ESEMÉNYEK

Tekintse meg eseményeink, könyvbemutatóink, konferenciáink programjait. Az MLLK évenkénti tudományos konferenciái meghívott vendégelőadók részvételével szélesebb közönség számára is nyitottak. A korábbi konferenciák tematikája és programjai is alább olvashatóak.

MLLK9._Testrészek_I._konferencia_programja.pdf

A fej és részei irodalmi reprezentációinak poétikája és szemantikája

Az MLLK IX. konferenciája

2024. január 12-13., Sophianum 112. (1088 Budapest, Mikszáth K. tér 1.)


A Test/Részek konferencia-sorozat (1-3.) első eseményeként 2024. jan. 12-13-án kerül megrendezésre A fej és részei irodalmi reprezentációinak poétikája és szemantikája című konferencia a PPKE BTK Sophianum 112-es termében. 

Kutatócsoportunk 9. konferenciájára minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A részletes programért kattintson a plakát jobb felső sarkában lévő nyílra, és nyissa meg a pdf-fájlt új ablakban.

Prof. Dr. Horváth Kornélia vendégelőadása Petőfiről és Petriről november 8-án, Udinében, a Petőfi 200 keretében.




PPKE_BTK_Kabdebó_emlékkonf_program_2022.12.9_10.pdf

Modern Líraelméleti és Líratörténeti Kutatócsoport

éves közgyűlés

2022. szeptember 9., Danubianum 504.

 

A Modern Líraelméleti és Líratörténeti Kutatócsoport idei közgyűlése az új tagok bemutatásával kezdődött. Horváth Kornélia, az MLLK elnöke rövid felszólalásában bemutatta a kutatócsoport eddigi munkáját, és vázolta a társaság „filozófiáját” az új belépők számára.

A találkozó fő témája a 2022. december 9-10-re tervezett, nagyszabású tudományos konferencia – Személyesség, (új) tárgyiasság és képiség – Kabdebó Lóránt Emlékkonferencia – előkészületeinek és előzetes programtervezetének megvitatása volt.

Szó esett még a kutatócsoport nyomdai kiadásra már előkészített, illetve majdani tanulmányköteteinek digitális publikálási lehetőségeiről és egy esetleges tavaszi konferencia tervéről.


Horváth Kornélia 2022. júni. 13-án Rómában tart előadást a Római Magyar Akadémia, a római La Sapienza Egyetem és a CEMAS (Centro di Ricerca Cooperazione con l'Eurasia, il Mediterraneoe l'Africa Subsahariana) közös szervezésében megrendezésre kerülő konferencián. 

2022 . január 19.

Kettős könyvbemutató

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a Modern Líraelméleti és Líratörténeti Kutatócsoport kettős könyvbemutatójára, melyet 2022. január 19-én (szerdán) 17.30-tól tartunk a Fasori Evangélikus Gimnázium Dísztermében (1071 Budapest, Városligeti fasor 17-21.). 


A bemutatásra kerülő kötetek:


A modern magyar líra/próza világirodalmi kontextusban, szerk. Horváth Kornélia, Osztroluczky Sarolta, Kijárat, Bp., 2020. 

A kötetet bemutatja: Papp Ágnes Klára irodalomtörténész, KRE BTK


A mindenség ernyőjére kivetítve. Hatvanéves az Iskola a határon, szerk. Osztroluczky Sarolta, Kortárs, Bp., 2021. 

A kötetet bemutatja: Hernádi Mária irodalomtörténész, PPKE BTK


(A rendezvényen való részvételhez védettségi igazolvány és maszkviselés szükséges.)


Érfalvy Lívia, a Budapest-Fasori Gimnázium nevelési igazgatóhelyettesének köszöntő beszéde itt olvasható

Hernádi Mária irodalomtörténésznek A mindenség ernyőjére kivetítve című kötetről írt könyvbemutatója itt olvasható

2021 . október 8-9.

"Mi a vers nektek?"

MLLK-konferencia a kortárs magyar líráról

A Modern Líraelméleti és Líratörténeti Kutatócsoport által 2021. október 8-9-re meghirdetett konferencia témája a kortárs magyar líra. A kétnapos konferencián 23 előadás hangzik majd el a kortárs líra témaköréből. Az előadók között az MTA doktorai (Horváth Kornélia - PPKE, Bókay Antal – Pécsi Tudományegyetem), egyetemi oktatók (Szávai Dorottya – Pannon Egyetem, Osztroluczky Sarolta - PPKE) és középiskolai tanárok (Érfalvy Lívia, Béres Bernadett, Z. Urbán Péter), kutatók és doktori hallgatók vesznek részt. A rendezvény nyilvános, a PPKE minden érdeklődő oktatóját és hallgatóját várjuk, illetve az egyetemen kívülről is számítunk érdeklődőkre.


Program_MLLK_lírakonferencia.2021.10.8_9.pdf
beszámoló.pdf

2021 

MLLK Közgyűlés Mátraházán

2021. augusztus 27-én tartotta Kutatócsoportunk éves közgyűlését Mátraházán, az MTA Akadémiai Tudós Üdülőjében. A közgyűlés meghallgatta a közelmúlt eseményeiről szóló beszámolókat, és elfogadtuk az idei és jövő évi programtervet. A szerkesztők bemutatták a tagságnak az újonnan megjelent tanulmányköteteket, melyekről itt olvashatnak bővebben. A tagok egyöntetűen megerősítették kutatócsoporti elnöki tisztségében Horváth Kornéliát. Az MLLK társelnöke Osztroluczky Sarolta, titkára Mudriczki Judit, helyettes titkára Érfalvy Lívia, pénzügyi szervezője Béres Bernadett, Tudományos és publikációs asszisztens Benda Mihály lett. A honlapot Dobri Imre és Osztroluczky Sarolta szerkeszti.

