STREAM-калейдоскоп

 "Її величність Математика..."


МАТЕМАТИКА - це можливість краще розуміти наш світ


Що таке математика взагалі? Відповісти на це нелегко. Тисячоліттями існує ця наука, люди вивчають її, розвивають, а що таке математика, так досі ніхто точно не визначив. Як ніхто не сказав, що таке музика. Хіба можна зрозуміти та оцінити не відчувши її, не відчувши ритму, гармонії, порядку? Хіба можна оцінити твір художника, не відчуваючи форми, кольору, композиції? Так і в математиці. Щоб зрозуміти її, дістатися до суті, треба глибше проникнути в окремі елементи.

Математична компетентність є однією з 10 ключових компетентностей Нової української школи. Згідно з реформою загальної середньої освіти, випускник нової української школи має бути сформованим як цілісна всебічно розвинена особистість, яка здатна до критичного мислення. В педагогічній літературі обґрутовується, що успішне мислення неможливе без синтезу критичності й креативності, тому навчання критичному мисленню має бути доповнене навчанням мисленню творчому (як і навпаки). Математика, як навчальна дисципліна, має потужні можливості для формування мислення, і взагалі розвитку учнів засобами математики. А це означає, що місце і роль учителя математики в формуванні особистісних якостей учнів нового покоління залишаються вагомими.

Нова школа, як зазначено у «Концепції нової української школи» потребує нового вчителя, який зможе стати агентом змін. Отже, вчитель математики має брати на себе відповідальність не лише за результати навчання учнів математики, а й за обрану чи побудовану ним технологію розвитку творчого мислення учнів засобами математики. Водночас у «Концепції нової української школи» в загальних рисах окреслені проблеми сучасного навчання в українській школі: спосіб навчання не мотивує дітей до навчання; матеріал підручників затеоретизований, переобтяжений другорядним фактологічним матеріалом; учителі використовують переважно застарілі прийоми та засоби. Вказане, очевидно, стосується і процесу навчання математики. Останніми роками все більше доводиться констатувати зменшення кількості випускників школи, які захоплені математикою, які вступають на спеціальності пов’язані з математикою. На нашу думку, це зокрема свідчить, що вчителі математики не завжди вміють використати потужний потенціал зацікавлення учнів у процесі навчання математики, не завжди здатні переконати учнів у значимості занять математикою для розвитку критичного і творчого мислення.