Mikroorganizmų auginimas ir naudojimas ekologinėje (BIO) sodininkystėje

Mikroorganizmai - gamtos sąjungininkai auginant ekologiškai

Mikroorganizmai, mažiausios ir gausiausios gyvybės formos Žemėje, atlieka svarbiausią vaidmenį palaikant ekologinę pusiausvyrą. Žemės ūkio srityje mikroorganizmai yra natūralūs ūkininkų sąjungininkai, nes jie teikia daug naudos, skatindami augalų augimą, saugodami nuo kenkėjų ir ligų bei didindami dirvožemio derlingumą. Iš įvairių žemės ūkyje naudojamų mikroorganizmų dėl savo vertingų funkcijų ir indėlio į tvaraus ūkininkavimo praktiką ypač paminėtini: Trichoderma viride, Trichoderma harzianum, Metarhizium anisopliae, Beauveria bassiana, Bacillus subtilis, Bacillus thuringiensis, Pseudomonas, Azotobacter ir Bacillus megaterium.

Trichoderma viride ir Trichoderma harzianum:

Trichoderma rūšys gerai žinomos dėl savo biologinės kontrolės gebėjimų. Trichoderma viride ir Trichoderma harzianum plačiai naudojamos kaip biopesticidai ir biofungicidai. Jos gali slopinti augalų patogenus ir apsaugoti pasėlius nuo grybų sukeliamų ligų, tokių kaip šaknų puvinys... Šie organizmai veikia tiesiogiai puldami patogeninius grybus, taip pat stimuliuodami augalo gynybinius mechanizmus. Sumažina sintetinių fungicidų naudojimo priklausomybę. Trichoderma rūšys skatina aplinką tausojančią ūkininkavimo praktiką.

Metarhizium anisopliae ir Beauveria bassiana:

Metarhizium anisopliae ir Beauveria bassiana yra du žymūs entomopatogeniniai grybai, naudojami biologinei kenkėjų kontrolei. Šie mikroorganizmai užkrečia ir naikina daugybę vabzdžių kenkėjų, įskaitant amarus, baltasparnius, tripsus ir vikšrus. Patekę į vabzdžio egzoskeletą, jie įsiskverbia į jį ir sukelia mirtiną sisteminę infekciją. Šių grybų įtraukimas į integruotos kenkėjų kontrolės strategijas sumažina cheminių insekticidų poreikį, taip sumažinamas aplinkos užterštumas ir išsaugomi naudingi vabzdžiai.

Bacillus subtilis ir Bacillus thuringiensis:

Bacillus subtilis yra gerai ištirta augalų augimą skatinanti rizobakterija (PGPR). Ji skatina augalų augimą gamindama augimą skatinančias medžiagas ir gerindama maisto medžiagų įsisavinimą augaluose. Bacillus subtilis taip pat veikia kaip biokontrolės agentas prieš keletą augalų patogenų, įskaitant bakterijas ir grybus. Jis konkuruoja dėl vietos ir maistinių medžiagų su kenksmingais mikrobais, taip užkirsdamas kelią jų kolonizacijai.

Bacillus thuringiensis (Bt) yra bakterija, garsėjanti savo insekticidinėmis savybėmis. Ji gamina kristalinius baltymus, toksiškus konkretiems vabzdžiams kenkėjams, pavyzdžiui, vikšrams ir įvairių kandžių bei drugelių lervoms. Bt bakterija yra labai specifinė ir turi minimalų poveikį netiksliniams organizmams, todėl ji yra aplinkai saugi alternatyva cheminiams insekticidams.

Pseudomonas ir Azotobacter:

Pseudomonas rūšys yra svarbūs PGPR, kurie prisideda prie azoto fiksavimo ir augalų augimo skatinimo. Jos geba tirpinti fosfatus, gaminti augimą skatinančius hormonus ir didinti maisto medžiagų prieinamumą augalams. Palengvindami maisto medžiagų pasisavinimą ir gerindami dirvožemio struktūrą, Pseudomonas padeda didinti derlių ir bendrą augalų sveikatą.

Azotobacter rūšys yra laisvai gyvenančios azotą fiksuojančios bakterijos, paverčiančios atmosferos azotą į augalams tinkamą formą. Azotobakterijos, aprūpindamos augalus azotu, sumažina sintetinių azoto trąšų, kurių gamybai reikia daug energijos, o per didelis sintetinių azoto trąšų kiekis gali sukelti dirvožemio degradaciją ir vandens taršą.

Bacillus megaterium:

Bacillus megaterium yra universali dirvožemio bakterija, kuri prisideda prie dirvožemio derlingumo ir augalų augimo skatinimo. Ji didina maisto medžiagų prieinamumą tirpindama fosfatus, gamindama organines rūgštis ir išskirdama fermentus, kurie skaido organines medžiagas. Be to, Bacillus megaterium gamina antimikrobinius junginius, kurie slopina patogeninių mikrobų augimą, taip dar labiau apsaugodama augalus nuo ligų.

...

Trichoderma viride, Trichoderma harzianum, Metarhizium anisopliae, Beauveria bassiana, Bacillus subtilis, Bacillus thuringiensis, Pseudomonas, Azotobacter ir Bacillus megaterium... yra gamtos sąjungininkai žemės ūkyje. Jų teikiama nauda - kenkėjų ir ligų biokontrolė, augalų augimo skatinimas, maisto medžiagų fiksavimas ir dirvožemio derlingumo didinimas. Pasinaudodami šių mikroorganizmų galia, ūkininkai gali pereiti prie tvarios ir ekologiškos žemės ūkio praktikos, sumažinti priklausomybę nuo kenksmingų cheminių medžiagų ir skatinti ilgalaikę aplinkos sveikatą bei maisto saugą. Mikroorganizmų vaidmens žemės ūkyje pripažinimas yra žingsnis tvaraus ūkininkavimo link.