Науково-методичний відділ

Науково-методичний відділ є структурним підрозділом Хортицької національної академії, який координує науково-інноваційну діяльність і методичне забезпечення освітньо-реабілітаційного процесу в закладі. Вже протягом 15 років цей підрозділ бере на себе основне функціональне навантаження з планування, організації, моніторингу ефективності та аналізу результативності інноваційного розвитку закладу у світлі пріоритетів вітчизняної освіти і науки.

Історія становлення та розвитку науково-методичного відділу починається із заснування в 2005 р. у структурі Хортицького центру лабораторії реабілітаційної педагогіки, необхідність якої визначалася швидким розвитком і якісним ускладненням інноваційної діяльності закладу, зростанням його значення як експериментального майданчика Міністерства освіти і науки України. У звʼязку з цим виникла нагальна потреба у створенні окремого методичного підрозділу, назва якого ‒ «лабораторія реабілітаційної педагогіки» ‒ репрезентувала роль закладу як провідного в Україні центру освітньо-реабілітаційних інновацій. Започаткування на базі закладу Всеукраїнського соціально-педагогічного експерименту «Проектування та практичне забезпечення компетентнісно спрямованого інноваційного розвитку Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру» (наказ Міністерства освіти і науки України №147 від 03.03.2006 р.) і Всеукраїнського науково-педагогічного експерименту «Соціальна адаптація та інтеграція в суспільство дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, шляхом запровадження їх інклюзивного навчання» (наказ Міністерства освіти і науки України №1087 від 01.12.2008 р.) підтвердило необхідність подальшого розвитку лабораторії реабілітаційної педагогіки, яка успішно зарекомендувала себе в ролі аналітико-координаційного підрозділу для проектування, імплементації та моніторингу ефективності експериментальних нововведень: змістових, організаційних і технологічних.

Подальше становлення та якісні трансформації лабораторії реабілітаційної педагогіки були нерозривно повʼязані із загальною стратегією інноваційного розвитку закладу. Продовження в 2013 р. Всеукраїнського соціально-педагогічного експерименту з проектування та практичного забезпечення компетентнісно спрямованого інноваційного розвитку закладу за новою підтемою («Розвиток соціальної і життєвої практики учнів у системі компетентнісно спрямованого освітньо-реабілітаційного простору») визначило необхідність створення на базі лабораторії реабілітаційної педагогіки нового підрозділу ‒ науково-методичного відділу, функціональне призначення якого полягало у переведенні експериментально-інноваційної практики на новий рівень. Водночас, перехід підрозділу зі статусу лабораторії у науково-методичний відділ був одним із векторів акумулювання потенціалу Хортицького центру вже як потужного осередку вищої освіти. Врешті решт, реорганізація закладу у нову функціональну якість ‒ Хортицьку національну навчально-реабілітаційну академію ‒ визначила необхідність заснування в структурі нового закладу вищої освіти науково-методичного відділу (наказ в.о. ректора Хортицької національної академії від 17.11.2015 р. № 270).

Нині метою діяльності науково-методичного відділу є координація й організаційний супровід фундаментальних і прикладних наукових досліджень, їх спрямування на розробку й апробацію конкурентоспроможних технологій, методик, програм для забезпечення підготовки фахівців інноваційного типу.

Основними завданнями колективу науково-методичного відділу є:

1) організаційне забезпечення імплементації нових наукових концепцій, теорій, методик у підготовку фахівців з вищою освітою;

2) надання методичної допомоги суб’єктам науково-інноваційної діяльності;

3) підвищення рівня експериментальних досліджень, посилення їх міждисциплінарного характеру;

4) сприяння захисту прав інтелектуальної власності в академічному просторі закладу, підготовка та здійснення заходів із запобігання академічному плагіату;

5) розвиток різних форм наукової співпраці (зокрема, міжнародної) з іншими закладами вищої освіти, установами та організаціями для розв’язання актуальних освітньо-реабілітаційних проблем;

6) планування, організація та участь у науково-пошукових, науково-практичних, науково-методичних конференціях, семінарах, форумах та інших заходах;

7) проведення наукових експертиз, надання відповідних фахово-консультативних послуг згідно з чинним законодавством;

8) розробка необхідної нормативної документації для регламентації та регулювання науково-інноваційної діяльності академії;

9) підготовка щорічних звітів про наукову діяльність академії, забезпечення статистичної звітності та моніторингу ключових індикаторів діяльності закладу.

