2018-05-29

Протокол № 2

Робочої наради Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України (скорочено – КНК) від 29.05.2018 р.


Присутні: акад. Я.С.Яцків, чл.-кор. НАНУ С.М. Рябченко, акад. В.М.Локтєв, акад. О.Є.Беляєв, акад. В.І.Дубодєлов, чл.-кор.НАНУ А.В.Рагуля, к.е.н. І.Ю.Підоричева, д.б.н. В.Троян, к.ф.-м.н. Ю.Бондаренко, Н.М.Букало.


Порядок денний:

1. Про ініціативу КНК та ВФА НАНУ зі створення робочої групи з обговорення проблем розвитку науки та інновацій в Україні.

2. Про розроблену Міністерством освіти та науки структуру Стратегії інноваційного розвитку України.

3. Про проект наказу Міністерства освіти та науки « Про затвердження змін до наказу №1112 від 17.10.2012 р. (Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора та кандидата наук).

4. Різне.


ПЕРШЕ ПИТАННЯ

Виступили:

Акад. Я.С.Яцків проінформував присутніх про подальші кроки щодо створення ініціативної академічної групи «Наука та інновації» (скорочено ІАГ «Н&І»).

Засновники: Український міжнародний комітет з питань науки і культури при НАН України (КНК) та Відділення фізики і астрономії НАН України (ВФА). Співголови: академік Я.С. Яцків, член-кореспондент А.М. Негрійко.

Секретар: О.Совенко.

Мета діяльності: підготовлення пропозицій щодо трансформації академічної наукової сфери та її залучення до інтенсифікації інноваційно-виробничої діяльності в Україні.

Тип діяльності: Комунікативний майданчик у системі "Суспільство - Наука - Влада - Бізнес".

Форма комунікації: спілкування на веб-сторінці, регулярні щомісячні зібрання, спеціальна сторінка журналу «Наука та інновації» та ін.

Вирішили: інформацію взяти до відома.


ДРУГЕ ПИТАННЯ.

Виступили:

Яцків Я.С.: проект структури Стратегії було розіслано учасникам групи. Чи ознайомилися Ви з проектом цього документа та які виникли у Вас думки?

Рябченко С.М.: в структурі Стратегії необхідно чіткіше вказати статус науки, розвинути пункт про організацію наукової сфери. НАН України та галузеві Академії наук – це основні організації з виконання фундаментальних та прикладних наукових досліджень, а головне завдання університетів - це підготовка кадрів та, за наявності можливостей, трохи науки. Треба більш чітко розрізняти наукову, інноваційну та виробничу діяльність.

Підоричева І.: до 1.06.2018 р. робоча група МОН має сформулювати питання в інноваційній сфері. Для опрацювання Стратегії сформована група із 110 осіб. Вона завелика, неформально нею керує пан Домбровський. У Стратегії є 5-6 пріоритетів, треба долучатися до їх формування.


ТРЕТЄ ПИТАННЯ.

Виступили:

Рябченко С.М.: варто підтримати пропозиції Наукового Комітету, але додати свої, їх необхідно сформулювати на наступне засідання.

Яцків Я.С.: Інститут держави і права висловив зауваження до проекту змін щодо наказу МОН № 1112, фактично виступаючи проти цих змін.

Локтєв В.М.: неправильно, що цей поважний інститут не усвідомлює всіх загроз, до чого може призвести неконтрольований ріст псевдонаукових докторських дисертацій.


У процесі обговорення було звернено увагу на те, що за останні роки кількість захистів з медичних та гуманітарних наук у 5 разів більша, ніж з природничих наук. Знижується рівень природничої освіти в школах. Треба підтримати проект змін до наказу, запропонований Науковим комітетом.


4. РІЗНЕ.

Виступили:

Яцків Я.С.: у газеті «Дзеркало тижня» опубліковано статтю А.Трохимчука щодо реформування НАНУ. Там є декілька пропозицій, зокрема про те, що вся Президія НАНУ має вже в цьому році скласти свої повноваження. Я з цим міг би погодитися. А от з пропозицією, що колишні члени не мають права вибиратися вдруге, – не згоден. Це порушення прав людини (а чи їх обирати, мають вирішувати ті, хто їх обирає). Не зовсім зрозумілим є і пропозиція про створення Системи дослідників і введення їх посад. На мою думку, це просте перейменування, яке суперечить діючому Закону про науку.

Рябченко С.М.: нема кроків щодо реформування зі сторони керівництва НАНУ. Анатолій Глібович щось робить. Необхідно визначити точки росту, пріоритетні галузі з точки зору розвитку економіки тощо.

Дубодєлов В.І.: промисловість не дає замовлення на розробки, є наші пропозиції, але нема запиту. Треба мати реальні запити від економіки, тоді підключиться наука.

Яцків Я.С.: прикладом може бути співпраця НАНУ з ДК «Південне». Починати треба від потреб, а сформувати пріоритети розвитку промисловості має уряд. Тоді наукова сфера має подбати про їх наукову підтримку. Пропоную звернутися до голів наукових рад НАНУ з проханням подумати про пріоритети науки та інновацій в Україні.

Рагуля А.В: на НАНУ припадає 57% коштів, які виділяються з бюджету на науку. Потрібно прорахувати і сформулювати пропозиції щодо їх раціонального розподілу, підсиливши залучення позабюджетних коштів,зокрема створенням стартапів.

Беляєв О.Є.: Верховна Рада порушує законодавство про працю, бо як можна виживати в умовах недофінансування, через рік ми в деяких інститутах, зокрема і ІФНП НАНУ, повністю припинемо свою роботу.


Пропозиції, що виникли в процесі обговорення: наша наука в такому стані, що не можна все зразу змінити революційним шляхом, бо нема законодавства, його повинна розробити Верховна Рада. Науковий комітет пропонує – перш ніж реформувати академічну науку, треба провести оцінку її інституцій. Це буде перший етап, перехідний, його треба завершити до осені. Сформувати Центри кристалізації. А тоді вже можна формувати Національну систему дослідників. Цим шляхом пішла Мексика, а автор статті А.Трохимчук працював тоді там. І Мексика добилася успіхів. Щодо фінансування: загальне базове фінансування має залишитися, а кращі дослідники мають отримувати надбавки від Національного фонду досліджень. Треба, щоб В.Гройсман швидше підписав Постанову уряду про створення Фонду, бо якщо до серпня його не буде, то і не буде фінансування на 2019 р. Щодо пріоритетів: важливі замовлення оборонної промисловості, але Головою Наглядової ради Укроборонпрому є М.З.Згуровський, а можливо треба було б підключатися і Горбуліну В.П.


ЗАГАЛЬНА УХВАЛА

1) Продовжити ознайомлення з діяльністю робочої групи МОН щодо структури Стратегії інноваційної сфери України та подавати свої пропозиції від ІАГ «Н&І» або особисто.

2) Підготувати звернення до наукової спільноти, голів рад та комісії НАНУ з проханням подати пропозиції щодо пріоритетів фундаментальних і прикладних досліджень та розробок.

3) Підготувати обґрунтовану підтримку пропозицій Наукового Комітету щодо змін до наказу МОН №1112.

4) Від імені нашої ініціативної групи написати листа до Прем’єр-Міністра України та висловити занепокоєння щодо затягування Кабінетом Міністрів наказу про створення Національного фонду досліджень.

5) Розглянути питання щодо участі ІАГ»Н&І» у робочій групі Президії НАНУ з удосконалення діяльності академії.

6) Наступне засідання провести 6 червня о 16 год.


Протокол склали:

Я.С.Яцків

В.М.Троян