Olga Dziedzic

tłumaczka j. angielskiego

Portfolio

Przekłady

Cabin Porn. Wnętrza

Zach Klein (opracowanie)

Cabin Porn. Wnętrza to książka, która posłuży zarówno budowniczym chat, jak i każdemu kto chce się dowiedzieć, jak tworzyć przestrzenie, które dobrze się sprawdzają, bo oczarowują nas swoim ciepłem i pomysłową prostotą. Tutaj znajdziecie setki przykładów na to, z czego składa się chata: drobne szczegóły, dzięki którym ich mieszkańcom żyje się przyjemnie i wydajnie, ale też błędy i przeróbki, które pokazują, w jaki sposób budowniczowie uczą się podczas budowania chat lub tworzenia własnych domów. Być może i was najbardziej wzruszy to, że ludzie, którzy pracowali wspólnie nad ich budową, spędzili w nich najpiękniejsze i najbardziej pamiętne wieczory w swoim życiu.

Smak Słowa

iGen

Jean M. Twenge

Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne i mniej szczęśliwe – oraz zupełnie nieprzygotowane do dorosłości (i co to oznacza dla nas wszystkich).

Urodzeni po 1995 roku. Dorastali z telefonem komórkowym, mieli konto na Instagramie, zanim poszli do liceum, nie pamiętają czasów sprzed internetu. Różnią się od każdego poprzedniego pokolenia. Mowa tu o jednej czwartej Amerykanów. To iGen (skrót od „iGeneracji”) – pokolenie internetu. Właśnie nadeszło.

Smak Słowa

Przyjemność. Dlaczego lubimy to, co lubimy?

Paul Bloom

Dlaczego dzieło sztuki jest warte o wiele więcej niż najlepszy falsyfikat? Przyjemność działa w zagadkowy sposób, jak pokazuje Paul Bloom, psycholog z Uniwersytetu Yale, w tej barwnej, wciągającej książce poświęconej dociekaniom na temat tego, czego pragniemy i dlaczego. Korzystając z bogactwa zaskakujących badań, Bloom zgłębia zarazem przyjemności szlachetne, jak i te owiane złą sławą, te wzniosłe i te przyziemne, by odkryć przed czytelnikami, że to nie dotyk czy wzrok decydują o przyjemności, jaką czerpiemy z danej rzeczy, lecz nasze przekonania na temat jej historii, pochodzenia i głębszej natury.

Smak Słowa

V Konkurs Translatorski z literatur anglojęzycznych im. Zbigniewa Batki

Nagroda za przekład fragmentów Murder Most Convenient Gilberta Ralstona oraz Being Translated, Or The Virgin Mary’s Hair Lawrence’a Norfolka. Udział w dwudniowych warsztatach prowadzonych przez przewodniczącego jury konkursu, Macieja Świerkockiego.

Dom Literatury w Łodzi

Twórczość literacka

Pierwszy krok

Akcent 2/2020

Lata trzydzieste XX wieku. Po tragicznej śmierci synka młoda Żydówka, Jafit, pogrąża się w depresji. Mimo cierpienia Jafit jej mąż, Noam, naciska, by jak najprędzej zaczęli starać się o kolejne dziecko. W tych dążeniach wspiera go apodyktyczna starsza siostra, Mara. Aby przeciwstawić się Noamowi i szwagierce, i zawalczyć o własną niezależność, Jafit musi przełamać stupor i wrócić do świata, który porzuciła, gdy wbrew woli rodziców i radom przyjaciół wyszła za ubogiego krawca. Tylko czy stać ją na bunt?

Akcent

Burza

Akcent 1/2018

Przedwojenne Wilno. Ariel, Józef i Ada tworzą trójkąt miłosny i zgraną paczkę przyjaciół. Nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Ale idylla nie trwa długo: w mieście wybuchają zamieszki studenckie na tle etnicznym. Ariel, student prawa, mimo żydowskiego pochodzenia nie chce opowiedzieć się po żadnej ze stron konfliktu, pragnie powrotu na uczelnię. Wraz z Józefem i Adą dołączają do młodych demokratów, namawiają zwaśnione strony do zakończenia sporu. Bez skutku. Kiedy Józef zostaje sprowokowany do bójki, Ariel staje w jego obronie. Zadziera jednak z niewłaściwą osobą. W ogarniętym nienawistną gorączką mieście taki błąd może kosztować życie.

Akcent

Stół

Chimera 3/2014

Historia małżeńskich nieporozumień i brzemiennej w skutkach awantury, która przywołuje traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa.

Opowiadanie wyróżnione publikacją w pierwszej edycji konkursu Otwartym tekstem.

Chimera