ПСИХОЛОГІЧНА СКРИНЬКА

(інформаційні матеріали)


Під час осінніх канікул з метою забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в м. Києві державної адміністрації організувало проведення відкритих заходів з питань професійної просвіти, підтримки та розвитку стресостійкості, емоційної стабілізації педагогічних працівників, зокрема фахівців психологічних служб, здобувачів освіти. Інформація про заплановані заходи була надіслана до закладів освіти та розміщена на сайті ІПО Столичного університету імені Б. Грінченка. Серед запланованих заходів були: інтерактивні заняття для дітей молодшого, підліткового та старшого шкільного віку, семінар за участю психолога, психотерапевта О. Берлюти «Профілактика виникнення деструктивних станів у дітей та підлітків, зустрічі з представниками Національної патрульної поліції м.Києва у рамках проекту «Школа і поліція» (Занюк Л.Б., капітаном поліції, інспектором відділу зв’язків з громадськістю управління парульної поліції в м. Києві та Пилипеко В.В. старшим лейтенантом та інспектором відділу зв’язків з громадськістю).

31.10 та 03.11.2022 під час інтерактивних занять для дітей та підлітків і для бажаючих приєднатися: батьків, педагогів, фахівців психологічних служб - відбулось обговорення тих ресурсів, які нам допомагають у складних ситуаціях, виконувались вправи та інтерактивні техніки пошуків шляхів виходу із складних ситуацій, наповнення ресурсами та стабілізації власних станів. Заняття проводили практичні психологи: Березовська Л.Г. (старший інспектор управління освіти та інноваційного розвитку), Кіореску І.Є. (практичний психолог ЗДО № 731 «Казка»).

01.11.2022 під час семінару з питань профілактики виникнення деструктивних станів у дітей та підлітків розглядались поняття конструктивної та деструктивної поведінки, питання превенції та раннього втручання для попередження виникнення різного роду відхилень у розвитку дитини, питання формування конструктивної взаємодії дитини, людини зі своїм внутрішнім світом та навколишнім середовищем, як допомогти людині у її власному саморозвитку та відновленні ресурсів.

02.11.2022 у рамках семінару «Правила дорожнього руху в умовах воєнного стану, важливість використання світловідбивальних елементів» за участю представників патрульної поліції м. Києва розглядались правила безпеки дорожнього руху, питання співпраці закладів освіти та патрульної поліції.

Самогубство є складним, багатоаспектним міждисциплінарним феноменом. Цей феномен несе у собі філософський, соціальний, психологічний, моральний, юридичний, релігійний, культурний, медичний компоненти. Потребує допомоги професіоналів – спеціалістів медиків. А саме психіатра. Водночас розуміння і реагування на ризиковану, неадекватну поведінку у конкретної людини не вимагає глибинних знань психології та медицини. Скоріш за все потребує уваги, співчуття та прийняття всерйоз переживання дитини, надання підтримки та підказки, розуміння того, допомога якого фахівця потрібна.

Більшість кризових ситуацій минає, при цьому глибинні переживання, непорозуміння, байдужість, покарання та жорстокість можуть підштовхнути людину у будь-якому віці до незворотних, катастрофічних дій. Так виникає ризик кризової ситуації та суїцидальної спроби. 27.10.2022 з метою підвищення професійної компетентності фахівців психологічних служб закладів освіти у питаннях профілактики виникнення суїцидальних тенденцій серед дітей та підлітків був проведений навчальний семінар. Спікером зустрічі була психолог, психотерапевт Берлюта О.В. Під час семінару розглядались ознаки переживання проблемних станів у дітей та підлітків, ознак високої ймовірності реалізації спроби самогубства, емоційних комплексів, які лежать в основі суїцидальної поведінки, основні зони, які повинні бути у фокусі превентивної роботи.

Дуже важливо звернути увагу на скарги дитини на відсутність сенсу життя, «дурні передчуття», стабільно підвищений інтерес до питань смерті, загробного життя, похоронних ритуалів; також варто звертати увагу на високу конфліктність у спілкуванні, ізоляцію, егоцентризм, неадекватну самооцінку, наявність у житті ситуацій, які переживаються як травматичні.

Фахівці вважають, що ніколи не треба забувати про суїцидальну загрозу і особисті проблеми у житті людини. Доцільним є підкреслення всього найкращого, того, що є добрим та успішним, що притаманне дитині та є в її житті. Бажано звертати увагу на прояви ризикованої поведінки – як ігри зі смертю, недбале ставлення до здоров’я, свідоме чи несвідоме нехтування життям.

Ми сподіваємось, що створюючи навколо дитини атмосферу любові, поваги, уваги до її особистісного світу, ми можемо зберегти життя дитини, утримати її від фатального вчинку.

Відеозапис зустрічі

Поради батькам під час війни.pdf
Профілактика деструктивної поведінки підлітків.pdf
Картки для дихальних практик стабілізації Світлани Ройз.pdf