Poseban dan u školi

Marica Brzica, OŠ Visoka

Mirjana Kovačević Bašić, OŠ Žnjan-Pazdigrad

Već treću godinu zaredom ćemo u veljači obilježiti 100. dan u školi. 

Obilježavanje tog dana je vrlo popularno van granica naše države. Zadnje 2-3 godine su ga počeli učestalije obilježavati odgojno-obrazovni djelatnici iz RH. 

Taj dan je poseban jer je to 100. dan u školskoj godini, a provodi se zanimljivim aktivnostima vezanim za broj 100. Odbacili smo udžbenike te smo se zabavljali, učili, natjecali, družili. Razvijali smo socijalne, komunikacijske, digitalne, matematičke vještine, a evaluacija događaja nam je poslala poruku od strane naših učenika. 

Poslušat ćemo ih. Pripreme za 100. dan u školi u školskoj godini 2023./2024. godine su već u tijeku!



 100. DAN U ŠKOLI


CILJ

Organizirati i proslaviti 100.dan učenika u školi.

Razvijati vještine prezentacije i javnog nastupa učenika, kulturnog ponašanja, digitalne i matematičke vještine.

Samostalno sudjelovati u različitim aktivnostima koji imaju zajednički cilj obilježavanja 100.dana u školi. Sadržaj je međupredmetno povezan.

Način učenja

Radom u paru, skupinama,  individualno, istraživati mogućnosti, sakupljati materijal, izrađivati materijal (fizički ili digitalni) koji je povezan s brojem 100.

Metode poučavanja

Pripremati i organizirati primjeren sadržaj dobi učenika.

Trajanje     

tijekom 2022./2023.


100. dan u školi u 5.a i 5.b razredu

Učenici 5. razreda su razvijali i financijsku pismenost kreirajući plakate od reklamnih prospekata trgovina prehrane pri čemu su morali odrediti što sve mogu kupiti za 100€. 

Posebno izazovna je bila činjenica da petaši još nisu usvojili ishod računanja s decimalnim brojevima pa su se u računu snalazili na razne načine. 

Što sve mogu kupiti u trgovini za 100€?

Postotci - razlomci s nazivnikom 100

Tko će prvi do 100?

Evaluacija radionice

Malo ozbiljnija matematika u 5. razredima

Učenici su u grupama od 5 učenika dobili zadatak da među sobom podijele 100 matematičkih zadataka.

Na posebnom papiru su dobili bojanku s poljima u koja su napisani redni brojevi zadataka. Učenici su imali zadatak obojati ona polja u kojima pišu  redni brojevi zadataka čije je rješenje 100!

Ostvarili smo suradnju s učenicima iz OŠ Žnjan-Pazdigrad: učiteljica Mirjana Kovačević Bašić i učiteljica Marica Brzica su razmijenili zadatke te su učenici iz obje škole prolazii kroz slične aktivnosti.

6aši u akciji!

100. dan u školi u 7. razredu - MATEMATIKA

Sedmaši su na satu matematike bojali bojalice rješavajući matematičke zadatke koji su itekako imali veze s brojem 100. Na satu informatike smo iskoristili računala pa smo kreirali Escape room, kvizove, koristili smo razne digitalne alate i Google proširenja. 

Sve aktivnosti su vezane  za broj 100, a radom u paru smo razvijali suradničke, matematičke i digitalne kompetencije.

8. razred

7. i 8. razred

Stoti dan 8.docx

100. dan u školi u 7. razredima - INFORMATIKA

Rješavajući Escape Room sa 100 matematičkih zadataka, došli smo do diplome koja je potvrdila naše matematičko znanje! Zadatke smo rješavali u paru zbog čega je natjecanje bilo još zanimljivije.

Posebno nas se dojmila zadnja aktivnost u kojoj smo izrađivali zadatke čije je rješenje broj 100 te kreiranje QR kodova koje smo smjestili na Digipad ploču. :)

 

Plan aktivnosti:

1.  Otkrivanje pojma dana pomoću puzzle igre sa izbornicima

2. Rješavanje 100 zadataka u paru smještenih u Escape Room napravljen u Google obrascima

3. Igranje kviza: "Znam sve o broju 100!"

4. Izrada matematičkih zadataka čije je rješenje broj 100. Pretvaranje zadataka u QR kodove i smještanje kodova na zajedničku Digipad ploču.

5. Evaluacija aktivnosti

1.  Otkrivanje pojma dana pomoću puzzle igre sa izbornicima

2. Rješavanje 100 zadataka u paru smještenih u Escape Room napravljen u Google obrascima

1. zadatak_decimalni brojevi
2. zadatak_promili
3. zadatak_veliki brojevi
4. zadatak_koordinatni sustav
5. zadatak_površina

3. Igranje kviza: "Znam sve o broju 100!"

4. Izrada matematičkih zadataka čije je rješenje broj 100. Pretvaranje zadataka u QR kodove i smještanje kodova na zajedničku Digipad ploču.

5. Evaluacija aktivnosti

DISEMINACIJA PROJEKTA NA WEBINARU

Učiteljica Marica Brzica je 17. veljače 2023. godine na webinaru državne razine, u sklopu međunarodnog projekta Webučionica 4.0, prikazala aktivnosti koje je provela s učenicima 5. i 7. razreda na satovima matematike i informatike, a vezane za obilježavanje 100. dana u školi.

Ako želite pogledati prikaz iz prakse, dostupna je SNIMKA webinara.