A papagáj biztonságban tartása

Mi a prioritásod papagájgondozóként? A legtöbbünk számára nem az a legfontosabb, hogy beszélni fognak-e, szeretnek-e minket, színes lesz-e velük az élet vagy értékes kicsinyeket szaporítanak-e. Sokaknak azonban az a legfontosabb, hogy biztonságban tartsuk őket. Az ennek legjobb módjáról alkotott vélemények nem egyöntetűek, fejlődnek és változnak a múló hóbortokkal és divatokkal, illetve, ami még fontosabb, a tudományos ismeretek bővülésével ezekkel a lenyűgöző, rejtélyes teremtményekkel, amelyek osztoznak az életünkben.

A fogságban tartott papagájoknak sokféle környezetben kell élniük. A ketrecben tartott egyetlen házi madár, egy pár vagy egy csapat beltéri madár, vagy a kinti volierben tartott madárraj, és akár egy nagyobb, vegyes tenyészet is. És a választható fajták szélsőséges végpontján nézve is lehet akár több, szabadon reptett madár, csak hogy egy életszerű példát is lássunk az említett hóbortokra.

A helyes tartás szempontjai azonban minden fogságban tenyésztett madárra egyaránt vonatkoznak. A fogságban tartott madaraknak élvezniük kell az öt szabadságot, amelyek a következők a 2006. évi állatjóléti törvényben foglaltak szerint. Ezek minden háziasított állatra, valamint a madarakra és a baromfira is vonatkoznak. Konkrétan tehát: szabadság a az éhségtől és szomjúságtól; a normális viselkedés szabadsága; a fájdalomtól, sérüléstől, betegségtől és a környezeti elszegényedéstől (papagájok esetében az unalomtól) való mentesség, a kényelmetlenségtől, valamint a félelemtől és a szorongástól való mentesség.