

Чорний капелюх. Чорний колір нагадує про мантію судді і означає обережність. Чорний капелюх – це режим критики й оцінки, вона вказує на недоліки й ризики та говорить, чому щось може не вийти.

ПИТАННЯ

Які події та вчинки призвели до трагедії, що сталася з Федьком?

Орієнтована відповідь

Діти без дозволу батьків пішли на річку, де почав танути лід. Толя, копіюючи Федька, також опинився на крижинах і провалився під лід. У цій ситуації навіть дорослі розгубилися, а Федько врятував Толю.

Федько надзвичайно порядна людина. Батько навчав його бути чесним, ніколи не обманювати. Лише один раз хлопець обманув, бажаючи вигородити Толика, — він узяв його вину на себе.

Толя, боягузливий матусин синочок, не тільки не признався, що сам винний у пригоді на річці, але й звинуватив у всьому Федька.

Цей вчинок дорого обійшовся хлопчикові: крім того, що він застудився, рятуючи панича, батьки ще й покарали його, оскільки вони знаходилися в повній залежності від Толикових, бо винаймали в них квартиру і в будь-який момент могли опинитися на вулиці. Цим і зумовлене таке строге покарання сина за те, що він образив хазяйську дитину. Моральна травма ускладнила й без того тяжкий стан хлопчика. Все це призвело до смерті головного героя.

Жовтий капелюх. Жовтий колір сонячний, життєствердний. Жовтий капелюх сповнений оптимізму, під ним живе надія й позитивне мислення. Учень у жовтому капелюсі має висловити позитивну оцінку явищам чи подіям, що обговорюються.

ПИТАННЯ

Чи були взагалі якісь позитивні моменти у творі? Назвіть їх.

Орієнтована відповідь

Позитивних моментів в оповіданні майже нема, оскільки занадто трагічний кінець твору. Викликає позитивні емоції розповідь про ігри та заняття хлопців: запускання повітряного змія, будування хаток із піску, прогулянки під дощем та пошуки різноманітного дріб’язку, яким так хизуються потім хлопці.

Порятунок Толика можна назвати позитивним моментом, адже Федько, не зважаючи ні на що, ризикував своїм життя, щоб врятувати іншу людину. Але цей момент не викликає яскравих вражень, тому що Толик вчинив підло.

Позитивним у творі є образ головного героя – Федька, який врятував Толика ціною власного життя.

Зелений капелюх. Зелений колір – це колір свіжого листя, добробуту, родючості. Зелений капелюх символізує творчий початок і розквіт нових ідей. Учень, який його одягає, спрямовує свій потік думок на пошуки альтернатив, нових рішень, можливого розвитку подій.

ПИТАННЯ

Що, на вашу думку, повинні були робити батьки Федька, щоб не сталася ця трагедія? Визначте плюси і мінуси у ваших пропозиціях.

Пропозиція І

Більше карати й бити:

+ можливо, припинив би чинити шкоду;

- виріс би жорстоким, агресивним.

Пропозиція ІІ

Більше просити й умовляти:

+ можливо, послухав би, зрозумів;

– просто не звернув би уваги.

Пропозиція ІІІ

Доручити якусь роботу, підтримати в справі, яка б цікавила хлопця:

+ зацікавився б, розвивався, направив би свою енергію в корисну працю;

– на це потрібен час, зусилля і гроші.

Синій капелюх. Синій колір холодний, це колір неба. Синій капелюх символізує контроль і організованість. Учень у цьому капелюсі підводить підсумки всього сказаного й визначає напрямок подальшого обговорення, якщо це потрібно.

ПИТАННЯ

Чого навчив вас твір В. Винниченка «Федько-халамидник»? Над чим змушує задуматися це оповідання кожного з нас?

Орієнтовна відповідь

Оповідання Володимира Винниченка нам не просто сподобалось. Воно примусило нас замислитись над важливими речами в житті. Я зрозуміла, що не завжди людина, яка зовні вихована та охайна, є такою ж в душі. А хлопчик-розбишака здатний принести себе в жертву заради іншого. Отже, зовнішність буває оманливою.

