Я досліджую світ

10 травня.

Тема уроку: З родини йде життя людини. Яку людину називають гідною? 

Продовжуючи подорожувати Україною разом із жевжиками, ми поговоримо сьогодні про сім’ю. Народна мудрість говорить: “З родини йде життя людини”. Тут людина робить свої перші кроки, звідси вона виходить у широкий світ. У сім’ї вона навчається любові та добра, у сім’ї вона вчиться шанувати свій рід, свою землю. 

15 травня ми відзначаємо Міжнародний день сім’ї. Його заснувала Генеральна Асамблея ООН ще в 1993 році. У нас є чудова можливість привітати своїх рідних двічі на рік — адже в Україні святкують ще один День сім’ї. Він припадає на 8 липня — саме тоді вшановують православних святих Петра і Февронію, яких вважають зразком ідеального подружжя. 

На “Святі сім'ї” дітям запропонували майстер-клас із виготовлення родинного дерева. Змайструйте власне деревце за інструкцією (підручник с. 130, завдання 4)

3 травня.

Тема уроку: Готуємося до Дня матері. Що в мене спільного з моїми родичами? 

Чи здогадалися ви, про що / кого говоритимемо на сьогоднішньому уроці?

Ненечка, мама, матуся — цими словами ми називаємо найближчу нам людину. Матуся з нами все життя. Її думки, молитви охороняють нас. Чим більшою є наша любов до мами, тим радісніше і спокійніше її життя.

У другу неділю травня в Україні відзначають День матері. Яка історія цього свята?

Перегляньте уважно відео і запам’ятайте інформацію.


 Пропоную вам переглянути відео і дізнатися, як святкують День матері в різних країнах світу.

Зберіть прислів’я. Поясніть їх зміст. Чи стосуються вони теми нашого уроку?

 https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema9/lessons/7/media1 https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema9/lessons/7/media2

26 квітня.

Тема уроку: Підсумковий урок з теми “Погода”.Перевір себе 

Ми з вами побували у Херсонській, Хмельницькій та Черкаській областях. Щоразу жевжики поповнювали свою скарбничку чимось цінним. Пропоную додати до скриньки скарби, які допоможуть нам пригадати й розповісти про наші подорожі.

19 листопада — День працівників гідрометеорологічної служби. Щорічно його святкують з 2003 року. Журналістка Єлизавета Будас завітала до працівників українського гідрометцентру. 

Робота з коміксом “Дуже емоційне обговорення”

Усе, що відбувається в нашому житті, ми спочатку оцінюємо емоційно, а вже потім — раціонально. Іноді наша реакція випереджає думку. Подекуди вона буває неадекватною, і згодом ми розуміємо, що так не варто було реагувати. Тоді ми кажемо: “Це був необдуманий вчинок, я діяв / діяла під впливом емоцій”. Такі дії можуть мати небажані наслідки — конфлікт, зіпсовані стосунки, підірвана репутація.

Дізнайтеся, як ваші емоції впливають на інших (підрнчник с. 111).

19 квітня.

Тема уроку: Перлини Черкащини. Які природні явища бувають небезпечними? 

Пригадайте, якою областю ми подорожуємо разом із жевжиками.



У старовинному місті Умань у Черкаській області розташована одна з найвизначніших пам’яток ландшафтного мистецтва в Європі – Національний дендрологічний парк “Софіївка”. Це дивовижний рукотворний сад, у якому переплелись казка та реальність, легенди, міфи та щось вічне, невловиме та загадкове. 

Виконай онлайн-завдання: https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema8/lessons/21/media1

12 квітня.

Тема уроку: Рослини-синоптики. Які рослини і тварини “передбачають” погоду? 

Люди давно помітили, що багато рослин “передчувають” зміни погоди. Таку здатність пояснюють залежністю їхнього життя від умов середовища: температури, вологості й тиску повітря, а також від сонячного світла.

Прочитайте про рослини-барометри, за допомогою яких можна передбачати погоду.

                                                                   Рослини-барометри 

Квітки кульбаби перед негодою закриваються, начебто ховаються від дощу. Легкі білі парашутики кульбаби розлітаються навіть від слабкого вітру в суху погоду. А перед дощем вітер ніяк не може зірвати немов приклеєне насіння. Це тому, що, відчуваючи зміну погоди, рослина складає свою пухнасту кульку, як парасолька.

 Лугова конюшина гарно реагує на тепло, вологу, зміни атмосферного тиску. До негоди конюшина складає свої пелюстки й нахиляє голівку квітки, а перед гарною погодою її стебло й листя розправлені. 

Якщо квіточки нагідки (календули) розкрилися рано-вранці — очікується ясна погода, після полудня — дощ, гроза.

Квітка Фіалки перед негодою закривається й хилиться до землі. Те саме відбувається і з маргариткою. Перед поганою погодою її квітка нахиляється так низько, що майже торкається землі. 

Домашнє завдання: Довідайтеся, як різні рослини й тварини передбачають погоду. Запишіть прикмети, які ви відшукали, й за можливості перевірте їх.

5 квітня.

Тема уроку: Календар погоди. Що таке погода? 

Поміркуйте і скажіть, як слово календар може бути пов’язане з погодою.

Сьогодні жевжики пропонують нам дізнатися, що таке календар погоди і як його вести.

Прочитайте, що таке атмосферні опади (підр. с. 91, завд. 7), та перевірте, чи правильно ви назвали приклади опадів.

 Практичні поради “Як вести календар погоди”

 Зверху над таблицею зазначте місяць і рік. У перший стовпчик з назвою “Дата” записуйте поточну дату. У наступних стовпчиках з однойменними назвами ви зазначатимете:

Погодні явища зазначайте за допомогою спеціальних умовних знаків. Будьте уважними дорогою до школи, аби не пропустити наявність роси, туману, ожеледиці чи веселки.

Позначки в календарі необхідно робити в один і той самий час доби. Наприклад, опівдні.

Якщо ви любите малювати, виділіть у календарі спеціальне місце для зображення процесів у живій природі. Це можуть бути: танення снігу, поява бруньок на деревах, цвітіння квітів, приліт пташок, дозрівання плодів, листопад тощо.

Наприкінці кожного місяця робіть висновки про погоду. Порахуйте, скільки було сонячних і дощових днів, відзначте, як змінювалася температура повітря. Показники погоди можна порівняти з нормами (таку інформацію ви знайдете на сайті Гідрометцентру).

Д/З: Накресли табличку і заповнюй протягом двох тижнів календар погоди (зош. с. 45, завд. 1 / підр. с. 91, завд. 8)

22 березня. Тема уроку: Підсумковий урок з теми “Приховані можливості речей”. 

15 березня. Тема уроку: Рослина-хижак.

Кому відомі деякі можливості об’єктів? 

Д/З:Петро вирішив піти на болото, аби побачити і сфотографувати росичку. Оберіть поради, яких він має дотримуватися, аби прогулянка була безпечною (підр. с. 77, завд. 9)

8 березня. Тема уроку: Корисна смакота.

Що допомагає людині захищати себе? 

-Американський винахідник Генрі Форд сказав:

Зібратися разом — це початок,
Триматися разом — це прогрес,
Працювати разом — це успіх!

Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю вам усім успіху!

Ми продовжуємо разом із жевжиками подорожувати Тернопільщиною. Сьогодні на нас чекають нові пригоди й відкриття.

Перегляньте, будь ласка, відео “Як приготувати козацький куліш” 

Перегляньте, будь ласка, відео “Уся правда про каші” 

Д/З: Після відвідування кафе діти написали про свої враження у книзі відгуків. Перевірте записи Лізи і Павла. Чи немає в них помилок? Запишіть відгуки правильно.

Дякую за куліш

Сама смачна каша Ліза

Ще такої доброї каші я не їв  Спасибі Павло

1 березня. Тема уроку: Обережно — гадюки!

Що приховує довкілля? 

-Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

-А я, своєю чергою, сподіваюся, що ви будете чітко й гарно висловлювати свої думки, обстоюватимете свою думку, злагоджено працюватимете, робитимете висновки. Які риси характеру вам для цього потрібні? 

Відомо, що гадюка — отруйна змія. Усі ми чули історії про те, як ці змії на когось нападали. Як хтось утікав, а гадюка повзла за ним і намагалися вкусити, злісно сичала й мало не кричала від люті. Звісно, це вигадки.

Справді, отрута гадюки може призвести до смерті після укусу, але такі випадки трапляються дуже рідко. Якщо порівняти з осами і бджолами, то тяжкі наслідки від їхніх укусів проявляються значно частіше, бо в укушеного може бути алергія.

Зміїна отрута виробляється у спеціальних залозах над зубами й через них впорскується в тіло жертви, як ліки через шприц. Отрута для гадюки — засіб для полювання, те саме, що риболовні гачки для рибалки.

Змії полюють на мишей, ящірок, пташок та іншу дрібноту. Жодна гадюка й не мріє напасти на людину, бо не може її з’їсти. А свою отруту використовує ощадливо, бо на її вироблення витрачає багато часу. Якщо гадюка помітила вас, то відразу ж спробує втекти й заховатися. Якщо ви на неї наступили чи накинулися з палкою, змія, певно, вкусить, обороняючи своє життя.

Перегляньте, будь ласка, відео “Які види змій найчастіше трапляються в Україні” 

Д/З: Запишіть один факт про змій, який вас зацікавив. Поділіться ним з однокласниками та однокласницями. Створіть колаж “Цікаві факти про змій”. 

21 лютого.

Тема уроку: Підсумковий урок з теми “Світ невидимий”. 

Вправа “Я — сонце”.

Привітаймося із сонячним промінцями і перетворімося на маленькі сонечка.

Я — маленьке Сонце. Я прокидаюся. Я вмиваюся. Я розчісую свої промінці й піднімаюся вільно та урочисто.
Я — велика Куля. У мене є багато тепла і світла.
Я — велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, річці, полям, тваринам, людям. Я усміхаюся від щастя дарувати тепло.

Пропоную з таким настроєм провести цей шкільний день і отримати задоволення від власних успіхів.

16 лютого

Тема уроку: Вогонь – друг і ворог. Якою інформацією можна ділитися? 

Вправа “Подаруй усмішку”.

-Перш ніж почати працювати, подаруймо одне одному усмішку, і працювати буде веселіше. Погляньте на сусіда / сусідку ліворуч і подаруйте усмішку-ласкавинку, подивіться на сусіда / сусідку праворуч і теж подаруйте усмішку.

-Подорожуючи Березним, жевжики багато цікавого дізналися про сірники. Вони із захопленням обговорювали все, що побачили на сірниковій фабриці, і в них виникло запитання: “Вогонь — друг чи ворог?”.

Сьогодні ми поговоримо про вогонь. Дослідимо і з’ясуємо, коли ж вогонь для нас є другом, а коли може стати ворогом.

Вправа "Мої дії під час пожежі": 

-Під час пожежі треба точно знайти, що і як робити. Пропоную тобі маленький квест у запитаннях. Щойно правильно відповіси на них, вийдеш із палаючого будинку. Поспішай, але все роби правильно!

 Вікторина: svitdovkola.org/metodic/ik3/tema6/lessons/21/media1 

-Цю вправу варто виконати декілька разів, щоб проаналізували та запам’ятали, як правильно викликати пожежну команду й надати координати місця пожежі. 

11 грудня

Тема уроку: Деркульський кінний завод. У чому сила роду? 

Бажаю вам бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими. Бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок дасть вам міцні знання і чудовий настрій. 

1 грудня

Тема уроку: Спорт для сміливців. Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?  

Гори — це чудове місце для відпочинку. У горах безліч санаторіїв, будинків відпочинку, туристичних баз. Ми з вами вирушимо в гори, щоб дізнатися, як там можна підзарядитися енергією. 

