Õppeülesannete iseloomustus

TLÜ DigiÕppeVaramu projekti raames koostatud ülesanded on lisatud e-Koolikotti digikogumikena. Kogumikud koostati ainekavade teemade põhiselt, et neid oleks mugavam vaadata ja kasutada. Teemadepõhised kogumikud koondati kursuse katuskogumikku. Õpetaja saab soovi korral teha endale kogumikust koopia ja muuta seda oma vajaduse järgi. Näidiskogumike põhjal kloonitud kogumikus on võimalik ülesandeid kustutada, vahetada nende järjekorda ning lisada vajalikke materjale, näiteks teste, videosid, pilte, tekste jne. Õppematerjalides on kasutatud vaid vabakasutuses olevaid pilte. Õpetaja saab vajadusel teemakohast pildimaterjali juurde otsida. Õpetaja saab luua õppematerjalidest oma õpilaste jaoks sobiva komplekti. Kogumikke saab õpilastele jagada veebiaadressiga.

Kunstiainete kursused koosnevad kogumikest, mis on liigendatud järgmiselt:

  • õppetekst;
  • illustratsioonid;
  • automaatselt hinnatavad kordamisküsimused;
  • iseseisvale uurimisele, arutlemisele ja praktilisele tegevusele suunavad ülesanded.

Õppeülesannetes on kasutatud valikvastustega küsimusi, lünkteksti, tõene–väär väiteid, küsimus–vastus ülesandeid, mõiste kokkuviimist õige selgitusega, paaris- ja rühmatööd, võrdlus- ja analüüsiülesandeid, vaba vastusega küsimusi, arutluste ja esitluste koostamist ning õppekäike.

Ülesanded esindavad erinevaid mõtlemistasandeid teadmiste laiendamisest (*) analüüsioskuseni (***), võimaldavad õppida individuaalselt, paaris ja rühmas. Ülesanded suunavad teemadest süsteemset ülevaadet looma, on probleemipõhised ja/või uurimuslikku-avastuslikku laadi. Mitmed ülesanded on elulised, sisaldades näiteid reaalsest elust või ümbruskonnast.

Õpilasi suunatakse töölehti täitma või ülesannete lahendusi salvestama ja õpetajaga kokkulepitud moel jagama. Soovitame õpetajatel võtta kasutusel üks e-keskkond (Google Classroom, Edmodo, Google Drive, Moodle vm), kuhu salvestada kõik ühe kursuse raames kasutatud õppematerjalid, õpilaste sooritused ja tagasiside.

Õpilasi võib suunata lahendama või koostama ülesandeid erinevates e-keskkondades.

Iga kursus pakub võimalusi pikemaajalise projekti läbiviimiseks, mille lahendamisel kujundatakse erinevaid oskusi ja lõimitakse teadmisi eri ainevaldkondadest. Osad ülesanded suunavad õpilasi õppekäikudele, erinevatesse e-keskkondadesse, kodukanti või teistesse kohtadesse ning allikate juurde, mis käsitletava teemaga seonduvad.

Koostatud õppematerjal võimaldab diferentseeritud õpet tavakoolis (vt raskusastmetega tähistatud automaatselt hinnatavaid ülesanded), kuid on kohaldatud ka erivajadustega õppijatele. Vaegkuuljatele ja vaegnägijatele on kohandatud olulisem osa illustratiivsest videomaterjalist (alltekstid ja kirjeldustõlked spetsiaalselt projekti raames tehtud videomaterjalidel). Automaatselt hinnatavate ning loov- ja arutlusülesannete puhul saab lähtuda õpilaste erivajadusest, kasutades vaid ühe tärniga märgistatud ülesandeid või lihtsustades/kohendades sobilikku ülesannet. Huvilisele õpilasele pakub materjal lisalugemise ja edasiuurimise võimalusi.

E-keskkonnas lahendatavad ülesanded ei võimalda kogu klassi osalusel arendada suulist eneseväljendusoskust ja põhjalikke argumenteeritud arutelusid. Mitmed ülesanded võimaldavad ja eeldavadki lõpetuseks klassiarutelu, kuid selle suunamist ja organiseerimist juhib õpetaja.

Õppematerjalid sisaldavad ekraanile kuvatavaid esitlusi, ajatelgi, töölehti, videosid, teemaga seotud audiomaterjale ning kordamiseks ja enesekontrolliks mõeldud ülesandeid. Iga teema puhul on õpetajal võimalik valida sobiv materjal, mida saab kasutada just tema õpilaste suutlikkust ja huvi arvestades nii klassiruumis kui ka väljaspool klassi (nt koduse ülesandena või tunniks valmistudes, nn ümbepööratud klassiruumi põhimõtet rakendades).

