Мога да заспя

Консултант по детски сън

Ами сега - болни сме! Или какво да правим със съня по време на боледуване?

Аз лично боледувам много рядко, но ей го на, хвана ме гадният тазгодишен грип и ме тръшна баш как си трябва, та днес, след като си изпих лекарствата и посвалих температурата, реших, че няма да е лошо да поговорим малко за съня на малките деца по време на боледуване и какво да правим с него, в зависимост от конкретната ситуация, като се има предвид, че грипната вълна скоро ще насъпи.

Тук е важно да отбележа, че по този въпрос има различни мнения и препоръки и моите се базират на цялостната философия която следвам, не само по отношение на съня, а и по отношение на отглеждането и възпитанието на децата, като цяло, та в този ред на мисли е нормално някои от идеите и препоръките, които давам да противоречат на такива, които предлагат други консултанти и педагози. Затова, когато избирате какво да следвате е добре да се осланяте най-вече на собствената си идея за отглеждане на деца и да следвате съответния модел.

И така, какво правим когато детето е болно, а ние се опитваме да работим по неговия режим и сън?

Като начало, много зависи колко точно е болно детето и колко добре се чувства. Затова тук ще разделим препоръките на 3:

  • детето е с лека настинка и като цяло се чувства добре или накратко - чувства се добре;

  • дето е с настинка и има дискомфорт и някаква температура или накратко - не се чувства добре;

  • детето е болно, с висока температура и сериозен дискомфорт или накратко - чувства се зле.

  1. Какво правим, когато детето е с лека настинка, но като цяло се чувства добре?

В най-общия случай - почти нищо. Ако детето се чувства добре, но има някаква лека хрема, следваме ритъма и рутината, които имаме и единствено може да забавим малко работата по самостоятелното заспиване, ако не работим с най-меките методи, ако работим с тях, просто си продължаваме, като при хрема очакваме все пак да има малко проблеми със съня, тъй като сополите и запушеният нос пречат да спим. В такава ситуация е добре да се погрижим за детското носле преди лягане, за да не пречи при заспиването, а при по-малките бебета може да има нужда от малко повече помощ за заспиването. Режимът и рутината си остават същите, като когато детето е добре се стараем да има достатъчно активно будуване. Често при съвсем леки настинки, когато детето се чувства добре, проблемите със съня идват не от самата настинка, а от липсата на достатъчно активно бодърстване, така че е добре да се стараем да го осигурим, дори и вкъщи, също както и достатъчно дневна светлина и чист въздух. Ако няма как да излезете, може да поседите на отворен прозорец в слънчева стая и там да играете с детето през активното будуване. Чистият въздух и дневната светлина ще се отразят чудесно на всички. Ако има къде е чудесно и да се разхождате с детето, но все пак е важно да избирате места, където няма други деца, тъй като леката настинка за Вашето дете, може да се окаже тежък вирус за друго, който да доведе до тежко протичане и до усложнения.

  1. Какво правим, когато детето е с настинка или вирус и не се чувства добре?

В такава ситуация се опитваме да запазим каквото можем, в зависимост от това как е детето. Ако работим по самостоятелно заспиване с бърз метод, е нужно да забавим темпото или да спрем там, до където сме и просто да опитваме да запазим постигнатото колкото можем. Ако детето не се чувства добре, може да върнем малко назад и да даваме повече подкрепа при заспиване, също така е добре да оставяме детето да спи повече, ако е по-сънливо и има нужда. Това е съвсем нормално, особено когато бебето има температура и не се притесняваме, че режимът ще се наруши. С оздравяването, отново ще влезете в ритъм. Малко повече гушкане и малко повече подкрепа на никого не са навредили. Добре е да следите кога детето започва да се чувства по-добре, за да започнете да връщате ритъма и начина на заспиване в нормалното русло за Вас. Не е нужно да чакате детето да оздравее напълно, важното е да се чувства добре, дори и да има още малко хрема и температура, например. Ако е станало отново нормално енергично, значи е добре. Както и при лекото боледуване и тук е добре да имате време на дневна светлина и да проветрявате редовно. както вече казахме, чистият въздух и дневната светлина само могат да помогнат.

  1. Какво правим когато детето е болно с висока температура и като цяло се чувства зле?

