Практичні заняття  6 клас всесвітня історія Історія України                                                 (інтегрований курс)


 

                     Практичне заняття №1

 

Тема:Відлік часу в історії стародавнього світу.

Мета:  - створити умови щодо ознайомлення учнів з поняттям «лічба в історії», на основі елементарних попередніх знань учнів, отриманих в п’ятому класі;

- формувати предметі вміння та навички (навички історичного літочислення, розв’язування хронологічних задач), сприяти розумінню категорії часу і простору;

- розвивати логічне мислення на підставі обчислювальних навичок (обчислення тривалості подій, встановлення причинно-наслідкових зв’язків (зв'язок між подіями та датами, особливого змісту лінії часу)формувати абстрактне мислення );

- виховувати увагу, терпіння, бажання займатися дослідницькою діяльністю, самостійність та відповідальність;

- корегувати логічне мислення, дрібну моторику;

- формувати соціальні та історичні компетентності учнів.

Очікувані результати:

·       знати особливості лічби років до нашої ери або до Різдва Христового;

·       володіти поняттями «хронологія», «літочислення»;

·       встановлювати логічні зв’язки між роками і століттями, використовуючи як арабські, так  і римські цифри;

·       обчислювати тривалість подій з переходом через еру;

·       вміти використовувати лінію часу для розв’язування хронічних задач.

Тип уроку: урок формування предметних умінь і навичок учнів.

Форма проведення: практичне заняття частково-аналітичного різновиду.

Хід уроку.

І. Організаційний момент. Створення робочого настрою.

Діти! Чи знаєте ви, про що розмовляє зелене листя, говорять тварини, шепоче вітер, кому кивають голівками квіти? Послухайте…(лунає мелодія з записами звуків природи). Усміхніться один одному – і до вас прийде гарний настрій – запорука успішної праці на уроці. А тепер – до роботи!

ІІ. Актуалізація знань. Мотивація національної діяльності.

В п’ятому класі ми з вами, вивчаючи історію України, звертали увагу на те, що кожна подія відбувається у визначений час і має свої характеристики: число, місяць, рік, століття, тисячоліття. Ми з вами  креслили лінію часу і встановлювали зв'язок між роком та століттям взятої події. Бажання бачити час, розуміти його і представляти у вигляді відповідної позначки завжди існувало у людському суспільстві. Але люди не вміли фіксувати точні дати подій. Ось чому давні історичні джерела є неточними, бо їх автори описували історичні події в довільному порядку, без певної послідовності.

Пізніше люди розуміли – щоб орієнтуватися в часі, треба його вимірювати. Різні народи у різні епохи робили це по-своєму.

ІІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.

ІV. Виконання практичної частини уроку.

 

Презентація 1. Відлік часу у різних народів.

·       ознайомившись з таблицею, встановіть, що люди брали за точку відліку часу.

 

Дата проведення

Назва літочислення

Країна

221-210 рр.

 

232 р.

28 р.

Час династії  Цінь

Від часу першої олімпіади

Від створення світу

Стародавній Китай

 

Стародавня Греція

Іудея

 

Прогнозовані відповіді:

·       учні роблять висновки, що давні єгиптяни вели літочислення за династіями фараонів, давні греки – від  року  першої олімпіади, іудеї – від умовної дати створення світу.

Вчитель:

Ось перед вами термометр для вимірювання температури на вулиці чи  в кімнаті. Прослухавши розповідь вчителя, встановіть, що спільного між термометром та лінією часу.

Презентація 2. (лінія - лекція).

·       наука, що вивчає способи обчислення часу – хронологія.

·       Відлік років від певної події – літочислення або ера.

·       Точка відліку в християнських країнах (і в Україні) – умовний рік народження (Різдво) Ісуса Христа (християнське літочислення або наша ера)

·       Скорочена позначка – н.е. або Р.Х.

·       Те, що відбулося до Різдва – до н.е. або до Р.Х.

·       Літочислення = століття + тисячоліття + роки

століття – 100 років – 100 р. до н.е., сто років (н.е. не позначається)

·       Відмінність у лічбі років до н.е. від н.е. : початкові роки з нулями, кінцеві – роки на 1.

початкові роки до н.е. – 1900, 400, 300, 2000

останні роки до н. е. – 1801, 301 , 201, 101

·       Арабські цифри: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,15,20

римські цифри: І,ІІ,ІІІ,IV,V,VI,VII,VIII,IX,X,XV,XX

 

Фіз-хвилинка вправи на корекцію дрібної моторики.

 

Робота в групах:

Завдання групи 1. Скориставшись таблицею, виконайте завдання: у якому році починається 19 століття? Назвіть будь-який рік 14 ст. до н.е. відповідь аргументуйте.

