BMW E36 Compact

Az 1981-ben kezdett fejlesztés után 1988-ra elkészült a hozzávetőleges forma, majd végül 1990 októberében bemutatták a világnak az  új hármast, a BMW E36-ot. Elsőként a Sedan karosszériát, majd szépen sorban a többi: a Coupe, a Cabrio, és a Touring, végül 1993 végén a Compact. Ennek típuskódja E36/5 lett, és sok tekintetben a Z3-as típushoz áll közel megoldásaiban (A Z3 típuskódja amúgy E36/7) Az Európában népszerű "hatchback" kialakítás megvalósításához elhagyták a széria komfortos, de bonyolult, és helyigényes hátsó futóművét, és beépítésre került az előd E30 minimálisan módosított hátsó futóműve. A kocsira jellemző a mérsékelt túlkormányozottság. Az autó kinézete, arányai megosztotta a korabeli szaksajtót, és a márka rajongóit, akárcsak napjainkban az első fronthajtású, egyterű BMW megjelenése, de végül az autó jól fogyott. A beltérben a műszerfal elrendezése szintén a korábbi E30-as szériára emlékeztet, modernizált kezelőszervekkel. A műszeregységben elhagyták a pillanatnyi fogyasztásmérőt. Az első fényszórók HB3, HB4-es izzókkal működnek, HELLA márkájúak, egyáltalán nem jellemző rájuk a bemattulás, sárgulás, mint a nagytestvér ZKW, és BOSCH lámpáira. Karosszériaelemei az A oszlopig megegyeznek a Sedan/Touring karosszériával, amibe beletartozik a szélvédő is.

Szerencsére a típus már csak a zsákutcának bizonyult szíjjas M40-es motor átdolgozott, kijavított, és láncos vezérléssel ellátott változatát kapta meg alapmotornak, ez az M43. A hajtáslánc ragaszkodik a klasszikus elrendezéshez: hosszmotor, hátsókerékhajtás. A típus motorjai 4 hengeresek, kivéve a 323ti típust, amit 6 hengeres erőforrás hajt.

A nagytestvérhez képest közel 100kg-al könnyebb karosszéria miatt Az ott lomha 1,6 literes M43 motor itt már érezhetően jobban mozgatja a kocsit, körülbelül úgy, mint 1,8 literes M43 a sedan-t. A késői szériák már egy 1,9 literes "TU" motorral készültek (technical update), ez az M43TUB19. Ez a motor mesterségesen van 165Nm-es nyomatékra korlátozva 316i-ként, azonban pár paraméter átírásával a motorvezérlőben rögtön 318i-re konfigurálható, ami már 180Nm-t jelent igaz magasabb fordulaton 3900RPM-nél. A technikai innovációkra mindig nyitott gyártó az alapmotoros változatból elkészített egy CNG gázüzemű szériát (Tehát nem LPG), ez a 316g. A sportos vonalat képviselte eleinte a 318ti széria, majd a modellciklus végére elkészült a "nagy" hathengeres változat a 323ti.

Az egyetlen dízelüzemű változat a 318tds volt, lóerőben mérve igen gyenge, azonban nyomatékcsúcsa meghaladja a 318ti-t is

A "ti" szériák elöl-hátul tárcsafékes megoldással érkeztek, míg az alapmotoros változatok, illetve az egyetlen dízel a hátsó tengelyen dobfékesek.

Alapvetően 3 féle kocsiszekrény létezik, ezek a tetőlemezben térnek el:

Apró különbségek vannak még a csomagtérajtó környékén:

A számtalan apró fejlesztés mellett az 1997-es modellévben érkezett egy modellfrissítés:

A típus utódja a kevésbé sikeres E46 Compact lett, amit viszont már az "1er" széria váltott, a legkisebb BMW immáron nem a 3-asra épült, hanem saját osztályt kapott.

Az M betű:

Jellemző trend, hogy a hirdetésekben minden kocsi "full m-es", meg repkednek az "mpakett" kifejezések. A kocsihoz választható volt többféle "M" csomag, felszereltség. A legtöbb szemlélőnek ez kimerül az első-hátsó lökhárító kialakításán, illetve a vastag, karosszériára simuló díszlécekben, esetleg a beltérben található rengeteg kiegészítőben, és mindenhol felbukkanó "M" logóban. Na ezek azok, amik csakis az esztétikát szolgálták, de a jelenlegi "tunning éra" miatt inkább ciki, mintsem esztétikus.

A valódi, nem is látható "M" csomagoknak azonban sokkal több haszna van. A leggyakoribbak:

A sportfutómű felszereltségtől függetlenül rendelhető volt.

Jellemző hibák:

Nem hiba, de az üzemanyagszívattyú élettartamára jelentős befolyása van az üzemanyagszintnek. A hátsókerékhajtás, és a kardán miatt nyeregtankos a kocsi, ami miatt az AC pumpa nem csak a motor felé továbbítja az üzemanyagot, hanem folyamatosan szinten tartja a két oldal szintjét is. Emiatt kb 1/3 üzemanyagszint alatt kerülni kell a nagytampójú, hírtelen kanyarokat, illetve oldalirányba ható erőket, mivel ilyenkor már levegőset szív az üzemanyagpumpa, ami miatt meg sokkal hamarabb tönkremegy.

Vásárlási tippek:

A következő felszerelések nem extrák, minden legyártott példányban megtalálhatóak, tehát nem alkualap:

Az alvázszám utolsó 7 karaktere alapján sok lehetőség van a kocsi gyári felszereltségét megtudni, az egyik legjobb mód a következő link használata:

http://www.bmwarchive.org/vin/bmw-vin-decoder.html

Jellemző törésnyomokat a következő helyeken kell keresni: