Доступ до міжнародних електронних ресурсів

Відкрито доступ до наукометричної та універсальної реферативної бази даних SCOPUS видавництва Elsevier. Доступ здійснюється з локальної мережі академії за посиланням https://www.scopus.com

Scopus – це реферативна та наукометрична база рецензованої літератури та перевірених веб-джерел. Пошукова система використовує програмні засоби для відстеження, аналізу та візуалізації досліджень. База даних SCOPUS індексує близько 22000 назв різних видань (серед яких 55 українських) від більш ніж 5000 видавництв.

SCOPUS надає своїм користувачам можливість отримати результати тематичного пошуку з однієї платформи зі зручним інтерфейсом, відслідкувати свій рейтинг в SCOPUS (цитування власних публікацій; індекс Гірша) та інше.

Відкрито доступ до однієї із найбільших наукометричних баз даних Web of Science.

Web of Science (WoS) – це реферативна наукометрична база даних наукових публікацій проекту WEB OF KNOWLEDGE від компанії Thomson Reuters, що пропонує доступ до бібліографічних даних наукових статей з престижних періодичних видань, книг та матеріалів наукових конференцій із зазначенням реальної цитованості цих матеріалів. Таким чином, користувач в змозі негайно отримати уяву щодо актуальності тієї чи іншої роботи та її впливу на наукову спільноту.

Web of Science дозволяє організовувати пошук за ключовими словами, за окремим автором і за організацією (університетом), підключаючи при цьому потужний апарат аналізу знайдених результатів. Результат пошуку за цими критеріями дозволяє оцінити загальну кількість публікацій, кількість цитувань, h-індекс та інші показники.

Саме компанія Thomson Reuters виступила ініціатором введення в обіг поняття імпакт-фактору, який був створений у 1960 р. як спосіб вимірювання цінності журналу шляхом вирахування середнього числа цитувань за певний проміжок часу. Повний перелік журналів, що входять до цієї бази даних знаходиться за посиланням:

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

Доступ до Web of Science лише з локальної мережі академії за адресою: http://webofscience.com/

ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЧИ ІНДЕКСУЄТЬСЯ ЖУРНАЛ У WEB OF SCIENCE ТА/АБО SCOPUS?

Науково-педагогічним працівникам добре відомо, що в останні роки при оцінці результативності науково-дослідницької діяльності освітніх і наукових установ приділяється показникам цитованості наукових праць.

Крім того, новий Порядок присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам передбачає, що для присвоєння вчених звань професора та/або доцента необхідні публікацій у періодичних виданнях, включених до наукометричних баз Scopus або Web of Science.

У мережі інтернет з'являється все більше пропозицій швидко і відносного недорого опублікувати результати досліджень у журналах, включених до Scopus або Web of Science.

Зокрема, на сайті International Agency for Development of Culture, Education and Science, розміщено інформацію про журнали (Yale Journal of Science and Education; Oxford Review of Education and Science; Asian Journal of Scientific and Educational Research), які не входять до переліку індексованих видань в Scopus.

Під час розгляду атестаційних справ здобувачів вчених звань у МОН України на початку 2018 р., було виявлено, що деякі здобувачі публікують свої наукові результати у «ФЕЙКОВИХ» виданнях, перелік яких розміщений на web-сайті Міжнародного агентства з розвитку культури, освіти та науки (http://iadces.com/ru/).

Наприклад, у одному з оголошень, розміщеному на сайті з пропозицією публікації у фейкових виданнях, міститься інформація, що Міжнародне агентство з розвитку культури, освіти та науки спільно з Асоціацією з вивчення медичної освіти (Великобританія) запрошує до друку в науковому періодичному журналі «Medical Education» (ISSN: 0308-0110 Online ISSN: 1365-2923).

В оголошенні зазначається, що матеріали видання розміщуються в наукометричних базах Scopus та Web of Science. У повідомленні також вказується, що вартість послуги становить 99 доларів США. Після «опублікування» автори отримують електронний варіант номеру журналу у вигляді, який відрізняється від оригінального номеру видання лише за порядковим номером випуску.

У зв'язку з випадками недобросовісної видавничої практики варто уважно ставитися до співпраці з особами та компаніями, що пропонують платні публікації в журналах, нібито індексованих в Scopus та Web of Science.

Для того, щоб попередити всіх можливих жертв обману, 19 березня 2018 р. Міністерство освіти і науки України підготувало Листа, в якому попереджає про фейкові видання керівників вчених (науково-технічних) рад закладів вищої освіти (наукових установ), а також самих здобувачів вчених звань.

13 квітня 2016 року на сайті однієї з найбільших видавничих компаній світу «Elsevier» опубліковано повідомлення про те, що компанія Elsevier не співпрацює з компаніями, що пропонують платні публікації та розміщення статей в Scopus.

Наголошено, що науковцям слід з обережністю ставитися до оголошень і розсилок, що рекламують послуги з публікації статей та розміщення статей в Scopus. «Видавництво Elsevier не співпрацює з посередниками, що пропонують подібні послуги. Не дозволяйте себе обманювати за допомогою несанкціонованого використання співзвучних назв (а також логотипів) продуктів і сервісів компанії Elsevier і бази Scopus!», - зазначено у повідомлені.

Elsevier не має відношення до подібних розсилок і сервісів, і до компаній, які надають подібні послуги.

Не варто публікувати статті у журнал, якщо:

  • журнал міститься у переліку журналів, що не індексується у Scopus;

  • обіцяють включити публікації в Scopus і Web of Science за гроші - особливо посередники;

  • висока періодичність видання;

  • велика кількість статей в кожному номері журналу (або занадто велика кількість прийнятих на конференцію тез);

  • заочна форма проведення конференції (як правило, якщо матеріали конференції індексуються в Scopus або Web of Science, обов'язковою умовою є очна участь автора в роботі конференції та виступ з доповіддю);

  • заявлена виключно електронна форма публікації;

  • відсутність рецензування надісланих матеріалів;

  • прохання сплатити організаційний внесок (за участь в конференції, публікацію матеріалів) до рецензування;

  • заявлено короткий термін публікації (як правило, індексація в міжнародних базах цитування відбувається через 6-8 місяців після завершення роботи конференції);

  • відсутність збірника матеріалів попередніх конференцій з аналогічною назвою в Scopus або Web of Science, або присутність в базах лише кількох статей з цих конференцій.

Перед подачею статті для публікації:

  • перевірте список журналів. Якщо журнал має логотип Scopus на своєму веб-сайті, це не означає, що він індексується в Scopus. Перш за все, перевірте загальнодоступний список міжнародних, індексованих в Scopus. Для цього скористайтесь опцією «Browse sources» офіційній сторінці Scopus;

  • здійсніть пошук в Scopus. Використовуйте пошук за назвою журналу або ISSN в Scopus і перевірте, чи доступний будь-який актуальний контент даного журналу, щоб побачити, чи дійсно він індексується;

  • якщо сумніваєтеся, чи включено журнал у Scopus, надішліть запит на електронну пошту Access and use Support Center, і Вам повідомлять, індексується чи (або чи буде проіндексовано найближчим часом) даний журнал в Scopus.

Для перевірки індексації журналів у БД Web of Science та/або Scopus, нижче міститься інструкція.

WEB OF SCIENCE

Дані про журнали, що індексуються в Web of Science, можна знайти в списку журналів на сайті Clarivate Analytics. Здійснити пошук можна за, ключовим словом, за назвою журналу та ISSN журналу.

Якщо журнал індексується в Web of Science, то система видасть інформацію про журнал: заголовок, ISSN, назву та адресу видавництва та БД Web of Science, в яку включено цей журнал.

На сайті Clarivate Analytics , також можна:

  • здійснити пошук журнал за назвою, ключовими словами або ISSN;

  • переглянути список журналів;

  • переглянути список журналів, охоплених певною категорією;

  • переглянути список журналів, які змінили назву за останні 12 місяців.

SCOPUS

Інформацію про журнали, що індексуються в Scopus компанії Elsevier, можна знайти у списку журналів, що індексуються у Scopus та на сайті Scopus Preview.

На цій сторінці є можливість:

  • завантажити повний список джерел Scopus в xls форматі;

  • здійснити пошук за назвою, ISSN, видавництвом;

  • переглянути джерела за галузями знань чи алфавітом.

На сайті Scopus Preview можна отримати наступні інформацію про журнал:

  • період індексації в Scopus;

  • видавець журналу;

  • ISSN журналу;

  • галузь науки;

  • показник цитування CiteScore за рокам.