Завдання групи 2. До якого століття належить 1792 р. до н.е.? Назвіть у якому році починається 15 ст. до н.е.?

Завдання групи 3. Який рік є останнім у 16 ст. до н.е. Назвіть будь-який рік, що належить до кінця 8 ст. до н.е.

Індивідуальне завдання додому (вчитель задає це завдання тим учням, які недостатньо засвоїли тему, або хочуть отримати вищу оцінку).

Оцінювання за роботу з використанням таблиці (максимально – 4 бали).

Тож давайте повернемось до термометра і порівняймо його з лінією часу. Обговорення проблемного завдання.

Прогнозовані відповіді:

Лінія часу побудована за тим же принципом, що й шкала термометру, але позначки вгору і вниз від «0» можуть означати роки до нашої ери і нашої ери. Роки нашої ери йдуть у прямому порядку,а до н.е. – у зворотньому. Але дуже цікавим в хронології є поняття «нульового» року.

В 1937 р. в Італії та Німеччині урочисто святкували 2000-ліття першого імператора Римської імперії Октавіана Августа (він народився в 63 р. до н.е.). Але за історичною хронологією це вшанування мало відбутися в 1937 р. Те ж саме відбулося при святкуванні Мілленіума – початку третього тисячоліття: деякі святкували його в 2000 році, деякі в 2001 році. Це відбулося тому, що не всі знають, що в хронології «нульового» року в дійсності не існує. Отже, якщо необхідно визначити тривалість події,я кА розпочалася до н.е. , а закінчилася після початку н.е., рахують суму років і віднімають 1 рік. Отже, межа між 1 р. до н.е. і 1 р. н.е. – «мить», що розділяє 31 грудня 1 р. до н.е. і 1 січня 1р. н.е.

Імператор Август – народився у 63 р. до н.е. до 1 р. н.е. прожив 62 роки, помер  він у 14 році

63 р. + 14 р. – 1 р. = 76 років (віднімаємо 1 рік, бо «нульового» року не існує). Працюємо в групах. У вас є  намальована на картці лінія часу, поставлена задача.

Щоб добре зрозуміти, що таке «нульовий рік», треба скористатися лінією часу – прямою лінією, переділеної рисочками на рівні відрізки, що означають певну кількість років. (робота біля інтерактивної  дошки). Кожна група має зображення лінії часу, яка позначена у вас на картці. Працюючи в групах, робіть позначки, які ми робимо на дошці, бо це універсальні етапи роботи з лінією. Посередині лінії поставте чітку риску, яка відокремлює час до н.е. та н.е., а наприкінці – стрілочку, що символізує рух часу. Для орієнтації в часі  поставте рік, у якому ми живемо. Якщо для розв’язку хронологічної задачі вам не потрібно позначати однакові проміжки часу (століття або тисячоліття), то перервіть лінію пунктиром. На лінії часу запищіть умову задачі. Поряд з лінією виконайте обчислення та запишіть стислу відповідь до завдання.

Розв’яжіть хронологічну задачу, скориставшись лінією часу. Прокоментуйте відповідь (письмово).

?

Група 1.У 612 році до н.е. згорів палац царя однієї з держав Давнього сходу. Проте «книжки» з його бібліотеки збереглися, оскільки були глиняними. Скільки років пролежали недоторканими книжки з бібліотеки царя, якщо залишки палацу було розкопані 1854 р.

612 р. до н.е.

 

2014 р.

1854 р.

 

____________ _ _ _ _ _ ___________ _ _ _ _ _ _ _______________

н.е.

 

 

·       612 р.+1854 р. – 1=2465 років пролежали книжки недоторканими.

 

 

Група 2. Вавилонський цар  Хаммурапі почав керувати державою 1792 р. до н.е., індійський цар Ашока – у 268 р. до н.е. Хто з царів почав царювати раніше й скільки років минуло між двома подіями?

 

2014 р.

268 р. до н.е.

1792 р. до н.е.

 

_____ __ __ __ ____ __ __ __ __________ __ __ __ ___________

н.е.

                                                                                                              

?

 

                                                       

·                     р. + 268 р.=2060 р. минуло між двома подіями.

Хаммурапі почав керувати державою раніше, ніж цар Ашока, бо на лінії часу це подія стоїть дальше, ніж царювання Ашоки.

Група 3. Цар Хаммурапі царював 42 роки. У якому році закінчилося його правління, якщо воно розпочалося в 1792 р. до н.е.

 

2014 р.

?

1792 р. н.е.

 

_________ _ _ _ ______________________ _ _ _ _ _______________

н.е.

1750 р. до н. е.

42 р.

 

                              

1.1792 р. – 42 р.=1750 р. до н.е. закінчилося правління царя Хаммурапі.

Правильні відповіді висвітлюються на інтерактивній дошці.

