Symbole Słowiańskie

Symbole Słowiańskie

Jak w każdej mitologii tak i w słowiańskiej ważne są symbole. Co oznaczają? Na pewno rzeczy ważne. Każdy symbol ma jedno zasadnicze znaczenie. Znaczenie podawane wprost. Można powiedzieć, że to, co widać, jest podstawową treścią przedstawienia. Jednak najważniejsze jest to, czego nie widać. To, czego trzeba się domyślać. W mroku domysłów i ukrywa się tysiące znaczeń. Znaczeń pomieszanych z emocjami i fantazją. Symbole mogą mieć wielką moc. Wszystko zależy od siły wiary wyznawców. W słowiańskich wierzeniach powtarzało się kilka symboli o ustalonym znaczeniu.

Dla wszystkich kobiet ważnym motywami była Lunula. Symbol kobiecy. Oznaczał pełnię kobiecości wyrażoną poprzez wizerunek księżyca. Księżyca o pięknych kształtach. Symbol nocy był zrozumiała relikwia dla wszystkich niewiast martwiących się o własna przydatność dla rodziny i klanu. Ich pełnia kobiecości objawiała się w możliwości rodzenia dzieci. Piękny symbol w kształcie półksiężyca. Wszystkie kobiety chciały go posiadać. Pewne wtedy były o swój los.

Kolejnym znakiem często znajdowanym na przedmiotach Słowian są Ręce Boga. Bogato zdobiony ornament złożony jakby z czterech dłoni. Ogromnych dłoni. Dłoni opiekuńczych. Takie też prawdopodobnie znaczenie miał symbol. Używający go ludzie zwracali się do boga opiekuna o protekcję. Był to symbol nadziei i oczekiwania na spełnienie. Mógł być używany w chwilach snucia wielkich planów. I potrzebna była opieka kogoś wyjątkowego. Kogoś na kogo można liczyć w potrzebie i nie zawiedzie. Wiele podobnych znaków znajdowano na stanowiskach archeologicznych w całym rejonie zasięgu kultury słowiańskiej.

Kołowrót. Słowiański symbol pomyślności. Ułożony w formę swastyki. Krzyż ze złamanymi ramionami. W prostej drodze kojarzony ze słońcem. Z gwiazdą dzienną i bogiem, symbolem odrodzenia i życia. Tym bogiem był Swaróg. I symbol w pewnych rejonach nosił blisko brzmiąca nazwą Swarzyca lub Świarzyca. Jak widać dość znaczące podobieństwo, które nie łatwo przeoczyć. Kołowrót występował też w formie wieloramiennej. Wtedy do złudzenia przypominał dziecięce wyobrażenia słońca.