Загальне науково-організаційне керівництво роботою колективу науково-методичного відділу здійснює ректор Хортицької національної академії, доктор педагогічних наук, професор Валентина Василівна Нечипоренко. Оперативно-координаційне керівництво забезпечує проректор з наукової роботи, доктор соціологічних наук, доцент Наталія Миколаївна Гордієнко. До складу колективу науково-методичного відділу входять: завідувач, кандидат педагогічних наук Віталій Володимирович Маврін, методисти: кандидат психологічних наук Ольга Михайлівна Галієва, кандидат психологічних наук Маргарита Сергіївна Кудінова, кандидат педагогічних наук Ольга Олександрівна Сташук і Людмила Володимирівна Курінна.

За 15-річний період діяльності науково-методичного відділу його співробітники у тісній взаємодії з усім колективом закладу успішно реалізували програми двох всеукраїнських експериментів, розробили та апробували 8 освітньо-реабілітаційних технологій, 19 цільових навчально-виховних програм, висвітлили здобутки інноваційної практики у 8 монографіях і 18 науково-методичних посібниках, взяли активну організаційно-координаційну участь у підготовці та проведенні на базі закладу 8 науково-практичних конференцій міжнародного та всеукраїнського рівнів, провели та проаналізували результати 76 моніторингових досліджень за ключовими проблемами експериментальної діяльності, підготували матеріали, що забезпечили перемогу Хортицької національної академії у 28 престижних освітянських конкурсах. Запорукою цих результативних показників є постійна співпраця науково-методичного відділу з усім колективом Хортицької національної академії, забезпечення єдності теорії і практики, наукової творчості й аналітичної обʼєктивності, концептуальних ідей та емпіричних досліджень, командної роботи й активної наукової комунікації.

Гордієнко Наталія Миколаївна

проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Хортицької національної академії

доктор соціологічних наук, професор

професор кафедри соціальної роботи

Трудова діяльність

З 1989 по 1994 рік працювала вчителем початкових класів у середній школі № 58 міста Запоріжжя.

З 1994 року по 2016 рік працювала викладачем коледжу Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру. При цьому з 1997 року очолювала кафедру педагогіки та психології, з 2003 року була завідуючою відділенням «Соціальна педагогіка», з 2006 року – заступником директора з інноваційної діяльності, з 2009 року – завідуючою лабораторією реабілітаційної педагогіки, з 2012 року – заступником директора з науково-методичної роботи коледжу.

З 2016 року працює на посаді проректора з наукової роботи Хортицької національної академії. На посаді професора кафедри соціальної роботи керує виробничою стажерською практикою для студентів першого (бакалаврського) рівня освіти та соціально-педагогічною практикою для студентів другого (магістерського) рівня освіти спеціальності 231 Соціальна робота.

Наукова діяльність

У 2012 році у Класичному приватному університеті (м. Запоріжжя) захистила кандидатську дисертацію «Соціалізація підлітків та молоді з особливими потребами» із спеціальності 22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук (науковий керівник – доктор соціологічних наук, професор Шульга М.О.).

У 2014 році присвоєне вчене звання доцента кафедри практичної психології, соціології та соціальної роботи.

У 2019 році у Класичному приватному університеті (м. Запоріжжя) захистила докторську дисертацію «Освітні заклади інтернатного типу як агенти кумуляції соціалізаційного потенціалу суспільства» із спеціальності 22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології на здобуття наукового ступеня доктора соціологічних наук (науковий консультант – доктор соціологічних наук, професор Катаєв С.Л.).

Гордієнко Н.М. є автором понад 100 публікацій з проблем соціології освіти, зокрема, технолого-методичного забезпечення соціалізації дітей з особливими освітніми потребами, специфіки набуття соціального капіталу вихованцями інтернатних закладів системи освіти, розвитку соціальної компетентності учнів Нової української школи.

Нагороджена почесними грамотами управління освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, почесними грамотами Запорізької обласної ради, почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, грамотою Національної академії педагогічних наук України, знаком «Відмінник освіти України», орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» IІІ ступеня.

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-4060-6846

Researcher ID: AAH-8758-2019

Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=PzMV7rUAAAAJ&hl=uk&oi=ao

e-mail: natali_zp_@ukr.net


Маврін Віталій Володимирович

завідувач науково-методичного відділу Хортицької національної академії

кандидат педагогічних наук

старший викладач кафедри соціальної роботи

Трудова діяльність

Розпочав професійну діяльність у 2004 р. соціальним педагогом-вихователем Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру. В 2008 р. переведений на посаду методиста лабораторії реабілітаційної педагогіки. В 2012 р. призначений завідувачем науково-методичного відділу закладу.

Наукова діяльність

У 2018 році у Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького захистив кандидатську дисертацію «Розвиток теорії і практики педагогіки життєтворчості особистості у вітчизняній освіті (друга половина ХХ – початок ХХІ століття)» зі спеціальності 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки (науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Нечипоренко В.В.).