Учні звіряють, виправляють допущені помилки.     

Поставте собі оцінку за урок, урахувавши перший (4 б) і другий етапи уроків (найбільший бал – 8 б): обговорення оцінок.

V. Рефлексія: ми з вами закінчили першу практичну роботу цього курсу? Як ви думаєте, чому новому ви навчилися протягом уроку? Навіщо нам потрібно уміти обчислювати час? Чи потрібні ці навички вам у житті? Скажіть, чи відповідають ваші очікування тому, що ви досягли на уроці?

 VІ. Інструктаж з виконання домашнього завдання.

Обов’язкове завдання: пояснювати поняття «хронологія», «літочислення», «лінія часу».

Додаткове завдання: накресліть лінію часу, позначте на ній відповідні дати та розв’яжіть хронологічну задачу: Вавілон був узятий персами 539 р. до н.е. Скільки років минуло від тієї події? (Завдання обов’язкове для тих, хто хоче підвищити свою оцінку за практичну роботу).

VІІ. Підведення підсумку уроку.

Діти, ви старанно працювали на уроці, гарно відповідали, чим неабияк потішили мене, бо ваша успішна робота, гарні оцінки, ваше бажання навчатися чомусь новому є для мене найкращою нагородою.

 Дякую вам за роботу.    

 

 

 

Практичне заняття №2

 

Тема: Основні стоянки та пам’ятки первісних людей на території України.

 

Мета:

- створити умови щодо ознайомлення учнів з місцями розташування основних стоянок первісних людей на території України;

   - поглибити знання учнів з теми «Життя людей за первісних часів» шляхом вивчення особливостей пам’яток первісних людей на території України,

      - корегувати та розвивати образне мислення та мову, користуючись  та малюнками; корегувати дрібну моторику на фіз.-хвилині.

  - виховувати  колективну  відповідальність, організуючі роботу в групах;

  - формувати соціальну та історичну компетентності.

Очікувані результати:

·       знати основні стоянки та пам’ятки первісних людей на карті, вміти знаходити стоянки на карті України та позначати;

·       описувати за малюнками спосіб життя, заняття первісних людей, долучати знання з опису предметів, які належали первісним людям;

·       встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між способом життя людини і впливом на неї природних умов, робити висновки.

 

 

Тип уроку: урок розвитку вмінь та навичок.

 

Хід уроку.

І. Організаційний момент. Нервово-психологічна підготовка.

Вчитель: Сьогодні ми з вами протягом уроку будемо працювати в парах, групах. Тому нам потрібно пам’ятати про правила спілкування в групі.  На інтерактивній дошці висвітлені правила роботи в групі.

 

Вчитель: Слово чарівне! Яка в нього сила!

Скажеш з любов’ю – і радість росте!

Слово ласкаве народжує крила –

Ви не забудьте ніколи про те!)

Отже, протягом уроку не шкодуйте для своїх однокласників доброго слова, посмішки, підтримки. Бажаю нам плідної праці.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Робота в групах:

Завдання перше для 3 груп : 

Проаналізуйте питання: які основні риси пізнього палеоліту :

1 група – природні умови; знаряддя праці;

2 група – зовнішній вигляд людини цього часу; характеристика колективу

             людей;

3 група –  основні заняття, житло.

 

Короткі відповіді груп.

 

Вчитель: повторивши основні знання, ми готові для подальшої роботи.

 

Завдання друге для 3 груп.

 

Кожна група отримає посилання на інформацію про одну із стоянок, 5-7 хвилин прочитати та зробити малюнок - позначку обраної стоянки

 

1 група – біля села Королеве  на Закарпатті;

2 група  - Кирилівська стоянка на території сучасного Києва;

3 група – печера Киік-Коба  в Криму.

 

Після вивчення матеріалу кожна  група розташовує  позначки на карті України.

Фіз-хвилинка через 15-20 хвилин від початку уроку

(вправи для корекції дрібної моторики).

 

Завдання трете для 3 груп.

Уважно розгляньте  ілюстрації (для кожної групи різні)

Кожна група буде виконувати своє завдання, але зміст завдань схожий: ви повинні зробити повний опис того, що побачите на малюнках. Можете використовувати зміст підручника.

1 група – біля села Королеве  на Закарпатті;

2 група  - Кирилівська стоянка на території сучасного Києва;

3 група – печера Киїк-Коба  в Криму.

 

Складіть зв’язний опис -  розповідь про життя людей в  поселенні.

 

Групи виконують  завдання на окремому аркуші.

 

На виконання роботи відводиться 10-15 хвилин.

 

Виступи представника групи.

 

ІV. Підведення підсумків роботи в групах.

 

V. Узагальнення результатів.

(обговорення оцінок за роботу в групі).

