Święta Słowiańskie

Kalendarz słowiańskich świąt

Oprócz kultu bogów i związanych z tym ceremoniach Słowianie żywo kultywowali tradycję świąt kalendarzowych związanych z cyklem rolniczym lub dotyczących spraw ważnych z życia społeczności i jednostki.

Słowiańskie święta były obchodzone hucznie i ich obchody zabierały często mnóstwo czasu. Niektóre trwały nawet tydzień lub dłużej.

Bardzo ważnym świętem były Dziady. Dotyczyły bardzo ważnej tradycji. Pozwalały też konsolidować społeczność wokół własnej historii poprzez oddawanie czci przodkom. Dziady były wtedy świętem analogicznym dla dzisiejszego Święta zmarłych. W okresie słowiańskich początków tradycji i kultury obchodzone były dwa razy w roku. Główne obchody święta celebrowano jesienią. Mniejsze święto obchodzone było wiosną. Kult przodków stał bardzo wysoko w hierarchii świątecznej. Dziadom często składano ofiary w domowym zaciszu.

Noc Kupały była świętem radosnym. W czas przesilenia letniego zbierało się całe plemię, by tańczyć i ucztować w najkrótszą noc w roku. Nad wodami i na wzgórzach palono ogniska. Ludzie cieszyli się z ładnej pogody. Kiedy już zapadła noc młodzi ruszali w las w poszukiwaniu kwiatu paproci.

Postrzyżyny związane były z przyjęciem do społeczności na pełnych prawach nowego członka, który wydostawał się spod opieki matczynych skrzydeł. Młody człowiek rozpoczynał życie pełne trudu i nauki. Okres zabawy i dziecięcej niefrasobliwości odchodził w zapomnienie. Odpowiednikiem postrzyżyn dla chłopców były zapleciny organizowane dziewczynkom. Chłopcy tracili swoje bujne fryzury. Część włosów zakopywano, a część darowano Rodowi.

Jare Gody wiązały się z czas ruszającej wegetacji roślin i budzeniem się przyrody do życia. Pogodne święto związane z rozkwitem i zwiastowaniem nowego życia. Wcześniej żegnano Panią zimę pod postacią Marzanny i witano Panią wiosnę i jej oblubieńca Jaryłę. Młodego i butnego boga, który przyjeżdżał do swej oblubienicy na białym koniu i zabierał ze sobą, by mogli dopełnić corocznego rytuału zaślubin i nocy poślubnej. Zwiastowało to dobry rok i urodzaj.