Hygiena

S chodícím klientem

Pomoc při úkonech osobní hygieny

U chodícího klienta dle jeho přání – pečovatelka jej doprovodí do koupelny, pomůže mu se svlékáním, podává mu hygienické pomůcky, podle potřeby a požadavku pomůže s omytím špatně dostupných míst, pomůže s utíráním, na přání klienta promaže tělo krémem, pomáhá s oblékáním, česáním, asistuje při provádění péče o ústní hygienu, vyprovodí klienta z koupelny.

U klienta trvale upoutaného na lůžko – pečovatelka provádí mytí nebo koupel na lůžku. Podle přání klienta pečovatelka promaže tělo krémem, příp. ošetří opruzeniny.

Pomoc při použití WC

Tímto úkonem se rozumí pomoc při vykonávání potřeby na WC, toaletním křesle, ale také při používání plenkových kalhot nebo vložek. Jde zejména o pomoc při přesunech a hygieně spojené s vyprazdňováním.

Pomoc při základní péči o vlasy a nehty

Touto pomocí se rozumí mytí a případné vysoušení vlasů vlastními prostředky klienta a ostříhání nehtů na rukou a nohou včetně čištění, pokud toto nevyžaduje odbornou péči (pedikúru).


S ležícím klientem

Postup:

1.     Ležícího pacienta začínáme mýt na obličeji a na krku. Používáme k tomu nejlépe vlhčené ubrousky, nebo suché ubrousky namočené ve vodě. Nezapomeňte, že by měly mít teplotu jako pacientovo tělo. Zahřát je lze v mikrovlnné troubě, nebo se používá teplá voda.

2.     Po obličeji myjeme trup pacienta z přední části, včetně paží. Následně si jej otočíme a myjeme záda.

3.     V dalším kroku myjeme pacientovi podpaží. Máme stejnou žínku ev. ubrousek. Podpaží však bývá zpocené, takže po jeho umytí již ubrousek vyhodíme.

4.     Vezmeme si nový a umyjeme ležícímu pacientovy dolní končetiny, zepředu, zezadu, pak rovněž chodidla.

5.     Zcela nakonec si necháváme mytí genitální oblasti. Tedy pokud jsme nemyli výhradně tuto oblast po nehodě s močí, stolicí ev. při výměně inkontinenční pomůcky. Na mytí genitálií si vezmeme vždy zcela čistou žínku, případně ubrousek. Pro mytí je ideální použít speciální mycí pěnu TENA, která je bezoplachová a mohli jsme ji se žínkou použít na celé tělo. Je šetrná i v oblasti genitálií, která je kvůli inkontinenci více přecitlivělá. U žen je velice důležité dodržet správný postup mytí, kdy myjeme a utíráme vždy zepředu dozadu, abychom do pochvy, nebo do močové trubice, nezanesli fekální bakterie z oblasti konečníku, které způsobují vážné záněty.

6.     Pokožka po mytí musí být vždy suchá. Mokrá pokožka může být totiž problematickou, pokud jde o vznik proleženin.


(6)