Розробки до уроку

Тема: Огляд українських та зарубіжних освітніх веб-ресурсів. Веб-енциклопедії. Інтерактивне дистанційне навчання.

Мета: Подати учням матеріал про українські та зарубіжні освітні веб-ресурси, веб-енциклопедії, інтерактивне дистанційне навчання. Закріпити даний навчальний матеріал під час виконання вправ на комп’ютері.

Тип уроку: Урок вивчення нового навчального матеріалу.

План уроку:

Вивчення нового навчального матеріалу.

1. Освітні ресурси Інтернету.

2. Дистанційне навчання.

3. Веб-енциклопедії.

Вивчення нового навчального матеріалу:

1. Освітні ресурси Інтернету.

Крім пошуку навчальних матеріалів, фотографій, відео, зображень та рефератів, можна знайти та закачати з Інтернету потрібні програми навчального призначення та програми-перекладачі, безкоштовне програмне забезпечення для захисту даних та оптимізації роботи з комп’ютером. За допомогою Інтернету (мал. 1.1) можна поновлювати антивірусні бази, отримувати поради від учителя чи тренера під час виконання завдань, проходити тестування для оцінювання рівня власних знань з різних предметів, дистанційно опановувати нові технології та отримувати нові знання, бути обізнаними щодо конкурсів, які проводяться в Україні і за кордоном, та брати в них участь, готуватися до предметних олімпіад і зовнішнього незалежного оцінювання знань випускників та ін.

Вправа 1. Закачування з Інтернету навчальних матеріалів.

Завдання. Знайти, переглянути та зберегти на своєму комп’ютері текст твору Лесі Українки «Лісова пісня», що зберігається у вільному доступі в Інтернеті.

1. Відкрийте браузер та до панелі адреси введіть URL-адресу сайту http://bookland.net.ua

2. Знайдіть на сайті в розділі Рейтинг бібліотеки текст твору Лесі Українки «Лісова пісня». Впевніться, що до нього надано вільний доступ, дізнайтеся про умови та формати його закачування.

3. Перегляньте короткий опис твору, сам твір у режимі онлайн та коментарі читачів.

Вправа 2. Закачування з Інтернету навчального відео.

Завдання. Знайти в Інтернеті та зберегти на своєму комп’ютері відеоролик Дослід Галілея та визначити можливості його застосування під час вивчення фізики.

1. Відкрийте сайт Шкільна фізика за адресою http://sp.bdpu.org

2. Знайдіть на сайті відеоролик (файл з розширенням avi) Дослід Галілея (падіння тіл з башти) та закачайте його до свого комп’ютера в папку Навчання.

3. Перегляньте зміст файла та визначте, у який спосіб його можна застосовувати під час навчання фізики, інформатики, історії, іноземної мови.

4. Проаналізуйте структуру сайту Шкільна фізика.

Вправа 3. Закачування з Інтернету матеріалів для поглиблення знань з основ наук.

Завдання. Створити список корисних посилань на підтримку навчання шкільних предметів.

1. За допомогою пошукової системи знайдіть в Інтернеті сайт ВікіОсвіта, використовуючи для цього однойменні ключові слова.

2. Відкрийте головну сторінку ВікіОсвіти.

3. Перейдіть за посиланням Каталог освітніх ресурсів.

4. Перегляньте запропоновані ресурси на підтримку навчання шкільних предметів та складіть таблицю власних корисних посилань.

5. Перегляньте умови навчання сервісів Веб 2.0. Перейдіть за посиланням Веб 2.0 (1) та перегляньте відомості про Карти знань. Визначте способи застосування Карт знань для поглиблення чи систематизації знань з навчальних предметів.

2. Дистанційне навчання.

Існує поняття очної форми навчання, коли учні безпосередньо спілкуються з викладачем, та дистанційної форми — навчання на відстані (дистанції). Як правило, освітні послуги в умовах дистанційного навчання надаються за допомогою комп’ютерних мереж. Учні реєструються на спеціальних навчальних порталах, отримують навчальні матеріали, індивідуальні завдання, за потреби скачують їх на свої комп’ютери. За запропонованим графіком навчання учні самостійно виконують завдання та одержані результати надсилають викладачеві на портал. Викладач, якого в системі дистанційного навчання називають тьютором, виконані завдання перевіряє та виставляє кожному учневі оцінку або відповідну кількість балів, які заносяться до спеціального електронного журналу на навчальному порталі. Крім того, процес навчання може передбачати перевірку знань у вигляді тестування. Учні можуть консультуватися як із тьютором, так і між собою. Для цього на навчальному порталі, де встановлено спеціальне програмне забезпечення, яке називають системою дистанційного навчання, існують відповідні засоби.

До переваг дистанційного навчання можна віднести:

- можливість вибору власних темпів навчання;

- можливість навчання на території, яка є більш комфортною для слухача (учня, студента);

- різноманітність засобів і способів навчання;

- отримання знань в галузі новітніх технологій та вивчення предметів, недоступних у навчальних закладах.

