Kutak za pedagoški trenutak

SIGURAN POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE

Današnja djeca su digitalni urođenici. Nikada nisu živjeli u svijetu gdje internet ne postoji. Obično su snažno izložena medijskim sadržajima u razdoblju razvoja i socijalizacije.

S obzirom da su djeca najosjetljivija skupina korisnika, CSI.hr Centar za Sigurniji Internet izdao je priručnik za stručnjake i roditelje u kojem kroz edukativne materijale pružaju stručnjacima koji rade s djecom i roditeljima pregledne podatke potrebne za siguran početak nove školske godine i bolje razumijevanje aktualnosti u ovom području!

Svi koji su zainteresirani priručnik mogu preuzeti na slijedećoj poveznici

csi.hr/wp-content/uploads/2022/09/SIGURAN-POCETAK-NOVE-SKOLSKE-GODINE-osnovnoskolci.pdf


ČUVAJTE MENTALNO ZDRAVLJE

Zdravlje općenito, a unutar njega mentalno zdravlje kao poseban, no značajan aspekt zdravlja, intimna je, životno vjerojatno najvažnija vrijednost svakog pojedinca, ali i svih ljudskih zajednica. Ono je preduvjet i temeljna odrednica kvalitete života. Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije mentalno se zdravlje opisuje kao „stanje u kojem osoba ostvaruje svoje sposobnosti, može se nositi sa stresom svakodnevnog života, raditi produktivno i plodno i pridonositi.

Procjenjuje se da u svijetu od mentalnih poremećaja pati oko 450 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj su na drugom mjestu po broju dana bolničkog liječenja. Liječenje, smanjena produktivnost, bolovanja i invalidnost, psihološki i egzistencijalno opterećuju obitelj ali dovode i do značajnog ekonomskog i socijalnog opterećenja društva.

Znanstvenici ističu kako su mentalni problemi češći uzrok obolijevanja i preranog umiranja nego tjelesne bolesti, te procjenjuju da će depresija kroz idućih deset godina biti drugi, a do 2030. godine prvi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima. Sve navedeno ukazuje na potrebu za ulaganjem u mentalno zdravlje: rano otkrivanje i liječenje te rehabilitaciju i unapređenje mentalnog a time i općeg zdravlja, čime se doprinosi dobrobiti i ekonomskoj koristi pojedinca i društva.

Današnji socijalni, ekonomski i širi društveni uvjeti življenja i odrastanja više nego ikad otežavaju realizaciju životnih potreba u potpunosti, gotovo nitko nije lišen rizika od obolijevanja. U modernim vremenima, posebno gradskim sredinama gdje sve više izostaju tradicionalni oblici podrške i pomoći, uz otuđenost i uvjerenje da se mora i može u svemu uspjeti, teško je istovremeno ostvarivati se profesionalno, obiteljski i osobno te pomiriti težnje osiguravanja egzistencije i ostvarenja obiteljskog sklada. Da bismo danas u tome uspjeli, potrebno je uložiti dodatne napore uz svjesnost važnosti ulaganja u svoje mentalno i tjelesno zdravlje. Što možete napraviti?

Upoznajte sebe: preispitajte vlastite stavove i navike (što Vam pomaže a što odmaže), osvijestite Vaše emocionalne snage, psihičke sposobnosti, želje i sklonosti, sjetite se koje su Vaše svakodnevne misli i osjećaji, što Vam izaziva stres te odaberite najbolji način reagiranja.

Izgradite samopouzdanje: prepoznajte i prihvatite svoje vrline i slabosti te na njima gradite svoje samopouzdanje, naučite nova znanja i vještine jer to također pridonosi vašem samopouzdanju.

Pronađite vrijeme za sebe: opustite se uz glazbu, čitanje, meditiranje, šetnju ili bilo što u čemu Vam je lijepo i ugodno.

Bavite se umjerenom tjelesnom aktivnošću: izaberite tjelovježbu prema Vašim mogućnostima i redovito vježbajte svaki dan, jer poboljšava emocionalnu stabilnost, smanjuje anksioznost i depresiju.

Stvarajte i njegujte podržavajuće, bliske odnose s obitelji i drugim ljudima: obiteljska i prijateljska podrška važna je pogotovo u teškim trenutcima, širi socijalni krug može Vam pružiti nova iskustva te unijeti ravnotežu u život, uključivanje u zajednicu i dobrovoljni rad daje osjećaj smisla i zadovoljstva te jača samopoštovanje.

https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/mentalno-zdravlje/381

“BRINI O SEBI – BUDI DOBRO – proŽIVI COVID”

Drago moji učenici, roditelji i učitelji

Iako nam je fokus u zadnje vrijeme preseljen sa Covida 19 na novu životnu traumu, o opasnostima Covida još uvijek moramo razgovarati.

Cijela ova teška i izazovna godina iz nas, i neizvjesna godina pred nama ostavile su na mnogima i psihičke i emocionalne ožiljke. Kako bismo lakše zacijelili njihove tragove, Središnji državni ured za demografiju i mlade pripremio je brošuru u kojoj nudi savjete za samoočuvanje i održavanje vlastitog fizičkog i psihičkog zdravlja.

Vjerujem kako će vam svima ovi materijali biti ok koristi.

Vaša pedagogica Iva

DOBRODOŠLI !

