Ha a papagáj félénk

Ha a papagáj félénk

Ilyen esetben egy új tárgy bevezetése a madár életébe egész komoly kihívás. Minden nap a papagáj tulajdonosa óvatosan közelebb viszi a játékot vagy új tárgyat a ketrechez. Mindeközben figyeli, hogy madara reagál-e bármilyen viselkedéssel, ami arra utal, hogy fél a játéktól. Ha félelmi reakciókat észlel, akkor addig távolítja a játékot a ketrectől, amíg a madár nyugodt viselkedést nem mutat.

Idővel a gazdi olyan közel tudja vinni a játékot, hogy az közvetlenül a ketrec mellett van. Ezután óvatosan felakasztja a a játékot a ketrec külső oldalára, távol az étel- és víztartó tálaktól. (Ez azért van így, mert nem akarja, hogy a papagájt a félelem elkergesse a forrásaitól.) Ezt a folyamatot nevezik szisztematikus deszenzibilizációnak.

Ez az az elképzelés, hogy az alanyt fokozatosan kitesszük félelmet keltő ingereknek. A legkevésbé ijesztőktől a legijesztőbbek felé haladva kell alakítani a folyamatot, egy nyugodt állapottal kombinálva. Miután a gazdi elérte ezt a sikert, ezután a pozitív megerősítés alkalmazására összpontosít, hogy madarát megtanítsa arra, hogy megközelítse az új játékot. Ennek egyszerű módja a jutalomfalat.