Otsuse, kuidas mingeid ülesandeid kasutatakse, teeb õpetaja. Lihtsamaid valikvastustega ülesandeid on võimalik lahendada telefonis. Ülesannete lahendamisel võiksid loetavad õppetekstid ja orienteerivad küsimused olla kõrvuti või samaaegselt vaadeldavad (kergem), kõrgem raskusaste eeldab ülesannete peast lahendamist. Ekraane on lihtsam vahetada arvutis. Küsimused võib kuvada ka klassis ekraanile, lugedes samal ajal tekste individuaalselt. Kursuse õppematerjali on võimalik kasutada nii tunnis kui iseseisvaks õppimiseks, samuti mõlemat õppevormi kombineerides. Keerukamate ülesannete juures saab õpilasi suunata tööülesandeid omavahel jagama.

Kursuste peatükid ei ole mõeldud käsitlemiseks põhimõttel üks peatükk – üks õppetund. Osa materjalist võib jätta täiesti iseseisvaks õppimiseks, pikemaid peatükke saab alateemade kaupa tundide vahel jagada.

Õpetajal on ka valida, kas kasutada õppematerjali täies ulatuses või osaliselt, ainult tunnis või ka kodusena tööna. Materjali erinevaid osi saab õpetaja kasutada mitmesugustes kombinatsioonides.

Võimalikke variante

  • õpilased loevad materjali eelnevalt kodus (pööratud klassiruumi printsiip), tunnis kuulatakse/vaadatakse näiteid ja/või videosid ja arutletakse nende üle, tehakse individuaalselt, paaris või rühmatööna automaatselt hinnatavaid ülesandeid, arutlus- ja loovülesandeid või korraldatakse õppekäik;
  • uut teemat tutvustades käsitleb õpetaja klassis kuulamis- või ekraanile kuvatavat illustratiivset materjali (nt videod), õpilased loevad hiljem teksti kodus iseseisvalt ja teevad automaatselt hinnatavaid ülesandeid enesekontrolliks. Järgmises tunnis korratakse ja kinnistatakse eelnev teema arutlus- ja loovülesannete kaudu, korraldatakse õppekäik või teostatakse projektülesanne;
  • õpilased loevad materjali tunnis, õpetaja vajadusel selgitab ja vastab küsimustele. Automaatselt hinnatavaid või arutlus- ja loovülesanded tehakse individuaalselt, paaris või rühmatööna klassis;
  • pikemad praktilised tööd, projektülesanded ja õppekäigud on otstarbekas teha väljaspool tundi või koduse ülesandena;
  • olulised on loovuse arengut toetavad ja eri kunstivaldkondi ühendavad praktilised loov- ja arutlusülesanded, näiteks video loomine muusikanäitele või kunstiteoste võrdlusülesanded;
  • automaatselt hinnatavad ülesanded on väga olulised teadmiste omandamisel ja enesekontrolliks – tekib hasart, materjali loetakse üle ning ülesandeid lahendatakse kuni õigete vastuste saamiseni, õpilane saab õigest lahendusest või selleni jõudmisest vajaliku eduelamuse; teadmistekontrolli funktsioon iga automaatselt hinnatava ülesande all võimaldab õpetajal määrata ülesanne kas tunnikontrolliks või pikemaks kodutööks (1 päev, 1 nädal): õpetaja loob ülesandele oma mailiaadressiga seotud koodi ja jagab õpilastele seda koodi koos ülesandega, õpilased sisestavad koodi, lahendavad ülesande ja saadavad oma tulemused automaatselt õpetajale.

Kuna üks õppekava taotlusi on ainetevaheline lõiming, on erinevates ainekursustes kattuvat sisu. Kunstide kursused on tihedalt lõimitud ajaloo, ühiskonnaõpetuse, eesti ja inglise keelega, füüsika (heli, instrumentide toimimise põhimõtted), matemaatika (perspektiiv), psühholoogia, filosoofia, kehaline kasvatuse, geograafia, IT ja digivaldkonnaga.

Õppematerjali on võimalik rakendada ka kutsehariduses. Piiratud tundide arvuga õpetamisel tuleks lähtuda vaid põhitekstidest (ilma hüperlinkideta) või isegi tekstilõikudest ning piirduda lihtsamate ülesannetega. Siin on õpetajal suur valikuvõimalus õppematerjali oma äranägemise järgi kasutada.

Võib juhtuda, et õppematerjalis viidatud link enam ei tööta. Ka asutused muudavad oma kodulehekülje aadresse. Sel juhul peaks proovima otsida vastavat materjali otse internetist ja teavitada e-Koolikoti vahendusel moderaatoreid. Kui ülesanne on kaotanud oma aktuaalsuse, saab õpetaja seda kasutada näidisena ja paluda õpilastel leida endil käsitletud probleemi asemele päevakohasem teema.