Metarhizium anisopliae – grybas – biologinis insekticidas ekologinei veikla
Ekologinis ūkininkavimas pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo, nes vis daugiau ūkininkų ir sodininkų ieško tvarių ir aplinkai nekenksmingų kenkėjų kontrolės sprendimų. Vienas iš tokių galingų sąjungininkų kovoje su žemės ūkio kenkėjais yra grybas Metarhizium anisopliae. Šis natūralus entomopatogeninis (vabzdžius naikinantis) grybas yra saugus žmonėms, gyvūnams ir naudingiems vabzdžiams, todėl jis idealiai tinka integruotos kenkėjų kontrolės strategijoms ekologinėje žemdirbystėje. Tai kaip Metarhizium anisopliae naudojamas ekologinėje žemdirbystėje ir kaip jį galima dauginti ir naudoti, siekiant skatinti tvarumą ir apsaugant mūsų pasėlius.
1. Kas yra Metarhizium anisopliae?
Metarhizium anisopliae yra dirvoje plintantis grybas, priklausantis Hypocreales būriui ir gerai žinomas dėl savo gebėjimo užkrėsti ir naikinti įvairius vabzdžius kenkėjus. Jis natūraliai paplitęs dirvožemio aplinkoje visame pasaulyje ir atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant vabzdžių populiacijas gamtoje. Grybas pirmiausia pažeidžia vabzdžius, prilipdamas prie jų kutikulės ir prasiskverbdamas pro jų egzoskeletą, o galiausiai, išsiskiriant toksinams ir hifams augant vabzdžio kūne, vabzdys žūsta.
2. Metarhizium anisopliae ekologinėje žemdirbystėje
2.1 Tikslinė kenkėjų kontrolė
Vienas iš pagrindinių Metarhizium anisopliae privalumų ekologinėje žemdirbystėje yra specifinis jo veikimo būdas prieš kenkėjus. Kitaip nei cheminiai pesticidai, kurie gali turėti nenumatytų pasekmių netiksliniams organizmams, Metarhizium anisopliae nukreiptas tik į vabzdžius. Dėl šios savybės jis yra labai svarbi priemonė IPM programose, leidžianti ūkininkams kontroliuoti kenkėjus ir kartu išsaugoti naudingų vabzdžių populiacijas, pavyzdžiui, apdulkintojus ir plėšrūnus.
2.2. Draugiškas aplinkai
Cheminiai pesticidai gali turėti žalingą poveikį aplinkai, įskaitant dirvožemio užterštumą, vandens taršą ir žalą laukiniams gyvūnams. Kita vertus, Metarhizium anisopliae yra natūraliai gamtoje paplitęs grybas, kuris aplinkoje ilgai neišsilaiko. Veiksmingai kontroliavęs tikslinius kenkėjus, jis natūraliai suyra, nepalikdamas toksiškų likučių.
2.3 Atsparumo valdymas
Laikui bėgant daugelis kenkėjų išsiugdė atsparumą cheminiams pesticidams, todėl jie tampa mažiau veiksmingi. Tačiau tikimybė, kad vabzdžiai išvystys atsparumą Metarhizium anisopliae, yra gerokai mažesnė dėl daugialypio grybo veikimo būdo. Dėl fizinio sukibimo, fermentinio skaidymo ir toksinio poveikio derinio kenkėjams sunku įgyti atsparumą, todėl jis yra neįkainojama ilgalaikės kenkėjų kontrolės priemonė.
3. Metarhizium anisopliae dauginimas ekologinėje žemdirbystėje
3.1. Metarhizium anisopliae kultivavimas
Norėdami panaudoti Metarhizium anisopliae ekologinėje žemdirbystėje, ūkininkai gali auginti grybą savo patalpose. Šis procesas apima grynos grybo kultūros įsigijimą iš patikimų tiekėjų arba mokslinių tyrimų institucijų. Tada grybas padauginamas steriliomis sąlygomis tinkamoje terpėje, pavyzdžiui, ryžių, sėlenų ir vandens mišinyje. Po inkubacijos grybas suformuoja sporų turintį substratą, kurį galima išdžiovinti ir naudoti lauke.