Вчитель пропонує кожному  учневі оцінити свою роботу на протязі всього уроку.

Вчитель: доповніть мої речення короткими відповідями на аркуші:

 сьогодні на уроці я 

- навчився показувати на карті ….

- встановив, що зі зміною природних умов змінювалися….

- використовуючи малюнки…., зміг  описати людей , які жили на території України….

 

 Вчитель: ми з вами активно працювали протягом усього уроку, ви були відповідальними, розумними,  допомагали один одному. Саме тому ми досягли високих результатів. Молодці, дякую за плідну роботу!

 

VІ. Домашнє завдання: самостійно знайти матеріал про  стоянки  первісних людей на території нашого краю і описати їх так, як ми з вами навчились на уроці, додати малюнки.

 

 

                           Практичне завдання № 3.

Тема: Міфи та релігія Давнього Єгипту.

Мета: - створити  умови, за яких учні засвоюють основні уявлення про потай нічне життя стародавніх Єгиптян, визначають місце  богів в житті єгипетського суспільства;

·       Допомогти визначити місце фараона в релігійному світогляді єгиптян і причини  спорудження поховань  фараона як наважливішого  державного явища (піраміди, Долина мертвих).

·       Розвивати  аналітичне мислення, вольові якості для досягнення  поставлених цілей.

·       Виховувати самостійність, відповідальність, правила толерантної поведінки при проведенні порівняльних операцій;

·       Формувати соціально-комунікативні та предметні компетентності.

Очікувані результати:

·       Зіставляти опис єгипетських богів з їх зображенням на малюнках, самостійно їх визначати на підставі наданих характеристик;

·       Проводити міні-дослідження за змістом єгипетських міфів;

·       Володіти поняттями «Міф», знати імена єгипетських богів, зміст окремих єгипетських міфів.

Тип уроку:

Урок засвоєння нового матеріалу.

Форма проведення:

Практична робота комплексного виду діяльності учнів.

                                      Хід уроку.

·       Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності. Геродот про будівництво піраміди  Хеопса розповідав так: « … Хеопс примусив весь народ працювати на себе. Так єгиптяни були зобов’язані перетягати до Нілу величезні кам’яні брили з копалин в Аравійських горах (через річку каміння перевозили на кораблях), а іншим було наказано тягнути їх далі до  так званих Лівійських гір. Сто тисяч людей безперервно виконували цю роботу, змінюючись кожні три місяці. Десять років довелося змученому народові будувати дорогу, якою тягнули ці ком’яні брили, праця … не менш важка, ніж будувати піраміду. Спорудження самої піраміди тривало двадцять років.

Чи згодні Ви з твердженням Геродота, що Фараон примушував працювати на будівництві пірамід?

Чи може єгиптянами рухали інші мотиви, а не сила примусу. На кінець уроку ми повинні з Вами відповісти на це питання.

Вчитель :

Перш ніж почати роботу, давайте згадаємо поняття та терміни, які ми з Вами вже вивчили. Починаємо заробляти перші бали. Правильна відповідь – 1 бал.

Дайте визначення понять:

·       Релігія (віра людей в існування надприродного)

·       Жерці (суспільна група, що виконує релігійні обряди)

·       Піраміда ( місце поховання фараонів)

·       Мумія ( спеціально оброблене та замотане в полотно тіло небіжчика)

ІІ. Ознайомлення з метою заняття, шляхами її досягнення, формами повідомлення результатів.

Вчитель:

Сьогодні ми працюємо в групах. У кожній групі лежить пам’ятка про умови роботи. Звертаю Вашу увагу на правила толерантності: завжди вислухай до кінця думку свого товариша, бо не вислухавши його, ти ніколи не зможеш повністю порівняти його погляди на проблему з твоїми. Всі групи працюють з малюнками . Основна задача групи: ознайомити присутніх зі змістом матеріалу підручника, підготувати розповідь, яка підтверджується наданими малюнками. (Оцінка від 1 до 7 балів). Інші учні уважно слухають матеріал, задають питання за його змістом. Одне правильно і цікаво задане питання – 1 бал, відповідь на нього – 1 бал. Максимальна кількість балів, які може набрати учень протягом уроку – 12 балів.

ІІІ Проведення роботи.

Завдання групи 1. Роздивіться ілюстрації. Використовуючи текст (стор. 53-54 підручника), визначте богів, яких зображено на поданих ілюстраціях, стисло охарактеризуйте кожного з них. Які явища природи відображено в міфі про Озіріса та Сета.

Завдання групи2.

Використовуючи текст підручника (стор. 55) спираючись на ілюстрацію « У потойбічному світі: суд Озіріса», охарактеризуйте  уявлення єгиптян про потойбічне життя.

Завдання групи 3.

