Що таке творчість? : )

«Всі види мистецтв служать найвеличнішому з мистецтв – мистецтву жити на землі».

Бертольд Брехт.

«Геній – це один відсоток натхнення і дев’яносто дев’ять відсотків поту».

Томас Едісон.

«Ніхто не знає, які сили має, поки їх не використає».

Йоган Вольфгант фон Гете.

«Творчості навчити не можна. Зате навчити людей дозволяти собі творити – цілком можливо».

Джулія Камерон.

Що таке творчість?

Творчість – це діяльність, завдяки якій народжується нова матеріальна чи духовна цінність для людини. Ще в епоху романтизму розпочалася дискусія щодо поняття творчості, яка розділила філософів на два табори.

Перший вважав, що творчість – це містичний процес, божественне осяяння та дар, яким небо наділяє лише геніїв. Другий табір переконував, що геній – це результат багаторічної невпинної праці. Дискусія між ними триває і дотепер, а все тому, що багатьох людей цікавить, чи можна якось навчитися творчості?

Відповідь на це питання дає психологія, що тлумачить «творчість» як втілення нашого натхнення в реальність, результатом чого не обов’язково має бути твір мистецтва. За ще одним визначенням «креативність» (від англ. create – створювати, творити) – це властивості індивіда, що проявляються в готовності до створення нових, нетрадиційних та оригінальних ідей, схем мислення та вирішень проблем. Тобто на думку психологів творчість – це невід’ємна частина життя, що проявляється в усіх його сферах.

Видатний психолог Абрахам Маслоу вважав, що креативність від народження властива кожному, але більшість втрачає її під впливом середовища. Ось чому так важливо розвивати творчість у дітей та дати їм зрозуміти, що це – природня здатність людини, яка розширює наші можливості та допомагає нам у повсякденному житті.

Як розвивати креативність?

Існує багато вправ та ігор, що допдопомагаютьмаютьдопдопомагаютьмаютьдомагаютьіомагають активізувати творче мислення. Частина з них підходять для індивідуальної роботи, частина – для роботи в команді. Для успішної «спільнотворчості» не забудьте попіклуватися про створення дружньої та приязної атмосфери – саме вона допомагає долати сором’язливість та інші внутрішні бар’єри учасників.

Корисні вправи та ігри:

1. «Як використати предмет?»

Завдання: за встановлений час (5 хв. Чи більше) учасники мають знайти якнайбільше способів застосування предмету (олівця, склянку, каструлю, шнурка для взуття, друшляка, сірника тощо). Вправа може проводитися усно по колу, або письмово (спершу діти записують свої варіанти на листочках, а потім зачитують). Після чого можна провести обговорення: чи легко було знаходити варіанти? Яке з застосувань найпрактичніше/найоригінальніше?

2. «Арка» Завдання: за 10 хв. виготовити з альбомних листків таку арку (або кілька варіантів арок), щоб в неї зміг пройти кожен учасник. Можна поділити дітей на 2-3 команди і провести змагання – хто швидше.

3. «Творче життя» Завдання 1: в команді по 5-6 осіб придумати та написати список рекомендацій щодо того «як зробити своє життя більш творчим». Вимоги до рекомендацій: щоб кожен міг втілити їх в реальність без особливих матеріальних затрат чи специфічних супутніх обставин. Завдання 2: придумати, як можна зробити більш творчим звичайну повсякденну процедуру, наприклад, чищення зубів, розчісування волосся, одягання, заправляння ліжка тощо.

4. «Поєднання» Завдання: діти мають написати (в команді чи індивідуально), що може вийти, якщо поєднати лампу з ручкою, пилосос і праску, сумку і ковзани, автомобіль і крила, перуку і лампочку…(список можна продовжити). Запитання для обговорення: чи важко було знаходити ідеї? Що допомагало їх знайти? Які винаходи в світі робилися саме за таким принципом поєднання?

5. «Знайди вихід» Завдання: дітям пропонується знайти вихід з важкої ситуації, наприклад, «як витягти м’ячик з високої вузької вази, приклеєної до столу?», або «як поміряти висоту будинку за допомогою швабри?» тощо.

6. «Розвиваємо метафору» Завдання: діти мають заповнити пробіли у таких реченнях: «Квітка викликає радість так само як … гнів»., «Кран для … теж саме, що … гнів» та ін. (речення для порівнянь можуть включати в себе поняття, які ви вивчаєте на уроках).

7. «Зроби по-своєму» Завдання: діти отримують можливість побути в ролі деміурга та придумати: як можна було б переконструювати людське тіло? Як створити землю з іншими властивостями (придумати, що могло би бути замість сили тяжіння, кисню та ін.)? Як побудувати будинок без прямих стін?