3.2. Naudojimas lauke
Kai Metarhizium anisopliae sporos yra paruoštos, jas galima įvairiais būdais paskleisti lauke. Ūkininkai gali naudoti įprastą purškimo įrangą arba taikyti pažangesnius metodus, pavyzdžiui, lipnumą skatinančius preparatus, kad pagerintų sporų prilipimą ir išsilaikymą ant augalų paviršių. Grybas veiksmingai užkrečia tikslinius vabzdžius po kontakto, plinta populiacijoje ir užtikrina ilgalaikę kenkėjų kontrolę.
4. Metarhizium anisopliae dauginimas namuose
4.1 Naminio dauginimo svarba
Namų daržininkai ir smulkieji žemės ūkio entuziastai taip pat gali pasinaudoti Metarhizium anisopliae, ovėliau naudoti kenkėjų populiacijų kontrolei savo soduose ar ūkiuose. Daugindami grybą namuose, jie gali išvengti kenksmingų cheminių pesticidų naudojimo ir prisidėti prie tvarios ir ekologiškos sodininkystės praktikos.
4.2 Metarhizium anisopliae kultūrų gavimas
Namų daržininkai Metarhizium anisopliae kultūrų gali įsigyti iš specializuotų tiekėjų, žemės ūkio konsultavimo tarnybų ar mokslinių tyrimų institucijų, Facebook grupėje. Kai kuriose ekologiškų sodininkystės prekių parduotuvėse taip pat gali būti biopesticidų, kurių sudėtyje yra šio grybo. Norint užtikrinti sėkmingą dauginimą, būtina įsigyti gryną ir gyvybingą kultūrą.
4.3. Metarhizium anisopliae auginimo (kultivavimo) terpės
Norėdami auginti Metarhizium anisopliae namuose, sodininkai gali pasigaminti paprastą augimo terpę iš lengvai prieinamų ingredientų. Ryžių ir kviečių sėlenų mišinys, sumaišytas su vandeniu, yra puikus substratas grybui augti. Kad terpė nebūtų užteršta kitais mikroorganizmais, labai svarbu ją sterilizuoti.
4.4 Inkubacija ir priežiūra
Į paruoštą augimo terpę reikia įskiepyti Metarhizium anisopliae kultūrą ir įdėti į tinkamą indą. Konteineris turėtų būti uždengtas, kad būtų išvengta užteršimo, kartu sudarant sąlygas pakankamam vėdinimui. Reikėtų palaikyti optimalias inkubavimo sąlygas, įskaitant temperatūrą ir drėgmę, kad grybas galėtų daugintis.
4.5. "Derliaus nuėmimas" ir naudojimas
Kai Metarhizium anisopliae kultūra visiškai išsivysto ir iš jos išsiskiria sporos, ją galima naudoti lauke. Sodininkai gali paskleisti sporas ant savo pasėlių naudodami rankinius purkštuvus ar kitus tinkamus metodus, užtikrindami pakankamą aprėptį veiksmingai kenkėjų kontrolei.
5. Atsargumo priemonės ir geriausia praktika
Nors Metarhizium anisopliae laikomas saugiu žmonėms, gyvūnams ir naudingiems vabzdžiams, jį naudojant ekologinėje žemdirbystėje ir dauginant namuose būtina laikytis tam tikrų atsargumo priemonių ir geriausios praktikos:
Laikykitės rekomenduojamų naudojimo normų, kad išvengtumėte per didelio naudojimo ir galimo neigiamo poveikio netiksliniams organizmams.
Naudokite Metarhizium anisopliae ankstyvosiose kenkėjų invazijos stadijose, kad pasiektumėte optimalią kontrolę.
Venkite naudoti cheminius pesticidus kartu su Metarhizium anisopliae, nes jie gali sutrikdyti grybo veiksmingumą.
Tinkamai laikykite ir tvarkykite Metarhizium anisopliae kultūras, kad išlaikytumėte jų gyvybingumą ir veiksmingumą.
