Roditelji

SIGURAN POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE

Današnja djeca su digitalni urođenici. Nikada nisu živjeli u svijetu gdje internet ne postoji. Obično su snažno izložena medijskim sadržajima u razdoblju razvoja i socijalizacije.

S obzirom da su djeca najosjetljivija skupina korisnika, CSI.hr Centar za Sigurniji Internet izdao je priručnik za stručnjake i roditelje u kojem kroz edukativne materijale pružaju stručnjacima koji rade s djecom i roditeljima pregledne podatke potrebne za siguran početak nove školske godine i bolje razumijevanje aktualnosti u ovom području!

Svi koji su zainteresirani priručnik mogu preuzeti na slijedećoj poveznici

csi.hr/wp-content/uploads/2022/09/SIGURAN-POCETAK-NOVE-SKOLSKE-GODINE-osnovnoskolci.pdf


Kako se nositi sa stresom potresa?

Na veliku žalost i nesreću dio naše domovine pogodio je razoran potres koji je za sobom ostavio velike posljedice. Mnogi su ostali bez svojih domova, mnogim učenicima i naše škole domovi su oštećeni, naše područne škole su teško stradale...

Sve ovo je "samo" materijalna šteta, jer kuće će se ponovno izgraditi, dimnjaci i krovovi popraviti. Važno je da su ljudski životi sačuvani.

No, potres je donio mnoge emocionalne rane, strahove, nesigurnosti - kako si pomoći, kako pomoći djeci, roditeljima, susjedima i svima koji se teško nose sa stresom i strahom?

Na fotografijama je prenesen priručnik koji su izradili stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba , a ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć i emocionalna podrška slobodno mi se javite.

Mislim na sve vas.

Pedagogica Iva

Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa (5MB)

Kako pomoći djetetu da nauči učiti

Kako nam situacija u školama postaje sve izazovnija zbog utjecaja pandemije Covida-19 i sve češćeg praćenja nastave online, pred učenike je stavljen još jedan izazov - kako redovito, uspješno pratiti nastavu, sve materijale i biti uspješan.

Naše ankete i promatranje napretka učenika, su pokazale kako je nekim učenicima način rada online izrazito odgovarao, dok su se drugi poprilično izgubili u šumi novih informacija. I vi, roditelji ste se našli u teškoj situaciji - uz svoj posao i kućanske obveze, puno više vremena je potrebno za pratiti, provjeriti i pomoći djetetu sa školskim zadaćama.

A onda na red dolazi i učenje.

Redovito pisanje domaće zadaće je dobar preduvjet učenja, ali nije dovoljno. I kada se krajem polugodišta ili školske godine količina gradiva naglo poveća, a usmene i pisane provjere postanu svakodnevne, dijete se nađe pod velikim stresom i puno je veća mogućnost neuspjeha.

U školi smo na satovima razrednika s učenicima uvježbavale baš te vještine - kako učiti kada brzo moramo proći veliku količinu gradiva. Učenicima smo pokazale kako mogu učiti koristeći jednostavne umne mape kako bi gradivo učinili preglednijim.

Također, jedna od najučinkovitijih tehnika učenja je - izrada šalabahtera! Znam da smo svi kao učenici imali neku tehniku izrade šalabahtera za koju smo bili uvjereni da djeluje. Tu dolazite na red i vi roditelji. Pokažite djetetu kako ste vi izrađivali šalabahtere i pomozite im da i oni naprave svoj. Količina gradiva koja će im nakon jednog "šalića" ostati u pamćenju bit će iznenađujuća.

Samo napomena, iako ih učimo kako se šalabahteri rade, ne odobravamo njihovo korištenje na provjerama znanja - jer koliko je pravo učenika da pokuša, toliko je dužnost učitelja da ih u tome spriječi.

Tako da, dragi roditelji, iskoristite vrijeme koje inače provodite s djecom u učenju, za isprobavanje pisanja umnih mapa i šalabahtera i potaknite ih da vam na glas objašnjavaju što su naučili, da vam ispričaju priču kao da su oni učitelji a vi učenici. Kada misao jednom postane riječ puno se bolje shvaća i duže ostaje upamćena.

A ako i dalje imate pitanja i potrebna vam je pomoć, slobodno mi se obratite.

Pedagogica Iva