Vprašanja in odgovori o znanosti

Znanost skuša odkriti, kaj se dogaja okrog nas. Ena osnovnih nalog znanstvenikov je spraševati. Z opazovanjem in preverjanjem svojih domnev poskušajo najti odgovore na vprašanja. To imenujemo eksperimentiranje. Velikokrat jim uspe priti do odgovorov, včasih pa tudi ne.

Kdo lahko hodi po vodi?

Drobne žuželke z imenom drsalci so tako lahke, da lahko hodijo po vodi in ne potonejo. Vendar tudi drsalci ne bi prišli daleč, če ne bi bilo sile, imenovane površinska napetost, ki pritiska na vodo, da na gladini nastane nekakšna "koža".

Grebenasti bazilisk tako hitro teče, da lahko pride čez reko ali jezero, ne da bi se potopil. To je res imeniten način bega pred nevarnostjo!

Izziv za prave raziskovalce:

Na spletu poišči fotografiji vodnega drsalca in grebenastega baziliska. Si našel kakšen zanimiv podatek?

Zakaj so majhne vodne kapljice okrogle?

Majhne vodne kapljice so skoraj čisto okrogle zaradi površinske napetosti. Večje dežne kaplje pa so nekoliko sploščene (spodaj so skoraj ravne), ker so pretežke, da bi površinska napetost enako dobro delovala.

Nariši sebe pod pisanim dežnikom, na katerega padajo majhne okrogle kapljice in velike sploščene.

Zakaj nastajajo milni mehurčki?

Če dodaš vodi milo, se površinska napetost zmanjša in vodna površina postane raztegljivejša. Ravno toliko se raztegne, da lahko pihneš zrak vanjo - kot če bi napihoval balone z vodo.


Izziv za prave raziskovalce:

Z namiljeno slamico se narahlo dotakni vodne kapljice in opazuj, kako se splošči. Milo oslabi površinsko napetost vode in kapljica ne zmore več oblike kroglice.

Kaj je zvok?

Zvok je vrsta energije. Kadar se kaj trese ali zelo hitro niha, nastane zvok. Slišiš ga, ker se nihanje z zračnimi valovi prenese do tvojih ušes.

Zvočno nihanje pa lahko tudi vidiš!


Izziv za prave raziskovalce:

Na vrvico priveži zmečkan papirček od bombona in odpri glasno glasbo! Približaj papir zvočniku. Zaradi nihajev se bo zatresel. Če se ne, navij glasbo še močneje!



Ali v, da:

- nekatere pevke lahko zapojejo tako visoke tone, da zaradi tega poči steklo,

- zvok ne more potovati skozi prazen prostor in se zato v vesolju, kjer ni zraka, vesoljci med sabo pogovarjajo "po radiu",

- zvok potuje po vodi skoraj 4-krat hitreje kot po zraku.



Zakaj nastane senca?

Svetloba potuje v ravnih črtah - žarkih. Kadar žarek zadene ob predmet, skozi katerega ne more (neprozorne stvari), se svetloba ustavi in na drugi strani nastane temna senca.

Izziv za prave raziskovalce:

Pregibaj prste v snopu žarkov iz baterijske svetilke. Za tvojo roko se bodo narisale sence. Poskusi prikazati različne živali, predmete, simbole, črke....


Lahko pa si ogledaš tudi video na spodnji povezavi. Talenti, ki sence uporabljajo na prav poseben način


https://www.youtube.com/watch?v=JOZS_Vq6eKw


Izziv za prave raziskovalce 2:

Že veš, da lahko s pomočjo senc ugotoviš, koliko je ura? V sončnem vremenu postavi svinčnik v motek sukanca, vse skupaj pa na bel list papirja. Vsako uro potegni črto po senci svinčnika in zapiši trenutni čas. S tako izdelano "sončno uro" boš lahko ob vsakem sončnem dnevu ugotovil čas.

Izziv za prave raziskovalce 3:

Kaj se zgodi, če gre svetloba skozi vodno kapljo?

V kos lepenke izreži luknjo in prilepi čeznjo prozoren lepilni trak. Na trak previdno spusti kapljo vode in skoznjo poglej, kakšno majhno žuželko.Kakšna je videti?

5HEK-erski izziv #4 - LABIRINT ZA RASTLINO

Tokrat vas vabimo k sodelovanju na izzivu, ki ga v tem času pripravljajo na Kersnikovi.

V četrtem izzivu vas vabijo, da si z njimi ogledate, kako rastline vedno najdejo pot do svetlobe! Pripravili so navodila za izdelavo labirinta, ki vam bo omogočal prav posebno opazovanje.

Več na spletni strani: https://kersnikova.org/posts/news/all/5hek-erski-izziv-4?fbclid=IwAR0tWuGKNr2IdbDG4TqXkxGO1ZZTsMYt8Ou2ZOtJrmO9Aj3lunui2SSS0kc

IZZIV: Kako slečemo jajce?

Potrebujemo:

  • surovo jajce,

  • visok steklen kozarec,

  • kis 4%.

Postopek:

1. Surovo jajce previdno postavi na dno kozarca in nanj nalij kis tako, da ga prekrije (1 -2 cm nad jajcem). Opazuj lupino jajca.

Jajce pusti v kisu 1 dan (24 ur).

2. Po 24 urah previdno odlij kis in natoči novega. Pusti stati 7 dni (1 teden) na mirnem mestu. Ne premikaj kozarca, samo opazuj, kaj se dogaja na površini lupine jajca.

3. Čez 1 teden odlij kis in previdno speri jajce z vodo. Kakšno je jajce na otip? Kaj se je zgodilo z lupino?