Ідея створення відкритих освітніх електронних ресурсів

Ідея створення відкритих освітніх ресурсів з'явилася на основі ідеї відкритого доступу , яка розвивалася від початку 90 років у рамках Руху відкритого доступу. Рух відкритої науки бореться за відкритий доступ до наукових публікацій, що відображається в основному у публікації у наукових журналах та інституційних репозитаріях відкритого доступу. Прикладом видавництва, що публікує наукові часописи на умовах вільного ліцензування, є Public Library of Science. Сприяють видавництву такого роду журналів, зокрема, організації та приватні особи, які у 2003 році підписали Берлінську декларацію за ініціативи німецького Товариства імені Макса Планка.

Дослідження, які були проведені у 2007 році за завданнями Організації економічного співробітництва та розвитку Giving Knowledge for Free: the emergence of Open Educational Resources показали, що у світі більше як 3000 навчальних курсів із 300 університетів були доступні на основі, яка задовольняє визначенню відкритих освітніх ресурсів.

Однією з особливостей таких ресурсів на відміну від безкоштовних ресурсів є їх відкритість, яка полягає у використанні ліцензії, що дозволяє їх вільне використання, переробку інтелектуальної власності третіми особами.

Найпоширенішою ліцензією, яка застосовується до відкритих освітніх ресурсів, є ліцензія Creative Commons.

До відкритих освітніх ресурсів відносять електронні підручники, навчальні відео-, аудіоматеріали, презентації, тести, тренажери, а також інші електронні навчальні засоби.

Можна виділити два основних аспекти функціонування відкритих освітніх ресурсів: створення та використання.

Використовувати відкриті освітні ресурси в навчально-виховному процесі можна за двома напрямами. Перший напрям передбачає використання відкритих освітніх ресурсів як засобу навчання в межах традиційної системи навчання. Використання таких відкритих освітніх ресурсів сприяє інтенсифікації навчального процесу, індивідуалізації навчання та деякою мірою автоматизації роботи учителя (облік, контроль, оцінювання знань).

Другий напрям – це використання відкритих освітніх ресурсів як засобу навчання в межах нової системи навчання, яка передбачає корінну зміну змісту традиційної системи навчання, перегляд методів і форм організації навчальної діяльності, проектування навчальної дисципліни, в основі якої лежить використання відкритих освітніх ресурсів.

Використання сучасних веб- технологій дає змогу суттєво вдосконалити систему освіти, а отже, її подальша інформатизація – процес незворотний та обов'язковий. Освітні веб-ресурси у даній ситуації є оптимальним інструментом удосконалення професійної підготовки сучасних педагогів.