Розгляньте зображення сфінкса,  фреску «Фараон та боги Єгипту». Використовуючи текст підручника (стор. 56, 53) , розкажіть про місце фараона у житті та віруваннях єгиптян.

IV.  Представлення результатів.

Розповіді учасників групи, обговорення матеріалу.

V. Рефлексія.

Вчитель:

Давайте повернемося до розповіді Геродота, про будівництво піраміди Хеопса. На уроці Ви дізналися багато нового про вірування стародавніх єгиптян. Чи згодні Ви з думкою Геродота, що фараон силою примушував  єгиптян працювати на будівництві піраміди (обговорення проблемного питання).

Прогнозовані відповіді:

·       Перш за все на будівництві піраміди працювали професіональні будівельники, вони були вмілими шліфувальниками, різблярами, вантажниками – це був їх фах, саме за це вони отримували гроші, їх добре харчували та забезпечували житлом. Людей не примушували це робити, вони погоджувалися  самі на цю виснажливу працю.

·       Крім того єгиптяни, які працювали на будівництві пірамід, вірили, щ фараони мають божественне походження. У давні часи першим фараоном вважали бога Гора, що зійшов на землю. Будівництво гробниці фараона ( як у піраміді, так в гробниці Долини Царів) вважалося справою, угодною богам. Тому будівельники усипальниць для фараонів вірили, що приймають участь у добрій справі.

VI.  Домашнє завдання:

·   Поміркуйте, що мали  на увазі давньоєгипетські жерці, коли казали: « Люблять боги слухняного, ненавидять – непокірного.»

Як цей вислів пов’язаний із судом Озіріса? Доведіть свою думку. (усно).

·       Повторіть основні поняття та терміни параграфа 9.

VII Підсумок уроку.

·       Сьогодні на уроці я ознайомився з іменами єгипетських богів, які …

·       Добре засвоїла, що таке «Міф про Озіріса», «Суд Озіріса», знаю, що ці два міфи пов’язані …

·       Ми навчилися зіставляти зображення єгипетських богів з їх описом. Наприклад …

Вчитель:

Ось перед Вами чарівна скринька. Кожен з Вас зараз на невеличкому аркуші напише своє прізвище, ім’я, дату проведення уроку, поставить оцінку, яку він заробив протягом  уроку, вискаже свої думку з приводу цього уроку.

Дорогі друзі! Дякую Вам за роботу на уроці і бажаю доброго дня. Урок закінчено., всього найкращого.

 

 

 

                                   Практичне заняття 4.

                                                      Вступ.

Ця практична робота формується протягом вивчення темі « Цивілізації Передньої та Центральної Азії.  Кімерійсько – скіфський світ». При вивчені уроку за темою « Великі імперії Західної Азії», звертаємо увагу на Перську державу за Дарія І, особливо уважно плануємо урок « Кімерія та Скіфія», як базовий матеріал для практичної роботи. Загодя поділяємо клас на три групи:

«музейні працівники» - група 1

«архівні працівники»- група 2

«військові стратеги»- група 3

Комплектуємо рівноправні групи, які отримують попереднє завдання наступного плану:

Група 1 – самостійно створити експозицію, присвячену історії скіфів. Скласти коротку характеристику кожного відібраного експонату. Провести екскурсію за змістом експозиції.

Група 2 – створити «Книгу Геродота» з малюнками . Прокоментувати надані документи, описати малюнку.

Група 3 – прослідкувати за картою кордони Перської держави за Дарія І, напрям його походів. На підставі змісту документів зробити висновки, чи могли перси перемогти скіфів в Причорноморських степах? Поясніть, як пов’язано з цим тлумачення «дарунків Дарію».

Тема: Історичні джерела про скіфів.

Мета: - Узагальнити  знання учнів про скіфів, створити умови для самостійної роботи школярів над питанням  історії скіфів з використанням різноманітних джерел знань.

• Розвивати частково аналітичні, та описові вміння з опорою на зіставлення текстів, нескладних порівняльних подій, формулюванні власної позиції.

• Виховувати допитливість ,ініціативність, відповідальність та самостійність;

• формувати соціальні та предметні компетентності.

Очікувані результати:

·       Знати основний спосіб життя скіфів їх головні заняття та досягнення.

·       Робити висновки на підставі аналізу документів та малюнків;

·       Використовувати дані історичної карти;

·       Описувати побут, заняття, морально-етичні цінності скіфів.

Тип уроку:

Урок вдосконалення вмінь та навичок. Урок екскурсія.

Форма проведення: практична робота з комплексними видами діяльності учнів.

                                                   Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель:

Вони були людьми, які перш за все цінували чоловічу дружбу. Саме у них існував обряд, за якого, змішавши в сосуді з молоком кров один одного, чоловіки  випивали його зміст і ставали побратимами.