Вправа 7. Перегляд прикладу системи дистанційної підтримки навчання у школі.

Завдання. Ознайомитися з правилами користування системою дистанційної підтримки навчання у школі, переглянути доступні матеріали та визначитися щодо можливостей їх застосування.

1. Відкрийте сайт онлайн системи дистанційної підтримки навчання у школах, ліцеях та гімназіях України за адресою http://disted.edu.vn.ua та ознайомтеся з метою його створення, правилами роботи та умовами використання матеріалів, розміщених на ньому.

2. Здійсніть доступ до сайта без реєстрації, перейшовши для цього за відповідним посиланням.

3. На панелі Класи виберіть 8 клас, потім у розділі Інформатика перейдіть за посиланням Інформатика 8 клас, поглиблене вивчення, оберіть тему уроку Будова персонального комп’ютера та перегляньте його для повторення цієї теми, вивченої в 9 класі.

4. На панелі Класи виберіть 9 клас та перегляньте матеріали, запропоновані на сайті на підтримку навчання.

5. На панелі Навігація перейдіть за посиланням Система «Перевірка знань» та перегляньте, з яких предметів можна пройти тестування для контролю власних знань.

6. Пройдіть тренувальне тестування для ознайомлення з інструментами тестування.

7. Натисніть кнопку Завершити роботу для виходу із системи.

Вправа 8. Дистанційне навчання офісним програмам.

Завдання. Ознайомитися з електронними навчальними курсами, розміщеними на сайті Майкрософт.

1. Відкрийте сайт Microsoft Office Online. Навчання за адресою http://office.microsoft.com/uk-ua/training


2. Визначте, чого можна навчитися за допомогою матеріалів, розміщених на цьому сайті.

3. Перегляньте зміст підручника Інформатика–10 та складіть графік особистого дистанційного навчання за допомогою курсів Microsoft Office Online.

3. Веб-енциклопедії.

Веб(енциклопедії — енциклопедії, матеріали яких у різних форматах зберігаються за конкретними URL-адресами в Інтернеті.

Вправа 4. Визначення умов та правил користування веб-енциклопедією.

Завдання. Визначити особливості використання відкритої енциклопедії та ознайомитися з правилами пошуку в ній потрібних відомостей.

1. Відкрийте сайт вільної енциклопедії Вікіпедії за адресою uk.wikipedia.org

2. Знайдіть правила користування матеріалами Вікіпедії. Для цього введіть у поле Пошук ключову фразу: Вікіпедія: Правила і поради та натисніть кнопку Перейти. Перегляньте викладені правила.

3. У розділі Довідка знайдіть статтю із назвою Чим не є Вікіпедія. Ознайомтесь із поданим матеріалом.

4. Знайдіть у вільній енциклопедії, що таке дистанційне навчання, та збережіть знайдені відомості у форматі веб-сторінки в папці Навчання вашої структури папок.

5. Знайдіть у вільній енциклопедії означення поняття енциклопедія українською та російською мовами. Порівняйте запропоновані означення (критерій — точність перекладу) між собою та з означенням, яке подано в підручнику. Зробіть висновки.

Вправа 5. Пошук відомостей у веб-енциклопедіях.

Завдання. Знайти та порівняти означення терміна енциклопедія, отримані з різних енциклопедій.

1. За допомогою пошукової системи знайдіть сайт Великої Радянської Енциклопедії та відкрийте його (http://bse.sci-lib.com).

2. За допомогою запропонованої навігації знайдіть означення терміна енциклопедія (законспектуйте).

3. Знайдіть на цьому сайті словник Даля та перейдіть до нього.

4. Знайдіть у словнику тлумачення терміна енциклопедія.

5. Порівняйте означення цього терміна у Вікіпедії, Великій Радянській Енциклопедії та словнику Даля та запишіть суттєві ознаки тлумачення цього терміна.

6. Знайдіть на сайті Великої Радянської Енциклопедії відомості про перспективи створення квантового комп’ютера. Збережіть потрібну веб-сторінку в папці Навчання вашої структури папок.

Вправа 6. Збереження матеріалів з веб-енциклопедій.

Завдання. Знайти та визначити правила скачування (отримання) матеріалів електронної енциклопедії Кирила і Мефодія.

1. За допомогою пошукової системи Google знайдіть сайт, де розміщено енциклопедію Кирила і Мефодія, використовуючи для пошуку відповідні ключові слова.

2. Перегляньте сайти, запропоновані пошуковою системою за запитом енциклопедія Кирила і Мефодія. Визначте, у яких форматах подано матеріали енциклопедії Кирила і Мефодія та умови їх скачування.


Недоліки навчання на відстані

Кожна людина має свій стиль навчання, який є оптимальним саме для неї. Існую невеликий відсоток людей, які не можуть фізично сприймати матеріал поза аудиторним класом. Таким студентам дистанційна освіта не підходить. Але дослідження показали, що близько 80% студентів можуть сприймати інформацію в будь-які формі, і це значить, що більшість людей може вчитися електронним способом.