Нова українська школа

2022-2023 навчальний рік

Вимоги до здобувачів освіти

До навчання у базовій середній школі допускаються учні, які досягли результатів навчання, визначених у Державному стандарті початкової освіти. Це має бути підтверджено відповідним документом (свідоцтвом досягнень, свідоцтвом про здобуття початкової освіти).

Що робити, якщо учень не має результатів річного оцінювання з будь-яких предметів? У цьому випадку він має пройти відповідне оцінювання впродовж першого семестру нового навчального року. Для цього в закладі освіти створюється комісія, затверджується її склад, графік проведення оцінювання та перелік завдань із навчальних предметів. Протокол оцінювання рівня навчальних досягнень має складатися за формою згідно з Положенням про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 липня 2019 року №955).

НУШ у 5 класі: інновації та особливості

Із 1 вересня 2022 року вчителі 5-х класів приймають естафету впровадження реформи НУШ. Це означає, що на педагогів чекають суттєві зміни в освітньому процесі, опанування нових підходів до навчання та ще безліч інновацій! Їм доведеться працювати за новим Державним стандартом базової середньої освіти та Типовою освітньою програмою для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти.

Перехід із початкової школи до середньої є найбільш стресовим для школярів. Тому з метою врахування вікових та індивідуальних особливостей розвитку учнів, новим Держстандартом визначено цикли здобуття базової середньої освіти:

  • адаптаційний цикл – 5-6 класи;

  • цикл базового предметного навчання – 7-9 класи.

Адаптаційний період надає чудову можливість безболісно пристосуватися до нових умов навчання та знизити рівень стресу.

Навчання у 5 класі передбачає впровадження інноваційних підходів до структури та змісту навчання. Нормативними документами встановлено чіткі орієнтири, за якими учні розбудовують власні компетентності: здобувають знання, розвивають вміння та формують ставлення. До того ж типовий навчальний план стає варіативним – учителі самі обиратимуть предмети та інтегровані курси з урахуванням побажань учнів. Самі ж педагоги отримують повну академічну свободу.

Метою нової школи є різнобічний розвиток особистості, яка прагне до самовдосконалення та навчання впродовж життя. Тож учні мають опанувати наступні наскрізні вміння та ключові компетентності:

  • вільне володіння державною мовою;

  • спілкування рідною (в разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

  • математична компетентність;

  • компетентність в галузі природничих наук, техніки і технологій;

  • інноваційність;

  • екологічна компетентність;

  • інформаційно-комунікаційна компетентність;

  • навчання впродовж життя;

  • громадянські та соціальні компетентності;

  • культурна компетентність;

  • підприємливість і фінансова грамотність.

Форми організації освітнього процесу

Для організації ефективного освітнього процесу необхідно створити безпечне освітнє середовище та врахувати вікові особливості, фізичний, психічний та інтелектуальний розвиток дітей, їх особливі освітні потреби. Вибір форм організації залежить від наявних ресурсів для забезпечення освітньої діяльності:

  • матеріально-технічних;

  • кадрових;

  • навчально-методичних;

  • інформаційних.

Форми організації освітнього процесу мають бути визначені педагогічною радою та відображені в освітній програмі.

Із урахуванням запитів батьків та наявних можливостей у закладі освіти можуть бути визначені різні форми здобуття освіти (сімейна, індивідуальна, дистанційна, екстернат тощо). А ще можна організувати здобуття освіти за індивідуальною освітньою траєкторією! Як це зробити? Педагогічним працівникам спільно з учнем та/або його батьками слід розробити індивідуальну програму розвитку та індивідуальний навчальний план. Він має бути схвалений педагогічною радою закладу освіти, затверджений директором та підписаний батьками.

Навчальне навантаження

А яким буде гранично допустиме тижневе навантаження? При 5-денному навчальному тижні воно становить 28 годин на тиждень (980 годин на рік). Також виділено дві додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять.

Чи будуть майбутні п'ятикласники активно займатися спортом? Так! І не менше трьох разів на тиждень! Але варто пам'ятати, що години, передбачені для фізичної культури, не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження учнів.

Освітня програма закладу освіти

Кардинальних змін зазнали й підходи до розробки та використання освітньої програми закладу освіти. Новий Типовий навчальний план не містить поділу на предмети, натомість є 9 освітніх галузей:

  • мовно-літературна;

  • математична;

  • природнича;

  • технологічна;

  • інформатична;

  • соціальна і здоров’язбережувальна;

  • громадянська та історична;

  • мистецька;

  • фізична культура.