И така, стигаме до последния вариант, който не пожелавам на никого, но все пак се случва? Тук, независимо какво работим по отношение на съня, даваме максимална подкрепа на детето и ако трябва връщаме каквото е нужно - люлеене, носене, гърда, като конкретно за гърдата в подобни ситуации не се притесняваме, а дори се радваме, че я има, тъй като обикновено това е единственото, което детето приема и, което го спасява от обезводняване. Моментите на тежко боледуване не са подходящи за работа по съня и режима и за детето най-важно е да чувства нашата близост и подкрепа. Как да подходим обаче, за да не затвърдим обратно всичко постигнато до момента? Основното е да следим развитието на болестта и да действаме спрямо степента на протичането ѝ - колкото по-зле е детето, толкова повече подкрепа му даваме и се стараем максимално да му помагаме и да облекчаваме симптомите, с оздравяването и намаляването на степента на симптомите, лека-полека намаляваме и подкрепата и лека-полека се опитваме да връщаме постигнатото по отношение на съня и режима. И, да - възможно е да се случи сериозна регресия в съня и режима, но важното е, че когато сме работили по нещо, дори и да се е нарушило, след това значително по-лесно и бързо можем да го постигнем отново, след подобни извънредни ситуации. Важното е, както и при всяка работа по съня, когато детето вече се чувства достатъчно добре, да сме упорити и постоянни в работата по връщане и продължаване на постигнатото.



Мога да заспя – защо отбиването не е единственият вариант да започнем да спим! Или как отбиването не решава всички проблеми около и след първата годинка.

Ако имате по-голямо кърмаче, около и над годинката, вероятно много от Вас, особено в малките часове на нощта си казват – край, това беше, ще го отбия, не мога повече, искам да се наспя!“ защото кърмачето Ви не просто заспива на гърда, то спи на гърда, буди се многократно през нощта, реве, ако не получи исканото, катери се по вас и най-много обича да спи с гърда в устата и пелена върху лицето Ви! И покрай целия този терор, някак Ви се струва естествено, че ако махнете кърменето, то и терорът ще спре. Същото чувате и от близки и не толкова близки хора, значи сигурно е така?

Е, да, ама не съвсем. Точно затова е и днешният материал, или по-точно защо отбиването не е единственото решение и какво можем да направим за да подобрим съня на детето и нашия собствен без да отбиваме.

Да започнем с това как спим, за да разберем защо бебето се буди толкова често. Вероятно повечето от вас знаят, че сънят е различни видове или т.нар. бърз сън и спокоен сън, като спокойният е най-общо унасяне, повърхностен и дълбок. Тези видове сън се редуват в цикли, като между циклите има едни кратки контролни пробуждания. При възрастните, се повтарят 4-6 цикъла по време на една нощ, при децата са повече, тъй като циклите са по-кратки и се изравняват с тези на възрастните някъде около 2-та годинка. Това означава, че бебетата и малките деца имат повече контролни пробуждания.

Но, защо изобщо се будим нощем и как така възрастните не се будят, Вие конкретно си знаете, че ако не беше бебето, щяхте да си спите като пън поне 8ч непробудно! Обаче, всъщност всички се будим, просто не си спомняме. Будим се за да проверим дали всичко е наред – къщата на мястото ли си е, удобно ли ни е, имаме ли нужда от завиване или развиване, всички крайници ли са добре и т.н. След това, ако всичко е наред – заспиваме отново. Но, ако да речем ни се пие вода и се налага да отидем до кухнята, да извадим чаша, да пуснем водата да се източи малко, да си налеем и да пием, тогава понякога може да се събудим окончателно и когато се върнем в леглото, да ни е по-трудно, а понякога и невъзможно да заспим (например ако е ранна сутрин). В такъв случай, какво правим – правим обичайното нещо, което правим когато лягаме да спим – прегръщаме възглавницата, заставаме в любима поза, дръпваме завивката и т.н., всеки си има начин, който му казва, освен че обстановката е нормална и подходяща за заспиване и, че всичко с него е наред и може да спи. И в повечето случаи – заспиваме.

