Umišljeni bolesnik


Glavni lik drame je Argan, čovjek koji umišlja da je bolestan pa na njemu zarađuju pravi i lažni liječnici.[1] Svojim umišljanjem želi zaokupiti i pažnju obitelji.[2] Prema riječima Nikole Batušića, on svoju mentalnu bolest pretvara u fizičku jer se s tim lakše nositi. Njegovi ukućani su žrtve te situacije jer se zbog opsjednutosti bolestima remete obiteljski odnosi. Argan se na početku predstavlja gledateljima, a uskoro upoznajemo i njegovu služavku Toinette te kćer Angélique. Otac želi da se njegova kći uda za liječnika, no ona je već zaljubljena u drugoga muškarca. Argan ima i suprugu koja manipulira njime pa joj on odlučuje darovati dio svog bogatstva. U posljednjem prizoru drugog čina pojavljuje se brat glavnog lika koji se pokazuje kao glas razuma, a ujedno zastupa autorove stavove. U trećem činu Argan glumi da je mrtav i tad shvaća da ga kći istinski voli, a žena je jedva dočekala da on umre jer je bila s njim samo zbog novca.[3]

Autor u ovom djelu kritički pristupa liječnicima. U to doba liječnici su se bavili ljudskim temperamentom i „sokovima“ u čovječjem tijelu. Terapija je uključivala klistir, puštanje krvi i čišćenje. Tadašnji kirurzi i ljekarnici nisu bili fakultetski obrazovani. Bilo je mnogo šarlatana.

U završnom prizoru autor ismijava častohleplje, gramzivost i licemjerje takvih šarlatana.[4]


„Umišljeni bolesnik“ je zadivio kazališnu publiku. Nakon Molièreove smrti se prema kraljevoj želji našao 1676. u versailleskom vrtnom kazalištu, na pozornici s raskošnim baroknim dekorom i velikim orkestrom.[5]




[1] Molière. Škrtac ; Umišljeni bolesnik ; Mizantrop ; Versailleska improvizacija. Zagreb: Školska knjiga, 2003., str. 438.

[2] Duda.Dean ... [et al.]. Lektira na dlanu : repetitorij književnosti za srednje škole. Zagreb : SysPrint, 2000., str.185.

[3] Molière. Škrtac; Umišljeni bolesnik ; Mizantrop ; Versailleska improvizacija. Zagreb: Školska knjiga, 2003., str. 438-441.

[4] Duda.Dean ... [et al.]. Lektira na dlanu : repetitorij književnosti za srednje škole. Zagreb : SysPrint, 2000., str.185.

[5] Molière. Škrtac; Umišljeni bolesnik ; Mizantrop ; Versailleska improvizacija. Zagreb: Školska knjiga, 2003., str. 438-441.



Zadatak za učenike: Zdravlje, liječenje i liječništvo i dalje su aktualne teme. Prouči galeriju slika i prokomentiraj njihovo značenje u skladu sa subjektivnim dojmom... Postavi si pitanja: Koliko znamo o određenoj bolesti? Na koji se način manipulira informacijama u medijima po tvom mišljenju?