Маврін В.В. є автором понад 40 публікацій, присвячених актуальним проблемам педагогічної науки і практики, зокрема, інноваційного розвитку системи освіти України на засадах педагогіки життєтворчості, впровадження ідей реабілітаційної педагогіки в практику навчання, виховання та соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.

Нагороджений почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, Запорізької міської ради.

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-4034-7781

Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=4M2VKkcAAAAJ&hl=uk

e-mail: mavrin_vv@ukr.net

Галієва Ольга Михайлівна

методист науково-методичного відділу Хортицької національної академії

кандидат психологічних наук

старший викладач кафедри спеціальної освіти та психології

Трудова діяльність

З 2005 по 2010 рік працювала соціальним педагогом-вихователем санаторної школи-інтернату Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру (з 2010 р. змінюється назва на комунальний заклад «Хортицький національний навчально-реабілітаційний багатопрофільний центр» Запорізької обласної ради).

З 2010 року по 2020 рік переведена на посаду методиста комунального закладу «Хортицький національний навчально-реабілітаційний багатопрофільний центр» Запорізької обласної ради (з 2015 р. змінює назву на комунальний вищий навчальний заклад «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради; з 2019 р. змінює назву на комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради). З 2020 року та по теперішній час є методистом науково-методичного відділу комунального закладу вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради з посадовим окладом 0,5 ставки.

З 2011 року по 2015 рік працює на посаді викладача кафедри «Соціальна педагогіка» комунального закладу «Хортицький національний навчально-реабілітаційний багатопрофільний центр» Запорізької обласної ради (з 2015 р. змінює назву на комунальний вищий навчальний заклад «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради; з 2019 р. змінює назву на комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради); з 2015 року по 2020 рік є старшим викладачем кафедри «Корекційна педагогіка» з посадовим окладом 0,5 ставки. З 2020 року переведена на посаду старшого викладача кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології.

Наукова діяльність

У 2019 р. захистила дисертацію «Розвиток саморегуляції ситуативної тривожності майбутніх психологів у процесі професійної підготовки» у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди (м. Харків) та здобула науковий ступень кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» (053 – Психологія).

Має 26 друкованих праць, із них: 6 статей у наукових фахових виданнях України, 16 тез доповідей до регіональних, всеукраїнських та міжнародних конференцій, 4 статті у наукових виданнях. У 2018 р. успішно пройшла курс навчання за програмою «Нейропсихологічна діагностика та корекція в дитячому віці» (сертифікат № 0184 виданий Українською асоціацією нейропсихології, Київським інститутом раціонально-інтуїтивної психотерапії «Я»).

У 2010 році нагороджена грамотою Управління освіти і науки Запорізької облдержадміністрації за вагомий внесок у справу розбудови інноваційного педагогічного закладу та особистісні досягнення у навчанні та вихованні підростаючого покоління, упровадження сучасних методів навчання і виховання (Наказ облУОН від 29.07.2010 № 434), у 2011 році нагороджена почесною грамотою Управління освіти і науки Запорізької облдержадміністрації за багаторічну сумлінну працю, досягнення у професійній діяльності та з нагоди 50-річчя від дня заснування закладу (Наказ облУОН від 27.07.2011 № 552); у 2016 році нагороджена грамотою Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток освіти Запорізької області, з нагоди Дня працівників освіти та 55-річчя заснування навчального закладу (Наказ Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації від 28.09.2016 № 0694).

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-0236-5148

Researchgate: https://www.researchgate.net/profile/Olga_Galieva

Google Scholar: https://scholar.google.com/citations?user=ZpADwPcAAAAJ&hl=uk

e-mail: olgamihailovna@ukr.net

Кудінова Маргарита Сергіївна

методист науково-методичного відділу Хортицької національної академії

кандидат психологічних наук

доцент кафедри спеціальної освіти та психології

Трудова діяльність

Розпочала свою трудову діяльність у 2003 році завідуючою навчально-методичним кабінетом коледжу Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру.

З 2010 року і по теперішній час працює методистом науково-методичного відділу. Паралельно з 2011 року працює викладачем Хортицької національної академії, де з 2011 року викладала навчальні дисципліни «Основи красномовства», «Риторика, культура та техніка мовлення», з 2014 – «Соціально-педагогічне проектування», з 2016 року – «Педагогіка сімейного виховання», «Етика і психологія сімейного життя», «Основи створення та реалізації соціальних проектів у соціально-педагогічній роботі», з 2018 року «Основи науково-дослідної роботи», з 2019 року – «Психологія конфлікту», «Соціальна психологія».

Наукова діяльність

У 2019 році у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди захистила кандидатську дисертацію «Розвиток стресостійкості в учнів старших класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів» за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук (науковий керівник – доктор психологічних наук, професор Зарицька В.В.).