Про який народ йде мова?

Учні відповідають, що це обряд прийнятий у скіфів.

ІІ Проведення роботи:

Вчитель знайомить учнів з темою заняття, завданням уроку, на мультимедійній дошці висвітлюється завдання для трьох груп.

Вчитель: Пропоную Вам ознайомитися з роботою групи 1, яка запрошує нас відвідати експозицію « Пом’ятки Великої Скіфії» нашого уявного музею.

Прогнозована відповідь групи1.

Експонат 1.

Ми пропонуємо вам відвідати експозицію « Пом’ятки Великої Скіфії». Скіфи були великим народом. Це кочові племена іракомовного походження. Про них ми знаємо з розкопок їх могил-курганів. До Вашої уваги експозиція № 1 « Келих з кургану  Куль - Оба», знайдений поблизу м. Керчі в Криму (учні самостійно виготовили келих з пап’є - маше, нанесли на нього скіфські малюнки).

На посудині викарбовані чотири сцени з життя скіфів, які описують учні.

Експонат 2.

Бляшка з зображенням побратимів. Цей експонат розповідає про обряд побратимства. Побратим для скіфа був дорожчим за дружину, сім’ю. Побратими так довіряли один одному, що під час бою відбивалися від ворога, притулившись один до одного спинами, і,  як одне ціле, оберталися, відстрілюючись від супротивника.

Експонат 3.

Скіфська зброя. Скіфські воїни мали у своєму споряджені мечі двох різновидів – короткі – (для ударів колінням) та довгі, якими рубали. Скіфи вірили в надприродну силу мечів і використовували їх у магічних ритуалах.

Вчитель:

Ми добре з Вами знаємо, що основним джерелом історичних знань є  документи, які зберігаються в архівах. Пропоную Вам зараз взнати багато нового про життя скіфів, відвідавши наш архів історичних документів(виступ групи )

Прогнозована відповідь групи 2.

Аналізуючи документи , які нам залишив Геродот, ми прийшли до наступних висновків:

·       Скіфи проживали  в Північному Причорномор’ї. Геродот цю місцевість називає «місцем, до якого Борисфен судноплавний, пливучи від моря», в «скіфській пустелі»  багато трави, але вона позбавлена дерев і помірно зрошена.

·       Скіфи живуть у кибитках (чотири – та шестиколісних), покритих повстю, які тягнуть дві чи три пари волів. У таких кибитках перебували жінки та діти, чоловіки їздили верхи. Кочовники розводять овець ,корів, коней. Вони їдять варене м’ясо, сир, п’ють молоко (скіфської кибитки).

·       Геродот підтверджує, що скіфських царів ховали в могильному склепі. Поруч з тілом царя  ховали одну з наложниць, слуг, золоті речі царя. Поховання засипали землею й споруджували великий курган. Прикраси, які знаходять в царських курганах вирізняються  з-поміж інших пам’яток неповторним «звіриним стилем», адже зброю та предмети побуту скіфи прикрашали зображенням оленів, баранів, коней, барсів, левів, птахів, риб, фантастичних істот. (фото з царських курганів: золота рибка, олень)

Вчитель:

Ознайомившись з основними висновками наших учнів, які працювали з архівними документами, пропоную ознайомитися з висновками, що дозволяють нам оцінити рівень військових умінь скіфів.

Прогнозована відповідь групи 3.

·       Прошу звернути увагу на карту «Перська держава Ахеменітів у VI-IVдо н.е. похід Дарія І в Причорномор’я таку передісторію: Дарій отримав перемогу над Вавилоном і вважав, що швидко підкорить диких кочівників. Але його планам не було призначено збутися за наступних причин:

·       Скіфи не приймали прямий бій, а нападали вночі і наносили шкоду на окремі загони Дарія, вони добре знали місцевість і використовували її переваги;

·       Армія Дарія була громісткою, більша частина її складали лучники та піхота, скіфи ж мали швидку,мобільну армію, бо вона складалися з кінноти;

·       Скіфи захищали свою землю, навіть жінки у скіфів могли стріляти з лука, тому перси ніколи не перемогли б скіфів.

·       «Дарунки Дарію» кожен пояснював так, як йому було вигідно.

Обговоривши зміст цих дарунків, ми прийшли до висновків, що зарозумілий Дарій навіть не розумів, в яке місце він потрапив, з яким народом мав справу. Скіфи, які звикли до свободи, навіть уявити собі не могли, що можуть стати рабами персів. Тому головний зміст дарунків ми бачимо так: поки скіфи мають стріли( а їх вручили Дарію цілих п’ять), доти скіфи будуть воювати  і перемогати, використовуючи свої військові переваги.

ІІІ.  Представлення основних результатів.

Вчитель.