Це надає можливість не лише втілювати певну освітню галузь через окремі предмети, а ще й комбінувати їх та інтегрувати. Заклад освіти самостійно визначає перелік навчальних дисциплін, інтегрованих курсів та варіативний освітній компонент для реалізації кожної галузі. А з урахуванням побажань учнів та їхніх батьків можна обрати модельні навчальні програми, які зазначені у Типовому плані. Серед них: «Вступ до історії України та громадянської освіти», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти», «Досліджуємо історію і суспільство», «Здоров’я, безпека та добробут», «Підприємництво і фінансова грамотність». Також до освітньої програми можна включити такі міжгалузеві інтегровані курси як «Робототехніка», «STEM», «Драматургія і театр».

Як розподіляти години на вивчення предметів? У Типовій програмі визначено рекомендовану, мінімальну та максимальну кількість навчальних годин для кожної освітньої галузі. Тож заклад освіти самостійно обирає навчальне навантаження в межах заданого діапазону. Як розподілити різницю між рекомендованою та мінімальною кількістю годин? Резерв може бути перерозподілений:

  • між освітніми компонентами цієї освітньої галузі;

  • на інші освітні галузі;

  • на вибіркові освітні компоненти (незалежно від освітньої галузі).

Проте слід зазначити, що кількість навчальних годин для вивчення української мови не може бути меншою, ніж у Типовому плані.

https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/86195/

Оцінювання здобувачів освіти

Оцінювання результатів навчання учнів має бути зорієнтованим на сформовані ключові компетентності та наскрізні вміння згідно з вимогами Держстандарту. Основними видами оцінювання є поточне, підсумкове (тематичне, семестрове, річне) оцінювання.

Поточне та підсумкове оцінювання здійснюють із застосуванням основних форм та способів:

  • усної (індивідуальне, групове та фронтальне опитування);

  • письмової, зокрема графічної (діагностичні, самостійні та контрольні роботи, тестування, організації роботи з текстами, діаграмами, таблицями, графіками, схемами, контурними картами тощо);

  • цифрової (тестування в електронному форматі);

  • практичної (виконання різних видів експериментальних досліджень та навчальних проєктів, виготовлення виробів, роботи з біологічними об'єктами, хімічними речовинами тощо).

Річне оцінювання здійснюється за системою оцінювання, визначеною законодавством, а результати відображаються у свідоцтві досягнень, що видається учневі щороку.

2021-2022 навчальний рік

Сертифікація інструмент розвитку та самовдосконалення вчителя

Сертифікація – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей вчителів, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.

Метою сертифікації є пошук та мотивація педагогів з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню, які готові втілювати в життя реформу Нової української школи, готові до змін та самовдосконалення.

Апробація сертифікації тривала з початку 2019 до закінчення 2021 року, і за цей час країна отримала понад 2,5 тисяч сертифікованих учителів початкової школи, з яких 117 – у Донецькій області. За підсумками сертифікації у 2021 році 42 вчителя початкових класів з 19 територіальних громад Донеччини успішно пройшли випробування та подолали всі її етапи.

Сертифікація проводиться на добровільній основі та дає рівні можливості, як педагогу сільської школи, так і вчителю з великого міста. Для кожного закладу загальної середньої освіти наявність в колективі сертифікованого вчителя і експерта із сертифікації – це чудова можливість покращити його імідж та конкурентоспроможність.

Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової/позачергової атестації педагогічним працівником та є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та педагогічного звання.

Також вчителі, які успішно пройшли сертифікацію, отримають 20% надбавку до заробітної плати та матимуть можливість залучатися в ролі освітнього експерта до інституційних аудитів шкіл та сертифікації вчителів.

Процедура проходження сертифікації постійно змінюється і оновлюється.

У 2022 році квота для можливих учасників сертифікації в Україні збільшена. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 04.01.2022 № 3 «Про деякі питання проведення сертифікації в 2022 році», гранична кількість вчителів початкових класів, які можуть бути зареєстровані у 2022 році для проходження сертифікації - 2500. Для Донецької області – це 91 вчитель.

Запрошуємо вчителів початкових класів взяти участь у сертифікації-2022!