Dobrodošli učenici OŠ Slavka Kolara, dobro došli roditelji, bake i djedovi i svi koji traže pomoć, podršku, savjet ili samo nekog tko bi ih saslušao.

Radi boljeg snalaženja na stranici, u gornjem desnom uglu naći ćete izbornik Obavijesti - tamo se nalaze važne obavijesti, informacije i slično. U Izborniku Učenici možete pronaći razne savjete te informacije o projektima i aktivnostima koji se provode s učenicima u našoj školi. U izborniku Roditelji možete pronaći razne savjete i članke namijenjene Vama.

Za individualne razgovore pedagoginje su dostupne na platfotmi Teams, putem Zoom razgovora, telefonskog razgovora ili maila.

Puno Vas pozdravlja,

Pedagoginja Iva

KAD SE SVE OBILJEŽAVA U OŽUJKU....

Pozdrav svim učenicima i roditeljima, svim posjetiteljima.

Baš kao što i naslov kaže - sve se obilježava u ožujku. Ovaj protekli vikend bio je prepun događanja koja će se obilježavati i tijekom ovog tjedna.

Tako se 20.03.2021. obilježavao Svjetski dan pripovijedanja; 20.03.2021. je stiglo i proljeće a istoga dana obilježio se i Međunarodni dan sreće. 21.03.2021. obilježavao se Međunarodni dan osoba s Down sindromom, a 22.03.2021. Svjetski dan voda.

Pa su i naši đaci bili jako vrijedni i pomogli pedagoginji ukrasiti školski pano "Kutak za pedagoški trenutak" a i učiteljici Tajani Brnić upotpuniti svojim mudrim mislima pano za Dan voda.

Sa 7.b razredom i razrednikom Sinišom Vuksanom pedagoginja je razgovarala o sreći a svoje su misli i dobre želje učenici podijelili sa ostatkom škole.

Učenici 3. razreda iz matične škole i učiteljica Nevenka Boršić upotpunili su pano za obilježavanje Dana osoba s Down sindromom jer se i cijela učionica 3. razreda šareni od različitih čarapica.

Sa učenicima područne škole Gornji Hruševec i učiteljicom Danijelom Ivančić, učenicima područne škole Donji Hruševec i učiteljicama Dijanom Boršić i Zrinkom Ceković, te učenicima 3. razreda matične škole i učiteljicom Nevenkom Boršić, pedagoginja je pripovijedala Poljsku narodnu bajku "Živa voda". Razgovarali smo o važnosti vode za zdravlje i život, a učenici su svoje kapljice sa porukama priložili na pano.

O svim aktivnostima možete pogledati više u galeriji.

Pozdravlja vas sve, pedagogica Iva

Dan ružičastih majica - Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Zadnje srijede u veljači obilježava se kao Dan ružičastih majica, posvećen borbi protiv vršnjačkog nasilja.

Sama ideja o obilježavanju ovog dana nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Uz podršku i na inicijativu kolega iz razreda i škole, na konstruktivan i inteligentan, nenasilan način riješeno je sustavno zlostavljanje i psihičko maltretiranje dječaka koji je bio posvećen podršci liječenja njegove teško bolesne majke. Školski kolege u znak solidarnosti i podrške povrijeđenom dječaku, nosili su ružičaste majice, a s vremenom majice su postale prepoznatljiv simbol inicijative, a kasnije i međunarodno prepoznate borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Učenici 7. i 8. razreda obilježili su dan u sportskoj igri i međusobnoj suradnji, noseći ružičasto.

Pano uredila pedagoginja Iva Kovačević.


Kako se nositi sa stresom potresa?

Na veliku žalost i nesreću dio naše domovine pogodio je razoran potres koji je za sobom ostavio velike posljedice. Mnogi su ostali bez svojih domova, mnogim učenicima i naše škole domovi su oštećeni, naše područne škole su teško stradale...

Sve ovo je "samo" materijalna šteta, jer kuće će se ponovno izgraditi, dimnjaci i krovovi popraviti. Važno je da su ljudski životi sačuvani.

No, potres je donio mnoge emocionalne rane, strahove, nesigurnosti - kako si pomoći, kako pomoći djeci, roditeljima, susjedima i svima koji se teško nose sa stresom i strahom?

Na fotografijama je prenesen priručnik koji su izradili stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba , a ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć i emocionalna podrška slobodno mi se javite.

Mislim na sve vas.

Pedagogica Iva

Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa (5MB)

Dan Sigurnijeg Interneta

I ove je godine u našoj školi obilježen Dan Sigurnijeg Interneta. Učenici su na nastavi sa učiteljicama Katarinom Golubić, Vesnom Cundeković i Sinišom Vuksanom izrađivali plakate, riješavali kvizove, učili o opasnostima i načinima kako se zaštitit u virtualnom svijetu.

Na stranici www.dansigurnijeginterneta.org možete naći dodatne materijale i savjete, a savjetujemo da pogledati i video materijale.

4 kratka, edukativna videa #mladipitaju, a teme i poveznice su:

1. Društvene mreže i mladi - https://youtu.be/-G0rqbLFIjg

2. Gaming - https://youtu.be/WUccQIJEmkg

3. Sigurnost na internetu kod djece vrtićke dobi - https://youtu.be/5eRpwAj4rIA

4. Ovisnost o internetu - https://youtu.be/AEr0cU2VWeM


Vaša pedagogica Iva