Сьогодні на уроці ми з Вами провели уявну подорож до музею, проаналізували архівні історичні документи, які нам залишив Геродот, ознайомилися з військовим мистецтвом скіфів – таємничим народом, який залишив нам багато пам’яток мистецтва «звіриного стилю». Цей народ вважають нашими далекими предками: генокод українського народу містить складові генів скіфів. Давайте проаналізуємо те, що ми з вами обговорили на уроці.

IV. Рефлексія.

- Сьогодні на уроці ми створили умовну експозицію присвячену побуту та способу життя стародавніх скіфів. У скіфів в наш час я  взяв(ла) би … У стародавніх скіфів я навчився б…  Ми створили книгу Геродота з відповідними малюнками, які пояснюють…Як справжні історичні військові стратеги, ми довели, що перси ніколи не змогли перемогти скіфів, бо найважливішим фактором їх перемоги є те, що …

V. Домашнє завдання.

1. повторити основні поняття теми «Цивілізації Передньої та Центральної Азії». Характеристика Шумеру, Фінікії,  Ізраільсько - Іудейського царства, Ассирії, Халдейського царства, Персії.

2. Підготуватися до співбесіди за схемою: де розташована хронологія існування, найбільші досягнення, найвидатніші історичні особи.

VІ. Підведення підсумків. Система оцінювання.

Вчитель: прошу проставити собі оцінку за урок від 1 до 12 балів. Чи є учні, які отримали оцінки 1-3 бали? На дошці висвітлено ваші оцінки за урок, поставлені вчителем. Порівняйте свої оцінки з оцінкою педагога. Які недоліки у своїй роботі ви бачите? Але я дуже вдячна вам за урок. Бо в мене склалося враження, що вам було добре працювати. Тому саме на цьому уроці я відкриваю кредит довіри, бо хочу, щоб на наступному уроці ви цю довіру виправдали. Тому до кожної оцінки, яку ми з вами обговорили, я додам один бал.

Дякую за співпрацю!

 

                        Практичне заняття № 5.

Тема:  Писемність, освіта  та наукові  знання  у Давньому Китаї.

Мета: - узагальнити знання учнів з історії  Стародавнього Китаю;

·       Створити умови для  проведення  індивідуальних досліджень учнів  при проведені аналізу тексту  документа, розвитку вмінь  щодо  вилучення з поданого документу максимальної інформації;

·       Розвивати початкові аналітичні  операції, обране мислення дитини;

·       Виконувати ініціативність , самостійність допитливість ;повагу  до досягнень  Стародавнього Китаю.

·       Формувати  предметні компетентності.

Очікувані результати:

·       Знати особливості  писемності, освіти  та наукових знань Стародавнього Китаю.

·       Давати  оцінку  культурних досягнень китайців, виділяти  місце  культурних досягнень  Стародавнього Китаю  в світовій культурі людства.

·       Під керівництвом вчителя  заповнювати таблицю за відповідною темою; робити нескладні  культурно-наукових досягнень.

·       Аналізувати поданий зміст документів на основі частково сформульованого завдання.

·       Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: практична робота комплексного  виду діяльності учнів.

                                                   Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Давайте згадаємо, які заняття визначали  повсякденне життя давніх китайців.

·       За змістом кулінарних книжок Стародавнього Китаю, китайські  Кухарі  виготовляли понад 3000 відомих виробів з борошна, використовуючи три види зернових, які вирощували  китайці. Назвіть їх.

·       Який напій  найбільше  полюбляли  китайці, існувала  навіть відома  китайська, церемонія його подачі?

Відповідь:

2.Китайці культивували надзвичайну рослину, яка  з’явилася в Європі лише у ХVстолітті, а в Росії стала розповсюдженою лише в ХVІІІ столітті – це чай  ні кущі. Китайці вже тоді знали понад 30 засобів обробки чайного листа.

·       Китайці вміли виготовляти  тканину, виготовлення якої  довгий час  було державною таємницею, основа для неї була  сировина маленької гусені.

Прогнозована відповідь:

3.Китай був єдиною країною в світі, яка виготовляла шовк.

Вчитель: Крім того, нагадую вам, що китайці  набагато  раніше за європейців  почали використовувати пристрій для нагнітання  повітря – міхи; славилися вироби китайських ган гарів з порцеляни, незвичайними  були вироби  з нефриту напівдорогаційного каменю; вміли відливати  з бронзи  досконалий посуд ( на інтерактивній дошці демонструються перемчені вироби). Сьогодні пропоную ознайомитися  з іншими досягненнями  стародавніх китайців.  Наприкінці роботи пропоную  обговорити  наступне питання: завдяки  чому, китайці досягли  таких значних  результатів?

ІІ Проведення роботи . Індивідуальна  робота над завданнями .