Кудінова М.С. є автором понад 40 публікацій з проблем розвитку стресостійкості особистості, розробки та впровадження соціальних проектів в умовах навчально-реабілітаційного закладу, науково-методичного забезпечення життєвого проектування учнів, розвитку комунікативної компетентності студентів.

У 2011 р. нагороджена почесною грамотою Управляння освіти і науки Запорізької облдержадміністрації за сумлінну працю, досягнення у професійній діяльності, у 2016 р. нагороджена почесною грамотою Міністерства освіти і науки України за плідну педагогічну діяльність та досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління, у 2018 році стала лауреатом Міської програми підтримки обдарованої молоді м. Запоріжжя.

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-0599-4708

Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=0JdRVZsAAAAJ&hl=uk&authuser=1

e-mail: kudinovamargaritka@gmail.com

Сташук Ольга Олександрівна

методист науково-методичного відділу Хортицької національної академії

кандидат педагогічних наук

старший викладач кафедри соціальної роботи

Трудова діяльність

З 2002 по 2006 рік працювала вихователем у Хортицькому навчально-реабілітаційному багатопрофільному центрі.

З 2007 по 2011 рік працювала завідуючою лабораторії реабілітаційної педагогіки Хортицького навчально-реабілітаційного центру. З 2012 року по теперішній час працює методистом науково-методичного відділу Хортицької національної академії.

З 2008 року по 2016 рік працювала викладачем коледжу Хортицького навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру. З 2016 року по теперішній час працює на посаді викладача кафедри соціальної роботи Хотицької національної академії. На посаді викладача кафедри викладає такі дисципліни, як: «Соціально-педагогічна діяльність в закладах освіти», «Соціально-педагогічна робота з різними групами клієнтів», «Соціальна робота в реабілітаційних центрах», «Соціокультурна діяльність», «Педагогічна творчість в соціальній сфері», «Соціальний супровід сім’ї».

Наукова діяльність

У 2020 р. у Центральноукраїнському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка (м. Кропивницький) захистила кандидатську дисертацію «Підготовка майбутніх соціальних педагогів до роботи в центрах ранньої соціальної реабілітації» із спеціальності 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти (науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор В. В. Нечипоренко).

Сташук О. О. є авторкою понад 40 публікацій з проблем соціальної педагогіки, зокрема, соціальної та педагогічної реабілітації осіб з особливими потребами, специфіки фахової підготовки майбутніх соціальних педагогів до роботи з різними групами клієнтів.

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-7817-8739

Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=H0oGZTAAAAAJ&hl=uk

e-mail: olgastaschuk@gmail.com

Курінна Людмила Володимирівна

методист науково-методичного відділу

кандидат педагогічних наук

викладач кафедри соціальної роботи Хортицької національної академії

Трудова діяльність

З 2008 по 2010 рік працювала вихователем у Хортицькому навчально-реабілітаційному багатопрофільному центрі (м. Запоріжжя).

З 2010 року працювала методистом лабораторії реабілітаційної педагогіки Хортицького національного навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру.

З 2012 року за сумісництвом працювала викладачем коледжу Хортицького національного навчально-реабілітаційного багатопрофільного центру.

На даний момент працює методистом науково-методичного відділу та викладачем кафедри соціальної роботи Хортицької національної академії за сумісництвом. На посаді викладача кафедри соціальної роботи веде такі навчальні дисципліни: «Деонтологія соціальної роботи», «Спеціалізовані служби в соціальній сфері», «Методика роботи з дитячими та молодіжними організаціями» та ін. Керує соціально-орієнтованою волонтерською (безвідривною) практикою для студентів першого (бакалаврського) рівня освіти спеціальності 231 Соціальна робота.

Наукова діяльність

З 2015 по 2019 рік навчалась в аспірантурі Класичного приватного університету зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти (м. Запоріжжя). Працює над дисертаційним дослідженням на тему: «Формування соціокультурної компетентності майбутніх соціальних працівників у процесі професійної підготовки» (науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Нечипоренко В.В.).

Є автором понад 30 наукових праць з проблем педагогіки і соціальної роботи, зокрема, формування та розвитку соціальної компетентності педагогів, комунікативних здібностей підлітків, соціокультурної компетентності майбутніх соціальних працівників, компетенцій життєстійкості та життєздатності учнів з обмеженими можливостями здоров’я в умовах навчально-реабілітаційного центру.

Нагороджена почесними грамотами Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації та Міністерства освіти і науки України.

ORCID ID: http://orcid.org/0000-0001-5105-2562

Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?hl=uk&authuser=4&user=El7NztUAAAAJ

e-mail: kurinnaya-lv@i.ua