Різновиди

Карамболь (французький більярд) - гра ведеться за столом без луз, довжина якого - 2,84 м, ширина - 1,42 м (±5 мм). Ігрова поверхня, обмежена гумовими бортами, являє собою грифельну плиту (товщина якої становить не менше 45 мм), покритий сукном з стовідсотковою вовни зеленого кольору. В комплект для карамболю входить три кулі (діаметр яких становить від 61 до 61,5 мм, а вага - від 205 до 220 гр.): білий биток, червоний прицільну кулю і білий биток з червоними або чорними крапками (або однотонний жовтий куля). Виділяють однобортний, трехбортный, артистичний карамболь, кадрі 47/1, кадрі 74/2, відкриту партію.

Російський більярд - різновид лузного більярда, що передбачає дотримання особливих вимог до обладнання для гри (великі кулі, діаметр яких (68-68,5 мм) незначно поступається розмірами створу лузи (кутова - 72-73 мм, середня - 82-83 мм). Всі кулі кольору слонової кістки, биток жовтого або червоного кольору. Столи покриті зеленим сукном з нанесеною розміткою. Різновиди російського більярду:

"Американка" - гра ведеться 16 кулями, причому будь-який з них може бути як заповнені, так і прицільною кулею;

"Московська піраміда" ("сибірська" або "комбінована"), що з'явилася в Росії за часів Петра I, відрізняється від інших лузных більярдів порівняно строгими лузами і грою на "свої" кулі. Виділяють також комбіновану, динамічну, класичну, велику і малу російську, Невську піраміди, піраміду-подкатку, Арктику і т.д.

Снукер (від англ. snooker - "курсант першого курсу Британських військ", аналог російського "салага") - різновид більярдної гри, широко поширена у Великобританії. Вважається, що даний вид більярду був винайдений в 1875 році полковником британських колоніальних військ Невіллом Чемберленом. На ігровому столі розташовується піраміда з 15 червоних куль, білий биток і 6 кольорових куль, що знаходяться на певних рівнях. Від інших видів більярду снукер відрізняється значними розмірами столу, що визначається геометрією губок луз і досить складними правилами. Наприклад, просто попадання кулі в лузу недостатньо - після чергового удару биток повинен перебувати в такій позиції, з якої буде зручно забивати наступний шар.

Пул (від фр. poule, "банк, куля, ставка") або американський більярд - різновид лузного більярда, що з'явилася в 1857 році, коли американець ірландського походження Майкл Фелан винайшов лузи нового типу. Гра в пул ведеться на стандартних столах з лузами відповідної форми, комплект куль складається з битка білого кольору і 15 пронумерованих різнобарвних кульок. Сущствует кілька різновидів пулу: пул-7, пул-8, пул-9, пул-10, стрейт, ротація, в одну лузу.

У Європі першою почала грати в більярд Англія. Дійсно, довгий час вважалося, що більярд виник в Англії, або, принаймні, був вперше завезений саме в цю країну. Але недавні знахідки археологів спростовують цей факт, незаперечно доводячи, що батьківщиною вищезгаданої гри є Стародавній Єгипет. В Європу більярд був завезений лицарями, які брали участь у хрестових походах (Х-ХІ ст.). Оскільки більшість лицарів були французами, саме Франція перша в Європі познайомилася з новою і дуже цікавою чужоземної грою.

До науки більярд не має ніякого відношення. Спроби дослідити математичний базис більярдної гри робилися неодноразово. Наприклад, в 1835 році Гаспар Густав Кориолис написав книгу "Theorie математична du jeu de billard" ("Математична теорія явищ більярдної гри"). Однак робота Коріоліса, в якій автор використав елементи теорії ймовірностей, теорії меж та загального аналізу, не зацікавила ні гравців, ні математиків. Лише через 150 років теорія биллиардов стала невід'ємною частиною эргодинамической теорії і теорії динамічних систем, з'єднуючи диференціальні рівняння, геометрію, теорію ймовірностей. Математик Гельперин створив спосіб визначення числа з допомогою більярда, дослідженнями в цій галузі займалися також Альхазен, Гарднер, Штейнхауз. Крім того, теорія биллиардов пов'язана з газовою динамікою, аналітичної механікою і т.д.

Граючи в більярд, здоров'я не поправиш - адже ця гра не передбачає великої рухливості. Дійсно, сверхподвижности від більярдиста не потрібно, але, наприклад, правильну поставу більярд допоможе виробити, при цьому уникаючи надмірного навантаження на серце і легені. Підраховано, що гравець, сам того не помічаючи, за час партії проходить близько 2-3 км, при цьому не відчуваючи ні втоми, ні особливої напруги. Крім того, ця гра сприяє розвитку окоміру, координації і чіткості рухів, спритності, швидкості реакції.

Навички, набуті під час гри в більярд, в житті незастосовні. Абсолютно хибна думка. Адже крім вищезазначеного позитивного впливу на фізичне тіло (результатом якого є прекрасне самопочуття у повсякденному житті) більярд сприяє виробленню у гравця спокою, холоднокровності, врівноваженості, умінню концентрувати свої зусилля на досягненні поставленої мети. Тут людина може навчитися правильно програвати - не впадаючи в паніку і не втрачаючи віри в себе при невдачі. Крім того, більярд - прекрасний спосіб зняття накопиченого нервового напруження.

Пул названий так тому, що кулі рухаються по столу зі швидкістю кулі. Насправді слово "пул", що є похідним від французького poule", має кілька значень: "банк", "куля", "ставка". Однак цей термін спочатку ніякого відношення до лузного більярду не мав. Вся справа в тому, що більярдні столи часто встановлювалися в "pool room", тобто, в тих місцях, де приймалися ставки (наприклад, на іподромах), мабуть, з метою дати можливість відвідувачам скоротати час між заїздами. В наші дні про цю сторінку історії американського більярду, давно здобув популярність, нагадує лише його назва.