Какво се случва при бебетата и малките деца, обаче? От една страна, те все още нямат изграден собствен механизъм за заспиване и им трябва някаква външна помощ, а от друга, често заспиват на едно място, а контролното пробуждане се случва на друго, например заспива в прегръдките на мама с гърда, а се събужда само в кошарата и това ги плаши, затова бебето подава сигнал, като се разплаква и се успокоява когато получи познатото му нещо. И така, с времето децата се научават да заспиват по определен начин, кърмените деца, най-често се научават да заспиват с гърда, защото е най-лесно и удобно, и това, разбира се е напълно нормално и очаквано. Покрай различните скокове и кризи, през които минават и влошаването на съня покрай тях, този навик се затвърждава съвсем и понякога, в даден момент започва да пречи на съня, като кара детето да се буди да търси „приспивателното“ на всеки цикъл и да не му позволява да заспи без него. Ако към това прибавим режим на сън и бодърстване, който не е оптимален за конкретното дете, скокове в растежа и никнене на зъби, получаваме бебе, което се буди през час и не може да спи по друг начин, освен върху мама с гърда в устата. Това влошава съня не само на мама, но и на самото бебе. Но защо, тогава, отбиването да не е сигурно решение на проблема? Отговорът е много прост, защото проблемът не е самото кърмене и гърдата, а начинът по който заспива детето и това, че то има нужда от външна помощ за да го направи. Махането на гърдата няма да премахне автоматично нуждата от помощ за заспиване. Ако не подходим с разбиране и търпение към нуждите на детето, може вместо да подобрим съня, с отбиването още повече да го влошим, или при рязко отбиване и опити за приучаване към самостоятелно заспиване, да травмираме детето. Защото гърдата не е само храна и приспивателно, тя е спокойствие, сигурност, утеха, близост. Опитайте се да си представите как бихте се почувствали, ако претърпите корабокрушение и се озовете сами в напълно непозната, тъмна, със странни звуци, среда, където всичко познато липсва. Дали ще успеете да заспите? Няма, при всички положения ще Ви е трудно и вероятно първите дни ще спите малко, трудно, накъсано и леко, ще се будите със стряскане, а след време ще си спомняте за това, като за един от най-тежките и трудни периоди в живота си. Е, бебето няма да си спомня точно какво се е случило, но травмата е същата и усещането за загуба, липса, страх и изоставяне ще си останат, макар и несъзнавани. Рязкото отбиване (както и рязкото приучаване към сън) има своето място и понякога се налага, но ако има възможност да се действа, следвайки нуждите на детето и естествения ход на нещата, винаги е по-добре.

И след като вече знаем всичко това, какво, все пак можем да направим, за да спи нашето дете по-добре?

Първо, ако този начин на спане не ни пречи и всички се наспиваме – нищо! Казвам това, защото често се набляга, че е едва ли не лошо детето да заспива с гърда, а то не е, повечето деца сами успяват да изградят свои механизми за заспиване и постепенно гърдата отпада. Работим по въпроса, ако този начин на спане пречи на съня на бебето и на нас и усещаме, че няма да издържим още много.

Първото важно нещо е да сме сигурни, че детето яде достатъчно през деня, а след това да разберем и колко, и кои са кърменията, които са за наяждане, и кои тези, които са само за приспиване. За 1-2 нощи, ще можем да ги установим, обикновено при хранене детето суче активно и преглъща, на около 1 година, обикновено такива кърмения са 2, толкова остават обикновено и доста след това. Тези кърмения е добре да останат, защото децата и след годинката имат нужда от майчина кърма. Заедно с проследяването на важните кърмения е добре да въведем и допълнителни помощници, т.нар. асоциации, за съня, като бял шум, шъткане, потупване, галене, каквото се харесва на Вас и бебето, след 6-7 месец на бебето, може да се включва и подходяща играчка за сън, която винаги да е с детето, както е и с другите помощници – важно е детето да я харесва и приема. На този етап, кърменето все още си остава и нищо не пипаме в него, просто вкарваме и допълнителни неща докато го правим. След това започваме да опитваме да работим по разделянето на кърменето от съня, като може да сменим позата и да започнем да предлагаме гърда и веднага след вечеря например, или преди да мием зъбите. Така ще задоволим част от нуждата от сукане и близост по-рано и детето ще е по-склонно да я намаляваме вечер, още повече, че вече ще има и друга обичайна подкрепа за заспиване в лицето на играчката, галенето и шъткането, например. Следва най-бавната и трудна част – след като вече сме подготвили всичко, да започнем да опитваме да откачаме детето от гърдата първо при унасянето, но преди да е заспало, лека-полека и още преди да се е унесло, т.е. след като се насуче и започне да се отпуска – откачаме от гърдата, ако започне да протестира – връщаме гърдата и повтаряме. На следващия ден забавяме гърдата с една идея повече, първите дни наблягаме на другите помощници, а когато детето започне да заспива само като подуши гърдата, лека-полека намаляваме и тях – забавяме погалването/потупването, когато детето започва да се унася, шъткането става по-тихо и така, докато дойде момента, в който детето заспива без гърда, само гушнато до нас, например. Когато детето не свързва кърменето със съня и може да заспива без него, кърменията за приспиване отпадат, като когато знаем кои са тези кърмения, може съзнателно да ги отлагаме повече, докато детето се научи да заспива без гърда. Ако сме достатъчно последователни и упорити, нещата се получават постепенно с грижа и за детето, и за нас, и с минимален стрес за всички, а и даваме възможност на бебето да намери своите начини за заспиване и как да го прави само.