Реєстрація учасників для проходження сертифікації відбуватиметься з 04 до 17 квітня 2022 року.

Вимоги до учасників сертифікації:

- високий рівень педагогічної майстерності;

- володіння методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями;

- готовність поширювати методики компетентнісного навчання та нові освітні технології (ч. 1 ст. 49 «Про повну загальну середню освіту»);

робота на посаді, що належить до категорії посад педагогічних працівників (основне місце роботи);

- стаж педагогічної роботи не менше двох років (пункт 2 Положення про сертифікацію педагогічних працівників).

Сертифікація складається з трьох послідовних етапів:

- незалежного тестування (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);

- самооцінювання власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти України);

- вивчення практичного досвіду роботи (організовує Державна служба якості освіти України та її територіальні органи).

Більше інформації – на сайті Державна служба якості освіти України:

Наказ Міністерства освіти і науки України «Про деякі питання проведення сертифікації в 2022 році»: https://cutt.ly/aIOvnW

За матеріалами

управління Державної служби якості освіти

у Донецькій області

derzhstandartbazovoiosvityprezentatsiya.pdf
Освітня програма в контексті НУШ.pptx

ПЕДАГОГІЧНА РАДА
25 жовтня 2021 року у закладі освіти відбулося засідання педагогічної ради за темою "НУШ: крок від початкової школи до основної", на якому були розглянуті основні вектори роботи педагогічного колективу з підготовки до вступу основної школи в НУШ.

Вчителі початкових класів поділилися своїми думками, напрацюваннями щодо організації освітнього процесу в нових умовах. Вчителям були надані рекомендації щодо ознайомлення та вибору модульних програм.

Також велика увага була приділена особливостям формувального оцінювання та його застосування в основній школі.

День за днем 1 клас НУШ

Граючись вивчаємо правила дорожнього руху

Ми - маленькі трудівнички

Раз, два, три, чотири, п'ять - вмієм ми вже рахувать!

День за днем 2 клас НУШ

Виховний захід з ПДР. Гра "Мій друг Світлофор"

Виховний захід "Енергозберігання"

Спостерігаємо за погодою з метеохмаринками

День знань

Знову дзвоник кличе нас!

Здрастуй школа! Зрастуй клас, ти давно чекаєш нас.

А прийшли ми всі сюди, щоб учитись і рости!

2020-2021 навчальний рік 1 клас НУШ

Виховна година

"Деь пам'яті Героїв Небесної сотні"

Тема тижня "Відповідально ставлюся до свого здоров’я !" Виховний захід "Стоп! Коронавірус!"

Виховна година "Що таке щастя?" Виготовлення аплікації "Дерево щастя"

Граючись - навчаємось у НУШ!

Розвиток логічного мислення за допомогою паличок бельгійського математика Кюізенера.

Підбір вправ чи завдань здійснюється з урахуванням можливостей дітей, рівня їх розвитку, інтересу до вирішення інтелектуальних і практичних завдань. При цьому потрібно дотримуватись принципу «від простого до складного».

Палички дають можливість виконувати вправи як у горизонтальній, так і у вертикальній площині на одному і тому ж місці, наприклад на столі (горизонтальна площина) або фланелеграфі (вертикальна площина). З паличками можна «грати» і на підлозі. Такий набір повинен бути у кожної дитини у класі.


Новорічне свято у рідній школі!

Перший раз у перший клас!

Вчора діти написали листи Святому Миколаю...

... а сьогодні отримали подарунки. Зі святом!

Свято святого МИКОЛАЯ

19 грудня 2019 р.

Ми чекали Миколая!

Ми листи йому писали,

клас до свята прикрашали….

Ось і свято вже настало.

Вчителька до зали погукала.

На сцені ми вірші декламували,

Веселі таночки танцювали,

І пісні хором співали,

Про свої мрії розповідали.

Всіх зі святом ми вітали,

Миру, злагоди бажали!

Час пролетів непомітно.

Прийшли до класу діти.

Почали додому збиратись, одягатись, перевзуватись.

Ой! Що там?!

Та це ж Чудотворець Миколай

У чобітки подаруночки поклав.

Миколаю ми вдячні –

Цукерочки дуже смачні.

Дякуємо!

ДОПОМОЖЕМО УСІМ МИРОМ!

