ПЕРЕДМОВА



Дендрологія – одна з базових дисциплін для підготовки фахівців спеціальності 205 «Лісове господарство».

Мета дендрології – розкрити теоретичні положення формування високопродуктивних та біологічно стійких лісових, захисних, естетично-цінних декоративних насаджень, ефективних і довговічних агроланшафтів на основі знання біології розвитку деревних рослин, їх екології і фенології, вчення про рослинний покрив.

Завдання дендрології – навчити студента визначати і докладно характеризувати головні деревні породи - лісоутворювачі та супутні види за морфологічними ознаками, використовувати здобуті знання в лісовому господарстві, захисному лісорозведенні.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати:

морфологічні і біологічні ознаки та господарське значення місцевих та інтродукованих видів деревних рослин;

екологічні властивості деревних рослин;

особливості росту і розвитку деревних рослин;

біоценотичну роль деревних рослин, закономірності розвитку і життєдіяльності фітоценозів з їх участю;

закономірності формування рослинного покриву.

На основі вивчених теоретичних положень та навичок, здобутих під час лабораторних і практичних занять з дендрології студенти повинні вміти:

вільно орієнтуватися у видовому складі лісових, лісопаркових, захисних і декоративних насаджень на території України;

визначати види дерев і чагарників за допомогою визначників за допомогою визначників за пагонами з листками, в безлистому стані, за шишками, плодами, насінням, та знати їх біологічну, екологічну і господарську цінність.

проводити добір асортименту деревних рослин для лісових, декоративних та захисних насаджень.

Практикум включає 6 лабораторних і 2 практичні роботи, передбачених навчальною програмою дисципліни «Дендрологія». У практикумі наведені методичні рекомендації для виконання вищевказаних робіт. З метою успішного їх виконання наведені додатки: презентації, що включають морфобіоекологічні, лісівничі властивості деревних видів та їх господарське значення; таблиці до визначення назви виду деревних і чагарникових порід. В основі практикуму покладені новітні, особистнісно-орієнтовані підходи до вивчення навчальних дисциплін.