Защото то не се буди да ни тормози нарочно, то просто не знае как да спи по друг начин и има нужда ние да му помогнем, по същия начин, както има нужда и от мама и млякото ѝ. А, когато постепенно отпаднат нощните будения по 1000 пъти се оказва, че кърменето всъщност не е никакъв проблем и спокойно може да си продължи, докато и мама, и дете са готови за окончателното му приключване.

Ако, обаче, Вие мислите, че ще Ви е трудно да се справите сами или имате нужда от по-конкретни насоки и помощ, не се притеснявайте да ми се обадите и да намерим най-подходящият начин за подобряване на съня, на Вашето дете, независимо как точно заспива!

Защо консултант по детски сън

Имайки възможността да общувам с много родители, с времето установих, че за огромна част от тях, един от сериозните проблеми в първите години е сънят. Както техният, така и този на децата им. Като проблем се очерта не само липсата на знания и умения за справяне с проблемите със съня, но и липсата на адекватни очаквания за това кога, как и колко спи бебето и детето. Често особеностите и нарушенията в съня на детето, толкова тормозят цялото семейство, че в опита си да се справят с проблема родителите създават друг проблем. Дали ще е преждевременно отбиване на детето, създаване на проблеми с формирането на сигурна привързаност, дори създаване на негативно отношение към детето и влошаване на отношението към него, вина и т.н., няма значение, важното е, че в такава ситуация винаги има губещи и страдащи, най-често всички замесени.

Водещият мотив да започна да уча за консултант по-детски сън е желанието ми да помогна на семействата да се чувстват по-добре, да се наспиват по-добре, да знаят какво могат да направят, или да не правят в даден момент, да знаят какво могат да очакват, кое е възможно, полезно и желано за всички, и кое не е.

За мен е много важно да се следват нуждите на детето, но също и така да се напаснат нещата, че максимално да са задоволени и нуждите на всички в семейството. И точно към това ще се стремя - заедно да намерим баланса, от който се нуждаете, така че хем да помогнем на детето да получава нужното му количество и качество сън, хем да помогнем и на родителите да се чусвтват по-сигурни в себе си, да имат правилните очаквания, да могат качествено да помагат на детето и разбира се, да се наспиват по-добре, когато това е проблем.

Малко повече за мен

Казвам се Рада и съм майка на 3, много различни едно от друго, деца. Големият ми син съвсем скоро ще е пълнолетен, а двете ми по малки деца са на 11г, и 10г. Както писах и по-горе, децата ми са изключително различни като характер и темперамент, съответно отглеждането на всяко от тях си има своите особености. Това, че са толкова различни ме е научило не само на огромно търпение, но и да подхождам към всеки проблем индивидуално.

Ако трябва с по две думи, да опиша всяко от децата си, то, големият е особен, но вече разбран, малкият е специфичен дивак, а щерката е гушкава добродушка. Това, което научих от тях е, че какво ние мислим, че ще е, няма много общо с това, което в действителност е, но с много любов и търпение, животът може да е чудесен, въпреки всичко.

