Savjeti

Izazovi boravka u samoizolaciji

Nastavna godina traje već gotovo dva mjeseca, a izazovi s kojima se svi već nosimo su poprilični. Do sada je u našoj školi nekoliko djelatnika moralo proći proces samoizolacije, kao i dva razreda učenika. Ostavši kod kuće sigurno su vam se pojavila razmišljanja: "Hoću li se razboliti? Jesam li nekome stajao preblizu? Jesam li oprao ruke? Zašto sam se opustio i spustio masku ispod nosa? Sada sam ja kriv!" Ove misli su normalne u svakom čovjeku, velikom i malom, i na žalost mogu dovesti do razvoja depresije i povećati našu izoliranost jedni od drugih.

Izrazito je važno osvijestiti činjenicu da virusi ne biraju koga će zahvatiti i nitko nije kriv što je bolestan. Također, treba biti svjestan da samoizolacija ne znači nužno i bolest te da osobe koje su izašle iz samoizolacije bez razvijanja simptoma bolesti, nisu opasnije kada se vrate u kolektiv više od osoba koje nisu imale obvezu boravka u samoizolaciji.

Važno je pružati podršku osobama koje su bolesne na način da ih nazovemo, pošaljemo poruku, interesiramo se o njihovom fizičkom i psihičkom zdravlju, razvedrimo nekim smiješnim situacijama iz vlastitog iskustva, da ih utješimo koliko je to moguće.

U slučaju da ste vi u samoizolaciji, okružite se poticajnim sadržajima (PlayStation 12 sati dnevno nije baš najpoticajniji sadržaj). Čitajte knjige, izrađujte ukrase ili razne Uradi sam proizvode, izađite na svoje dvorište bez kontakta sa susjedima, nazovite prijatelja na video poziv, kuhajte, vježbajte, igrajte se sa mlađim bratom ili sestrom.

Ako trebate pomoć ili ideju što napraviti, svi vam mi u školi stojimo na raspolaganju i uvijek ćemo rado pomoći. Javite se slobodno.

Sve prolazi, pa tako i bolest. Samo se nasmiješite i pokažite koroni da nema predaje.

Pozdrave šalje Vaša,

pedagogica Iva

Postavljanje granica

U ovo vrijeme kada smo svi uglavnom okrenuti boravku u kući i izbjegavanju masovnih okupljanja a intenzivnije se družimo sa članovima naših obitelji, kvalitetno postavljanje granica postaje izrazito važno. Nedostatak vlastitog prostora stvara u nama tenzije pa postajemo svadljivi ili nervozni. Kroz ovih nekoliko grafika sa savjetima koje objavljuje Društvo Psihologa na stranici @psihofest_ffzg dobit će te korisne savjete kako na asertivan način zaštititi sebe i postaviti granice radi boljih odnosa s drugima.

Isprobajte ove rečenice i promatrajte rezultate.

Vaša,

pedagogica Iva

Kako se nositi sa stresom potresa?

Na veliku žalost i nesreću dio naše domovine pogodio je razoran potres koji je za sobom ostavio velike posljedice. Mnogi su ostali bez svojih domova, mnogim učenicima i naše škole domovi su oštećeni, naše područne škole su teško stradale...

Sve ovo je "samo" materijalna šteta, jer kuće će se ponovno izgraditi, dimnjaci i krovovi popraviti. Važno je da su ljudski životi sačuvani.

No, potres je donio mnoge emocionalne rane, strahove, nesigurnosti - kako si pomoći, kako pomoći djeci, roditeljima, susjedima i svima koji se teško nose sa stresom i strahom?

Na fotografijama je prenesen priručnik koji su izradili stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba , a ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć i emocionalna podrška slobodno mi se javite.

Mislim na sve vas.

Pedagogica Iva

Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa (5MB)

“BRINI O SEBI – BUDI DOBRO – proŽIVI COVID”

Drago moji učenici, roditelji i učitelji

Iako nam je fokus u zadnje vrijeme preseljen sa Covida 19 na novu životnu traumu, o opasnostima Covida još uvijek moramo razgovarati.

Cijela ova teška i izazovna godina iz nas, i neizvjesna godina pred nama ostavile su na mnogima i psihičke i emocionalne ožiljke. Kako bismo lakše zacijelili njihove tragove, Središnji državni ured za demografiju i mlade pripremio je brošuru u kojoj nudi savjete za samoočuvanje i održavanje vlastitog fizičkog i psihičkog zdravlja.

Vjerujem kako će vam svima ovi materijali biti ok koristi.

Vaša pedagogica Iva