2021 

Pilinszky János-konferencia az Irodalmi Magazinnal

2021. június 4-re Pilinszky János-konferenciát szervezett az Irodalmi Magazin, a PIM és az Írott szó alapítvány az MLLK közreműködésével a költő születésének 100., halálának 40. évfordulójára emlékezve. A konferencia programja és absztraktfüzete letölthető honlapunkról a lenti ablakból. Az MLLK-részéről Pataky Adrienn, Mudriczki Judit, Burján Ágnes, Szávai Dorottya és Horváth Kornélia adott elő

A konferencia visszanézhető az alábbi linkeken:

Délelőtt: https://youtu.be/ay4wraBQtk0?t=472

Délután: https://youtu.be/tLDbjyy1044?t=83

2019

A mindenség ernyőjére kivetítve. Hatvanéves az Iskola a határon

A konferenciát 2019. november 29-30-án, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Mikszáth téri épületében (Sophianum) tartottuk. A tematikus blokkokba sorolt előadásokat élénk szakmai viták követték, melyekhez az előadókon kívül a szép számban megjelent hallgatóság is hozzászólt. Az első szekció (I. Hang, kézjegy, kultusz) Ottlik-kultuszhoz köthető előadásait a regény történelemszemléletével, Kőszeg város ostromának a fikció által konstruált képével, illetve a regény minduntalan elmozduló, kibillenő (nem-sztoikus) üzenetével foglalkozó olvasatok követték (II. Város, történelem, szemlélet). Ezek után az Iskola társas viszonyai (a gyerekszereplők közötti, az anya-gyermek és a férfi-nő kapcsolatok) kerültek a vizsgálódás középpontjába (III. Társas jelenlét). A jelenlétélményekről szóló szekcióban a szereplők jelenlétre ébredésének útjáról, a tárgyias észleleteket rögzítő leírásokról, a jelenlét- és zajélmények összefüggéseiről, valamint a testi tapasztalatok és testtechnikák regénybeli szerepéről esett szó. A Képi és írott jelenlét címet viselő tematikus blokk az Iskolában szereplő olajnyomatokkal (köztük is kiemelten Az Emmausi tanítványokkal), a regény magyar és idegen nyelvű kiadásainak borító-paratextusaival, a szereplők „beszédes” arcával, illetve a narráció és a cselekmény írásjeleneteivel foglalkozott. A narráció kérdéseit tárgyaló szekció előadásai az írói alaphelyzet regénybeli önleírásáról, a csend poétikai szerepéről és a valóság narratív megragadhatóságáról szóltak. Az összehasonlító nézőpontú, illetve az intertextuális kapcsolódási pontokra rámutató interpretációkat két szekción keresztül követhette figyelemmel a közönség (VII-VIII. Párhuzamok, kapcsolódások). Az előadók Kaffka Margit, Márai Sándor, Pilinszky János, Kertész Imre, Konrád György és Sajó László műveit vizsgálták – meggyőző módon – az Iskola értelmezéseivel való kölcsönhatásukban. A tanácskozás a regény előtanulmányairól, illetve a szakmai és a középiskolai recepciójáról szóló előadásokkal ért véget (IX. Előtörténet és recepció).


A konferencia plakátja

A konferencia programja

2018

Ötödik konferenciánk többnyelvű, nemzetközi találkozóként került megrendezésre Focalisation, Narration and Writing: The Novel – International Conference at Pázmány University címmel. A konferencia rövid bevezetője angolul: On 11-12 May 2018, the Institute of Hungarian Language and Literature at Pázmány Péter Catholic University  organized an international conference in English entitled Focalisation, Narration and Writing: The Novel. With its two keynote speakers, Mihhail Lotman (Tallinn University, Estonia) and Mieke Bal (University of Amsterdam, Holland), the novelty of this event resided in the fact that the topic of the papers presented were not limited to literatures in English but it had a more international scope. Over the two days of the conference, 25 speakers presented their latest research findings on narratological aspects of English, Hungarian and French literatures."

A program letölthető ezen a linken valamint megtekinthető a PPKE honlapján.

2017

Kutatócsoportunk negyedik konferenciájára 2017 decemberében került sor, rendhagyó módon A modern magyar próza világirodalmi kapcsolatai címmel. A konferencia a szélesebb értelemben vett (a XIX. századi romantikával kezdődő) modernitás fogalma felől kívánja vizsgálni a magyar próza (regény és novella) alakulástörténetét, meghatározó szerzőit, műveit és jelenségeit egészen napjainkig, mindezt minden esetben nemzetközi vonatkozásban. Ezért olyan irodalom-, illetve hatástörténeti, összehasonlító vagy elméleti orientációjú előadásokat várunk, melyek a magyar irodalom e meghatározó vonulatát mint az európai prózával szerves kölcsönhatásban kifejlődő és „tevékenykedő” irodalomtörténeti arculatot vizsgálják és veszik számba. A program letötlhető ezen a linken

2017 

Harmadik konferenciánkat 2017 májusában A modern magyar líra nemzetközi kontextusban címmel hirdettünk meg. A programot innen tölthetik le.

2014

Az MLLK második konferenciájára 2014 decemberében került sor a kortárs magyar líra témakörében. A program itt tekinthető meg.

2013

A kutatócsoport első önálló konferenciáját 2013 februárjában tartottuk, Dr. Bókay Antal professzor és négy pécsi egyetemi doktorandusz részvételével.  Az eseményről szóló beszámolót itt olvashatják.

Az alábbi pdf-fájlban az MLLK-konferenciák (2013-2023) programjai olvashatók.

i_VIII_egyben_MLLK _konferenciák.pdf