Metarhizium anisopliae yra perspektyvus sprendimas ekologinės žemdirbystės ir namų sodininkystės entuziastams, ieškantiems ekologiškų alternatyvų cheminiams pesticidams. Dėl unikalaus veikimo būdo ir saugumo žmonėms bei netiksliniams organizmams jis yra neįkainojama priemonė integruotos kenkėjų kontrolės programose. Suprasdami, kaip veiksmingai auginti ir naudoti Metarhizium anisopliae, ūkininkai ir namų sodininkai gali panaudoti šio natūralaus grybo galią tvariam žemės ūkiui skatinti ir apsaugoti mūsų brangius pasėlius nedarydami žalos aplinkai. Kadangi ir toliau pirmenybę teikiame ekologinei pusiausvyrai ir aplinkos išsaugojimui, Metarhizium anisopliae vaidmuo ekologinėje žemdirbystėje ateinančiais metais neabejotinai taps dar svarbesnis.
Užauginto Metarhizium anisopliae naudojimas
Jei užauginta skystoje formoje, laistymui skiedžiame 1/50, 1/100 (Иван Русских)
Jei užauginta ant sėlenų naudojame stiklinę ant kibiro žemių (Иван Русских)
Biopreparato su "Metarhizium anisopliae" prekybinis aprašymas
Metarhizium anisopliae išvaizda auginant stiklainiuose, skystoje formoje ir Petri lėkštutėse Agar-Agar terpėje:
Įvairios Metarhizium anisopliae foto nuotraukos:
1. Įvairios Metarhizium anisopliae asmeninės nuotraukos
2. Aktualios Metarhizium anisopliae nuotraukos surinktos iš interneto
3. Metarhizium anisopliae grybo paveiktų vabzdžių nuotraukos
4. Metarhizium anisopliae išvaizda skirtingose aplinkose
5. Metarhizium anisopliae išvaizda pro mikroskopą
Youtube apie Metarhizium anisopliae:
Pakankamai nukentėjęs nuo įvairių preparatų, iš kurių bandžiau aptikti ir išskirti metarhiziumą, dar kartą nusipirkau naują pakuotę iš naujo, man naujo gamintojo "Bionics".
Pirmąjį skiepą nusprendžiau atlikti taip:
Ant agaro paviršiaus užpyliau šiek tiek dalelių iš pakuotės ir sterilia kilpele paskleidžiau jas įvairiomis kryptimis bei kelis kartus permečiau per visą plotą.
Rezultatas buvo toks:
Metrika
Yra keletas Metarhizium nustatymo namuose metodų.
Kvapas
Jis yra labai ryškus. Spėju, kad jį galima apibūdinti kaip rūsio, tarsi neišvalyto rūsio. Kvapas nėra itin malonus.
Augimas
Kaip matote, jis neturi micelės kaip Trichoderma, kuri labai greitai kolonizuoja visą aplink esančią erdvę. Jos micelis - tai du siauri ratilai, po kurių seka sporuliacija. Šie apskritimai yra gražūs ir aiškūs, trichoderma taip negali suformuoti apskritimų.
Spalva
PDA mitybinėje terpėje iš pradžių yra žalios spalvos, vėliau įgauna rudus atspalvius. Saburo terpėje jis yra geltonas. Ant zhps jis yra cinamoninis su geltonais taškeliais, ant grūdų - rudų ir tamsiai tamsiai raudonų atspalvių. Tai susiję su sporų spalva.
Reversas.
Svarbus parametras! Metarhizinas pakerta agarą, jis plyšta ir susidaro įtrūkimų.
Tai anaiptol ne vienintelis grybas, kuris taip daro, tačiau tai yra svarbus požymis nustatant metarhiziją.
Sporų struktūra
Kai sporų lopinėlis yra pakankamai susiformavęs, galite patikrinti jų tankį. Jei pabandysite jas lengvai nubraukti, atrodys, kad nulupote tankią plutelę, sporos nesikaups kaip smėlis prieš mentelę ar kitą daiktą. "Plutelė" plyš ir sutrūkinės. Norėdami tai įrodyti, pažiūrėkite trumpą vaizdo įrašą