8. «Придумай гру» Завдання: нехай діти самі придумають якусь гру, в яку можна грати спільно. Для полегшення завдання можна дати якісь початкові умови (наприклад, гру з двома м’ячами, намальовану на папері гру з фішками на тему біології/математики чи інших предметів).

9. «Що я тут бачу» Завдання: дітям роздається папір, на якому намальовані цифри або геометричні фігури та пропонується домалювати їх (щоб вийшла якась інакша картинка), або ж намалювати щось на чистому листку, використовуючи лише геометричні фігури.

10. «Історія з набору слів» Завдання: діти отримують набір слів, з яких мають скласти історію (завдання виконується індивідуально). Приклад набору слів: чайник, зима, весело, перпендикуляр, дівчинка, собака, лампа, кросворд, щастя, флейта, зустріч, ключі, комп’ютер.

11. «Так-ні» Завдання: діти стають в коло та отримують якусь фразу, наприклад, «батьками бути класно, тому що…» та мають побудувати навколо неї невелику дискусію таким чином: кожен наступний учасник має аргументовано заперечити фразу попереднього учасника (коли перший каже «батьками бути класно, тому що…», другий повинен сказати «батьками бути зовсім не класно, тому що…»).

12. «Монолог предмету» Завдання: дітям пропонується написати невеликий монолог від імені якогось предмету (що він робить щодня? Що при цьому думає? Як почувається?): шкільного журналу, лампи, вимикача, крану, мікроскопу, вікна тощо.

13. «Придумай загадку» Завдання: кожен учасник має придумати загадку, виконуючи наступні кроки: Вибрати слово (наприклад, цукор) Написати кілька характеристик для нього (який він? – білий, солодкий) Придумати слова, яким притаманні ці характеристики ( що таке ж саме? – сніг, мед) Вставити між підібраними словами зв’язку « … але не …» Прочитати загадку іншим учасникам: «Білий, але не сніг, солодкий, але не мед. Що це?».

14. «Як сказати інакше?» Завдання: підібрати якнайбільше синонімів до слів. Наприклад, друг: приятель, товариш, колега, побратим…

15. «Алфавітні рядки» Завдання: написати ланцюжок слів на задану тему, де кожне слово починається з наступної літери алфавіту. Наприклад, музичні інструменти: акордеон, баян, віолончель, гобой… Можна поставити умову написати такі рядки англійською чи іншими іноземними мовами.

16. «Відгадай героя» Завдання: один учасник загадує якогось героя (з казки, художньої літератури, видатну персону – інші мають знати, з якої сфери цей герой), інші діти мають відгадати, хто це, задаючи лише ті питання, на які можна отримати відповідь тільки «Так» чи «Ні». Наприклад, «Цей герой чоловічої статі?», «Він вміє чаклувати»» і т.ін.

17. «Що я буду робити, якщо…?» Завдання: діти мають подумати та написати, що вони будуть робити, якщо, наприклад: перестане діяти сила тяжіння, всі зможуть читати думки на відстані, звірі та росини будуть розмовляти тощо.

18. «Запам’ятай мене» Завдання: діти отримують список не пов’язаних між собою слів (10-20), які потрібно запам’ятати за певний час. Для цього їм потрібно спробувати придумати історію, яка б зв’язала всі предмети. Вчитель може написати слова на дошці, або ж зачитувати їх. Для тренування пам’яті можна з часом збільшувати кількість слів та зменшувати час на їхнє запам’ятовування. Також можна спробувати запам’ятовувати складні слова за допомогою асоціацій. Наприклад, дати завдання запам’ятати повне ім’я Омара Хайяма – Гіяч-ад-Дін Абу-ль-Фатг Омар Хайям ібн-Ібрагім ан-Нішапурі.

19. «Як вирішити проблему» Завдання: дітям дається якась гіпотетична проблема (наприклад, «Страх виступати перед публікою»), на яку потрібно придумати: 5 найстереотипніших, дуже логічних рішень; 5 нелогічних, божевільних рішень; 5 смішних вирішень проблеми.

20. «Пофантазуй» Завдання: придумати якнайбільше фантастичних варіантів: яким може бути будильник? Яким може бути велосипед? Яким може бути урок? Це лише невеликий список вправ, які допомагають розвивати творчість. За бажанням, його можна доповнювати, шукаючи нові завдання в книгах, присвячених психології творчості. Але радимо вам також самостійно придумувати творчі вправи та ігри, адже це чудовий спосіб розвивати власне креативне мислення!