Заради някои особености на децата ми, преди няколко години завърших бакалавърска степен по Неформално образование, това ми даде изключително много, не само като родител, преподавател и организатор, но и в напълно личен аспект, като израстване и преживяване на самата себе си. Скоро след завършването записах и ИКТ в образованието, което завърших само семестриално, след това дойде пандемията, онлайн обучението и така и не си написах дипломната работа, може би някой ден ще го направя. Специалността е чудесна и от нея също получих изключително много.
Освен това, вече 10г съм доброволен консултант по кърмене и правя каквото мога, в свободното си време, за да помагам на майките да кърмят. Подкрепата на кърменето, за мен е мисия, следваща целите на майката, а работата с тях ме е научила да се поставям в чуждите обувки и да не съдя никого за взети или невзети решения, постъпки, цели.
И накрая, имам и нещо като хоби, което е свързано с приложните изкуства и творческите занаяти - изработвам различни фигури, бижута и декорации от полимерна глина, като имам слабост към миниатюрите. Изработването на микро-фигурки с височина 3-7мм, макар и напълно безсмислено в други аспекти, е чудесен начин за трениране на търпението, концентрацията и фината моторика.
Записването на курса за консултант по детски сън е нещо като естествено продължение на пътя, който съм поела и това, което съм. Надявам се това да е нещо, с което, следвайки философията в която вярвам, да помогна на други родители и деца да са по-добре, по-щастливи и по-уверени в себе си, дори и не винаги да се наспиват.


Кога имате нужда от консултация по детски сън?

Консултант по детски сън вече не е нова професия по света, но у нас тепърва прохожда и все още има доста неясноти около това кога, защо и как работи консултанта и най-вече кога и за какво може да помогне.

Като начало, консултантът не е медицинско лице и не дава медицински съвети. Неговата работа е да помогне на семейството да се справи с някои поведенчески проблеми, които нарушават качеството на съня на детето и в семейството, като цяло.

Но, кога всъщност, действително имаме нужда от такъв помощник?

Нека започнем с това, кога нямаме!

Независимо как спи детето, колко често се буди, колко пъти нощем суче, дали спи на семейната спалня (по всички норми за безопасен сън, разбира се) или не, ако всички се чувствате добре така, значи нямате нужда от консултант, независимо какво пише в дебелите книги, в групите или твърди свекървата. Вие сте уникални и дори и да не влизате в някакви стандарти и норми, щом всички се чувствате добре, значи това е Вашият правилен начин. Няма нужда да го разваляте или променяте за да влезете в нечии чужди представи.

И сега, като разбрахме кога нямате нужда от хора като мен, да разберем и кога може да е добре да потърсите помощ.

Съвсем накратко, ако вече не издържате на безсънието и бебето не Ви оставя изобщо да се наспите - имате нужда от помощ! Ако се налага да се върнете скоро на работа, а детето не може да заспива изобщо без Вас, люлеене, биберон, гърда и т.н., или Вие не искате да го стресирате с твърде рязка промяна, може да имате нужда от консултация по детски сън!

Ако детето не се наспива, буди се многократно през нощта и/или през деня с рев, често будва дълго нощем, не спи добре през деня, налага се постоянно да го доприспивате, за да дремне малко повече, сутрин се буди с плач, кисело и недоспало, а Вие сте толкова изтощени, че вече не мислите за нищо друго освен как да се наспите - имате нужда от консултант по детски сън.

Ако усещате, че не се справяте с изграждането на режим на сън и бодърстване, всичко се случва изключително хаотично, Вие не знаете кога на детето му се спи и кога не, нито кога ще спи и кога не и усещате как положението излиза извън всякакъв контрол, може да е добре да направите една консултация с консултант по детски сън.

И така да обобщим - ако положението в момента ви устройва и се чувствате добре, продължавайте така, намерили сте Вашият начин, ако не се чувствате добре, не се наспивате изобщо и всички вкъщи страдат - потърсете помощ.

Консултантът не е магьосник и няма с магическа пръчка да премахне всички проблеми, но ще анализира ситуацията, ще изготвите заедно постижима и здравословна за всички цел, ще направите стратегия и план и заедно ще започнете да работите по промяната на навиците за сън на детето. Доста често тази работа няма да е бърза и лесна, но ще си заслужава усилията, в имате на по-добрият сън, а от там и атмосфера в семейството.