Цей твір навчив мене уважніше придивлятися до людей, характеризувати їх не за зовнішніми рисами, а за внутрішніми. Оповідання й зараз залишається актуальним. У нашому жорстокому і черствому до біди й горя світі як ніколи потрібною і своєчасною є розмова про добро і зло в житті і серцях людей. Ми повинні вміти розрізняти ці якості, хоч як би зло не маскувалось.

Під час ознайомлення учнів із літературним твором широко використовую прийом «Порушення послідовності», клоуз-тести, літературні диктанти, вікторини «Так чи Ні», «Лови помилку!», «Стоп-текст», «Щоденник подвійних нотаток», «Пофантазуй», «Зміни долю персонажа», «Розкажи від імені героя», «Зміни фінал твору!», «Комікси», «Торбинка мудрості», «Крісло відвертості». Під час характеристики героїв використовую прийом «Метелики».

Зразок використання методу «Метелики»

Урок української літератури. 6 клас. Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник»

Учитель-майстер

– Метелик – це символ душі. У Давній Греції Психея, богиня, яка була втіленням душі, зображувалася у вигляді метелика або дівчини з крильцями метелика. До речі, слово «психе» перекладається і як душа, і як подих, і як метелик.

Метелики сьогодні допоможуть визначити нам провідні риси характеру героїв оповідання – Федька та Толика.

Спочатку об’єднаймося у 2 групи. Одна група характеризує Федька, інша – Толика.

У мене в руках білий аркуш паперу. Він чистий, як душа немовляти. Але з часом дитина починає набувати певних рис характеру. Ваше завдання: визначити, які риси були притаманні Федьку та Толику.

На столах знайдете конверти, у яких однакова кількість різнокольорових метеликів, кожен колір якого означає певну рису характеру.

Заповніть, будь ласка, ваші листи метеликами, щоб з’ясувати, якими особистостями були наші герої. Допоможе вам у цій роботі коротка характеристика основних кольорів емоційно-психологічного вираження особистості.

Коротка характеристика основних кольорів емоційно-психологічного вираження особистості:

Білий: чесний, відкритий.

Синій: сумлінний, спокійний, деколи холодний.

Зелений: самостійний, наполегливий, упертий, напружений.

Червоний: людяний, енергійний, впевнений.

Жовтий: дуже активний, товариський, веселий, спритний.

Фіолетовий: неспокійний, непередбачуваний, розбишака.

Коричневий: залежний, чутливий, розслаблений.

Чорний: брехливий, егоїстичний, ворожий, підлий, бездушний.

Сірий: понурий, пасивний, невпевнений, байдужий.

(На білі аркуші паперу учні клеять метелики певного кольору, характеризуючи тим самим героїв)

Групи озвучують результати роботи

Орієнтована відповідь групи, яка характеризувала Федька

Як бачимо, емоційно-психологічна палітра Федька яскрава. Хоча на ній і присутні два метелики фіолетового кольору, бо іноді він був непередбачуваним та розбишакою, але в нього безліч позитивних якостей: людяність, чесність, відкритість, самостійність, товариськість. До того ж він був веселим, активним, впевненим, деколи упертим.

У нього є чого вчитися не лише дітям, а й дорослим.

Орієнтована відповідь групи, яка характеризувала Толика

Емоційно-психологічна палітра Толика похмура, його метелики лише сірі, чорні та коричневі, бо він був егоїстичним, байдужим, підлим, бездушним, брехливим, залежним та пасивним.

Саме такі, як Толя, у несправедливому суспільстві роблять кар’єру і здобувають матеріальні блага. Але це нікчеми. Вони нікому не приносять щастя, бо самі нещасні й приречені.

Творчі здібності учнів розвивають і такі завдання: підготовка інтерв’ю з письменником або персонажем твору, написання невеличких прозових або ліричних творів за зразком, складання сенканів, діамантів для характеристики найголовніших якостей персонажа. Усі ці завдання практикую на уроках, починаючи з 5 класу.