До свята Миколая в нашій школі благодійні лотереї продавали.

І про хворобу серця маленької дівчинки вчителі розповідали.

Наша вчителька говорила, що серце - важний орган у людини.

Без нього ми не можемо прожити і хвилини.

Серце кров по венах ганяє – усі інші органи киснем напуває.

А ще, наше серце може любити. Про це повинні знати діти.

І всі малята мають пам'ятати, що добре серце має рідна мати,

Що сильний біль ми серцем відчуваєм , коли в сім'ї тепла не вистачає.

Але, коли і є любов, і є тепло, а серце біллю сповнено?

«Що тут робити?» - питають діти.

На жаль, лише хірург в лікарні має ту можливість, якщо на це є БОЖА милість,

Допомогти дитині жити в світі!..

Для цього і збирали кошти діти.

Будь милосердним, щедрим, добрим, щирим!

ДОПОМОЖЕМО МАЛЕНЬКІЙ ДІВЧИНЦІ УСІМ МИРОМ!

17 грудня 2019 р.

Дружна класна сім'я

Сьогодні робота цікава у нас:

до теми «Зима» прикрашаємо клас.

Під снігом «Наш настрій», рутини в крижинках,

а стіни у класі в ніжних сніжинках.

Малюнки ялинок, «Зимовий» лепбук,

шкільної родини засніжений дуб.

У білому хутрі веселі зайці.

А білочка з шишкой сидить гіллі.

Ось хата, що вкрита вся «снігом» із вати.

І виробів з «ЛЕГО» в нас дуже багато.

А на веселій сніжинці - наша класна сім'я,

яку всі дуже любимо: і ти, і я.

Ще раз переглянемо наочність повчальну,

що розміщена в місцях, відведених спеціально.

Повторимо про птахів, що у нас зимують,

про тварин, що в цю пору бідують,

Про те, як їм допомагати,

яку їжу можна їм давати.

І як зробити з батьками нові годівнички

для горобців, голубів та синички.

А в годівничку, що у класі зробили,

зернятка та крихти зранку покласти ми не забули.

Все більша зграйка синичок прилітає щодня,

бо в них, як і в нас, дружна та класна сім'я.

Учитель-методист

Олена Олександрівна Войтенко

Наша класна сім'я, яку ми всі любимо - і ти, і я.

Творча робота на уроці мистецтво

До теми «Зима» прикрашаємо клас.

Під кущем у білому хутрі веселі зайці.

Білочка з шишкою сидить на ялинковому гіллі.

Виробів з «ЛЕГО» в нас дуже багато.

12 грудня 2019 р.

Вітаємо нашу однокласницю

Альбіну Писаренко

з Днем народження!

9 грудня 2019 р.

Хто сьогодні народився? Хто у світ не забарився?

Нині все, Альбіночко, для тебе: ясне сонце, чисте небо,

Всі слова і подарунки, побажання й поцілунки.

З Днем народження вітаєм, всього найкращого бажаєм!

Учні 2 класу

Тепер мерщій у парк. Прилетів там, мабуть, грак.

А може голуб чи горобець, чи синичка.

Не повинна бути пустою годівничка.

Знов насіння насипаємо.

Так ми пташкам щодня допомагаємо.

Учитель-методист Олена Олександрівна Войтенко

Кожна справа вимагає підготовчих робіт

Сьогодні зранку ми знову пташок годували:

зерна пшениці та насіння до годівниці насипали.

Бачили, як синички до пташиної їдальні прилітали

та диких голубів на обід гукали.

На «ранковій зустрічі» катались на лижах, у парку гуляли.

На уроці технологій за змінами в природі спостерігали.

Знов потепління, бо сонце з-за хмари виглядає

та трошки повітря нагріває.

Розтає сніжок. На доріжках слизько.

Навіть не помітно, що Новий рік близько…

Ось ми до класу прийшли

та творчу роботу на «мистецтві» розпочали.

Спершу зимовий пейзаж для рутин класу в інтернеті знайшли.

Потім - стенд «Наш настрій» до зимового ладу привели.

Власноруч наочності про зиму приготували:

ялиночки у снігових кучугурах намалювали.

Сьогодні, у п'ятницю, 6 грудня, поставимо крапку,

тому, що для прикрашання класного куточку все готово.

А на наступному тижні за роботу беремося гуртом знову!