Завдання І. Використовуючи  текст підручника с.117,  виконайте наступні завдання..

·       Складіть простий план  до тексту;

·       Об’єднайте подані слова в речення: у Давньому  Китаї, ієроміри, 7 тис.

·       Яке слово або словосполучення  э зайвим  у рядку:  папір, глиняна табличка, шовкова стрічка. Бамбукова дощечка, кістки тварин.

·       Доповніть речення. Після запровадження імператором У Ді …

·   Дайте відповідь на запитання. Чому слушним є твердження, що в Давньому Китаї «воїн ніколи не був взірцем для наслідування – ним завжди був грамотій  - чиновник».

ІІІ Представлення результатів. Аналіз індивідуальних відповідей. Узагальнення матеріалу:

Як ви вважаєте, які якості повинні були розвивати китайців, щоб оволодіти мистецтвом письма.

Очікувана відповідь: китайці повинні були бути дуже працьовитими,Ю наполегливими, крім того, завдяки дозволу імператора у Ді навіть прості за походженням, але здібні китайці за умови успішного навчання в школі могли стати поважними чиновниками ( оцінювання завдання № 1 учнями макс. 5 балів)

Завдання № 2. Заполніть таблицю .

Винаходи давніх китайців.

№ з/п

Назва винаходу

Його опис

Призначення

 

 

 

 

 

  

Підготуйте стислі коментарі до ілюстрації винаходів ( ілюстрації проектуються на мультимедійній дошці).

Коментар учнів.

Оцінка роботи за виконання завдання № 2 (макс. 3 бали.)

Завдання № 3.

Проаналізуйте запропонований текст (фрагмент із твору Сими Цяня «Гуманітарні науки в Давньому Китаї»). За питаннями:

·       Про які події йдеться у фрагменті з твору Сими Цяня?

·       Коли вони відбулися?

·       Навіщо Сима Цянь розповідає про ці події. У чому цінність джерела?

·       Звичаї яких народів Давнього Сходу нагадує опис усипальниць Цінь Шіхуанді?

Відровідь на питання. Обговорення відповідей. Висновки.

Оцінка роботи над завданням № 3. (макс. 3 бали).

IV Рефлексія. Обговорення питання: завдяки чому стародавні китайці досягли таких значних результатів в розвитку своєї культури.

Основні висновки, до яких приходять учні разом з вчителем:

Стародавній Китай- це надзвичайна країна, де переплітаються висока працьовитість та талант, обдарованість простого китайця та жорстокість його правителів. Імператор Цінь Шіхуанді будує Велику Китайську  Стіну, яка отримала, другу назву – « Найдовше кладовище у світі». Саме в Китаї виникає таке світоглядне вчення, як конфуціанство, яке проголошено  найвищою чеснотою китайця – покірність, а вічною цінністю країни – традиції та порядок. Не випадково в Китаї оформлюється і така філософія як даосизм: в світі все існує в урівноваженому, добре продуманому стані, який започаткували вищі сили. Втручання людини в цей встановлений порядок призведе лише до хаосу. Тому людство повинно працювати над підтриманням цього порядку, ні в якому випадку не втручаючись в цей процес. Людина має будувати своє життя, не порушуючи загальних вимог та традицій держави, сім’ї, моралі.

Підсумок уроку.

Вчитель: Цей урок необхідно закінчити наступними словами. Колись в Давньому Китаї жив дуже розумний , але надзвичайно пихатий мандарин.

Весь день його складався з розмов з підданими про свій розум. Так проходили дні за днями, роки за роками… Аж ось пішов країною розголос: неподалік від кордону з’явився чернець найрозумніший за всіх у світі. Не оминув розголос і нашого Мандарина. Ох і розлютився він: хто може назвати якого там ченця найрозумнішою людиною у світі? Але вигляду свого, що вельми обурився, не подав, навіть запросив ченця до палацу. Сам же надумав обдурити його: « Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що у мене в руках – живе, чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе, - роздушу метелика, а якщо  мертве, - випущу його.» І ось настав день зустрічі у залі зібралося багато людей щоб побачити найрозумнішу людину держави. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням очікував приходу ченця . Аж ось відчинилися двері,  і до зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався, і сказав, що готовий відповісти на будь яке його запитання. І тоді зло всміхаючись, Мандарин промовив: « Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?»

«Все в твоїх руках» відповів чернець.

Збентежений Мандарин випустив метелика з рук і він полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже пам’ятайте, що китайці, вважаючи оточуючий світ незмінним і добре впорядкованим, знали що багато що залежить від самої людини, тому я рекомендую Вам постійно пам’ятати. Що Ваша успішність залежить тільки від Вас, Ваш настрій, дії, результати в Ваших руках. Дякую за роботу і бажаю Вам успіху.