Здійсніть віртуальне сходження на гору.

Пропоную вам зробити паперових лижників і провести між ними змагання.

 Влаштуйте гірськолижний спуск і покатайте своїх лижників. 

24 листопада. 

Тема уроку: Голодний дух. Як зернятко перетворюється на хліб? 

-Добрий день!

-Хліб — це святе в нашому житті. Він не має ціни. Відібрати хліб — це забрати життя, це скоїти злочин проти народу. Сьогодні ми будемо говорити про трагедію, яка сталася в історії українського народу.

-Чи може хтось пояснити, що означає слово “голодомор”?

Голодомор — організований радянським урядом штучний (навмисно створений) масовий голод на території України та Кубані, де переважно проживали українці. Тоді від голоду померло кілька мільйонів людей.

                                  Факти про Голодомор.

Робота з мапою.

-Спогади очевидців дуже цінні. Кінорежисер Сергій Буковський у кінострічці “Живі” зафільмував людей, які пережили Голодомор. 


-Як ви думаєте, про що / про кого може йтися у фільмі з таким заголовком “Ти приніс мені яблуко?"


У стародавніх слов’ян яблуко символізувало здоров’я, родючість і достаток. Вважалося, що саме яблуко допомагає зберегти в пам’яті тих, кого не стало. Тому давні слов’яни до могил своїх пращурів завжди приносили яблука.

У кінці відео є напис “У цей день вони чекають на тебе”. Так нас закликають прийти до Меморіалу пам’яті жертв Голодомору і вшанувати людей, що загинули у 1932–1933 роках.

Щороку, у четверту суботу листопада, Україна і весь світ згадують мільйони жертв Голодомору, запалюючи свічки на своїх підвіконнях. Запаліть і ви свічку пам’яті у цей вечір.


20 листопада.

Тема уроку: Вишиванка — національний символ України. Що я можу змінити власноруч? 

-Добрий день!

-Разом із жевжиками продовжуємо подорожувати Івано-Франківщиною. Побуваємо у гарному місті Коломиї. Дізнаємося, чим славиться це місто. Поглибимо свої знання про вишиванку і повчимося робити прості вишивальні шви. 

Прапор — прямокутне темно-синє полотнище з двома рівновеликими горизонтальними смужками посередині — червоною та чорною, у центрі — синій круг із жовтою облямівкою, у якому жовтий беркут із піднятими крильми, над головою орла — жовта корона. 

-Здійсніть невеличку екскурсію Коломиєю. 

-Коломия славиться своїми вишиванками. Відвідаймо нічний базар вишиванок. 


Розгляньте, які є види швів. 

13 листопада.

Тема уроку: Мальовнича Івано-Франківщина. Чим приваблює природа Карпат?

-Добрий день!

-Пригадайте, куди прилетіли жевжики, щоб виконати завдання діда Оксеника.

Отже, сьогодні ми завітаємо до Івано-Франківської області й дізнаємося, чим вона славиться. А також ми проведемо цікавий, творчий, корисний урок, на якому кожен з вас відкриє для себе багато нового.

-Розгляньте мапу України. Знайдіть на ній Івано-Франківську область.

-З якими областями вона межує?

-Як ви думаєте, яке місто є адміністративним обласним центром Івано-Франківської області?

-Які факти про Івано-Франківщину запам’ятали?

-Що вас здивувало/зацікавило?

-Чи захотілося вам відвідати Івано-Франківську область?

-Де саме хотіли б побувати? Чому?


Герб і прапор — це символи, які відображають історичну традицію краю.

Прапор. Прапор області поєднує кольори двох прапорів — давнього революційного (чорно-червоного: чорний колір символізує українську землю, а червоний — кров, пролиту за Україну) і сучасного національного (жовтий і блакитний кольори), що підкреслює роль Івано-Франківщини у становленні Української державності: від боротьби до незалежності.

 Рефлексія.

 -У якому мальовничому куточку ми побували разом із жевжиками?

-Про що розкажете своїм друзям?