Moje názory

Neoblíbené, kontroverzní, ale moje... názory na různé věci.

Můj názor na to, jak by měl fungovat stát

Začnu tím nejdůležitějším. Jak by měl fungovat stát? Jsem přesvědčením socialista, ale v lecčem mám i volnější kapitalistické myšlení. Jsem třeba přesvědčen o tom, že stát má být sociální a solidární. A to nejen jako klišé, ale opravdu. Zároveň ale má poskytovat podmínky pro inovace a podnikání.

Podle mého je rozumnou politickou silou pro tento stát sociální demokracie (jinak bych tam nebyl) a levicově orientovaná politika státu zaměřená na potřeby jedince a rodiny jako celistvého uskupení. Rozhodně nemáme nechat lidi, aby se vždy a za všech okolností starali sami - stát je tu proto, aby poskytoval komunitu, služby, zázemí a pomoc těm, kdo to potřebují.

Můj názor na eGovernment

No stručně řečeno, jde pomalu.

Jsem velice kritický, podle mě prostě neděláme dost. Furt jen o všem diskutujeme, ale praktická stránka věci nám moc nejde. Nemáme pro to legislativu, předpoklady, nevíme, jak co ve státě funguje, a navíc nemáme odvahu stát změnit tak, aby mohl fungovat skutečně efektivně. V takovém prostředí je pak eGovernment vlastně jen elektronizací už tak víceméně nefunkčních procesů a agend a rozvoj a vývoj jde opravdu velmi pomalu. Jsem za tento názor zejména na ministerstvu vnitra dost neoblíben, ale jsem v tomhle prostě férový. Kdyby se jen trochu chtělo a byla skutečně celpolitická snaha, mohlo by jít vše daleko rychleji.

Můj názor na uprchlíky

Tomuhle tématu se nemůžu vyhnout. Pochopitelně je třeba rozlišovat uprchlíky a neférové oportunisty. Ale sám za sebe říkám, že je mi zle z té hysterie kolem rádoby první a největší uprchlické "vlny do Evropy". Všichni ti, kdo o uprchlících píšou a žvaní nesmysly, by se mohli obtěžovat podívat se trochu do historie, nebo si alespoň projít pár odkazů z Google.

No a k věci samotné: Jistěže se v souvislosti s uprchlíky něčeho obávám. Ale je to něco jiného, než si myslíte. Obávám se toho, co by se stalo, kdybychom je neměli. Bohatá evropská společnost prostě "nerodí děti" a ani se kulturně či jinak moc nerozvíjí. Chápu, že příliv třeba muslimské kultury nám může být proti srsti, ale upřímně, zatím nikdo Pražský hrad nestrhl a nepostavil na jeho místě Mešitu kněžny Li-bu-sche, že? Takže, méně hysterie a více mozku...

Můj názor na svobodu slova

Uznávám svobodu slova, ale zdaleka ne v pojetí, v jakém je dnes zneužívána. Obvykle si lidé myslí, že svoboda slova znamená "že si každý může říkat co chce", ale takhle svoboda slova nikdy koncipována nebyla. Svoboda slova je "právo vyjádřit svůj názor a být za něj zodpovědný". To ale neznamená, že půjdeme do extrémů a budeme říkat, že celý svět ublížil chudáčkovi Hitlerovi v jeho svobodě přesvědčení, že Židi tady nemají co dělat (jo, to jsem fakt slyšel).

Každý za svoje názory musíme být zodpovědní.

No a ke svobodě slova musí jednoznačně patřit zákaz překrucování názorů médii, jak se jim to zrovna hodí. Třeba pokud někdo z předchozích odstavců napíše, že "Michal Rada obhajuje Hitlera", není to svoboda slova, ale je to idiot.

Můj názor na volby

Asi vás překvapím, ale jsem zastáncem povinných voleb. Nemyslím takovou tu povinnost jako za normalizace nebo před ní. Myslím princip, kdy každý člověk prostě "musí" přijít k volbám, a tam se svobodně rozhodne, jestli a koho bude volit. Dnes to ale není o svobodě volby, ale o neuvěřitelné hlouposti a lenosti lidí. "Já bych volila, ale to byl zrovna hezkej víkend a my chtěli jet na chatu", je jedna z nejstupidnějších odpovědí na otázku, proč někdo nevolí. Dokonce ani neuznávám odpověď, "vždyť sou tam stejně ty samý parchanti, tak to nemá cenu", ale ta má aspoň myšlenku a vyjadřuje názor...

Aktualizováno 20. února 2017 v 12:09