Учитель-методист

Олена Олександрівна Войтенко

6 грудня 2019р.

Починаєм день з добра!

Учитель-методист

Олена Олександрівна Войтенко

Добрий день! Добрий день!

У лісочок, в парк підем.

Озирнемося навкруг:

Нас віта зимовий луг.

Кущики ми не ламаємо.

Ми природу зберігаємо.

Пташкам принесли корму ми,

Щоб не голодними були.

А поки прилетять птахи,

На лижах будемо кататись ми…

Ой! Скоріше гляньте! Он синички!

Їдять зернятко з нашої годівнички!...

Нам так весело і так цікаво!

Про все це ми розкажем вдома мамам!

5 грудня 2019рік.

Самостійно насипаємо корм у годівничку

Яка велика куля з снігу

Підготовчі роботи

Створюємо снігову скульптуру

Перші зимові радощі та турботи малюків

За народним календарем 4 грудня називали «ворота зими» та говорили: «Введення прийшло — зиму привело». Погода цього дня може бути непостійною: і морозною, і теплою. Та й справді, за прогнозами синоптиків вже на наступний день очікується потепління.

Тому під час планування роботи на день з учнями початкових класів обов'язково треба враховувати швидкі зміни погоди в нашому регіоні. Учителю необхідно використовувати кожну мить, коли діти зможуть радіти снігу, зробити власні відкриття.

Сьогодні під час «ранкової зустрічі» другокласники вже самостійно насипали корм у годівничку, надаючи допомогу голодним пернатим друзям. А потім, під час спостережень за змінами в природі, на шкільному подвір'ї вони «знайшли» величезну кулю зі снігу, яку напередодні зробили старшокласники. З таких великих, важких куль малюки не можуть зліпити снігову бабу: не вистачає ще сили підняти їх, навіть, якщо допомагає перша вчителька. Тому діти вирішили зробити маленького сніговичка. І почалася весела робота! ..

Результат – на фотографіях.

А на обличчях дітей – посмішки: то і задоволення від гри зі снігом, і насолода від чистого морозного повітря, і радість від спільної роботи та доброзичливого спілкування.

Щасливі діти завжди мають добрий настрій та бажання працювати в команді, вчитися новому, пізнавати невідоме.

Учитель-методист

Олена Олександрівна Войтенко

Ротик має бути червоним

Шишка замість носа

Задоволені командною роботою

Наш

СНІГОВИЧОК

Фрагмент уроку «Я досліджую світ» у 2 класі

- Доброго ранку, діти! Сьогодні у «ранковому колі» ми зустрілися на шкільному подвір'ї. І поговоримо ми про пору року, яка завітала до нас. Що це за пора року?- До нас завітала зима, - відповіла Альбіна. – Сьогодні вже 3 грудня 2019 року.- За якими прикметами ви дізналися, що це - зима?- Сьогодні вночі випав сніг, - сказав Ваня.- Він і зараз сипле!- відгукнулась Маша. - Ой, він такий пухнастий, як мамина біла хусточка! – засміялась маленька Настуня.- Ні. Сніг – це білий килим. Мені вранці це сказала мама. Сніг гріє землю, травичку, озимий хліб, - зауважив Микита.- Але сніг засипав насіннячко з трави. Тепер пташкам немає що їсти! – почала бідкатися Альбіна.- Так вчора ж на уроці «Я досліджую світ» ми, з великої пляшки з-під води зробили годівничку, щоб годувати пташок. – зауважила Марійка.- Давайте зараз її повісимо у шкільному парку, - запропонував Іванко.- Ось там, на дереві! – вигукнув Микитка.- Усі згодні! - А я сьогодні насіння принесла. – повідомила Настя.*****- Зараз підведемо підсумки . Таким чином, ми сьогодні:по-перше, вітаємо всіх з першим снігом,по-друге, починаємо новий спільний проєкт «Допомога пташкам взимку» ,по-третє, надаємо друге життя пластиковій пляшці, яка, завдяки вашим старанням на уроці, не стала відходами, що забруднюють наш край. (До речі, пластикові вироби не розкладаються в ґрунті до 1000 років.) А у нас пляшка перетворилася на корисну річ - годівничку.Тому, вітаю. Ви – справжні юні екологи. Тепер рушаємо до класної кімнати, де продовжимо роботу за темою «Наше третє дослідження: людина і природа взимку.»