Консультпункт з питань розвитку науково-дослідницької компетентності

УВАГА!

Шановні колеги, просимо звертати увагу на те, що з моменту надання консультації (розміщення інформації на цій сторінці) могли відбутися зміни в нормативно-правовій базі щодо науково-дослідницької діяльності в закладах ЗСО, ДО та ПО.  

Чи є якісь курси з навчання вчителів писати статті?

Цьому питанню приділяєтья увага на навчальних заняттях у рамках курсів підвищення кваліфікації для різних категорій керівних і педагогічних працівників закладів освіти. Крім того, проводилися та плануються на цей рік навчально-методичні вебінари з означеної тематики. Освітяни області мають постійний доступ до консультаційних сервісів різних форматів та можуть отримати індивідуальну підтримку з боку фахівців у процесі написання ними наукових статей і тез. Крім того, на цьому вебсайті є рекомендації на допомогу педагогам, котрі бажають навчитися писати статті. З огляду на розвиток нормативно-правової бази на разі ведеться робота зі створення нового методичного посібника з означеної тематики.


Чи є обов’язковою наявність наукового керівника в особи, яка бажає публікувати наукові статті?

 

Наявність наукового керівника в автора статті не є обов’язковою. Водночас, звісно, консультація з науковцем може принести значну користь авторові майбутньої публікації.

Слід зауважити, що іноді організатори наукових конференцій можуть вимагати надати відомості про наукового керівника. Ця вимога зазначається в інформаційному листі.

 

 

Якщо я не збираюся писати дисертацію, чи маю я право писати й публікувати не методичні, а наукові статті?


Так, Ви маєте право публікувати наукові статті й викладати в них результати Ваших наукових розвідок. Бажаємо успіхів!

 

 

Коли я пишу певний матеріал, я сама доволі високо оцінюю його зміст. Але знаю, що роблю багато орфографічних помилок, пропускаю коми. Якщо я напишу статтю, хтось зверне на це увагу і виправить чи ні?


Зрозуміло, що в науковій статті на першому місці має стояти якість змісту. Водночас від автора вимагається й очікується певний рівень грамотності. При підготовці збірника статей до друку подані матеріали зазвичай редагуються, але часто обробка носить мінімальний характер – стосується лише оформлення статті (поля, шрифт тощо). У таких випадках на початку збірника можна побачити фразу «Статті публікуються в авторській редакції». Є й такі видання, матеріали яких проходять процедуру загального редагування й навіть коректури (виправляються всі помилки в орфографії, пунктуації тощо). Але існують видання, які не приймають до друку статті, що містять велику кількість помилок.

 

Я хотів би писати статті, але мене зупиняє думка про те, що їх будуть читати й критикувати. Я не можу написати краще за якогось науковця, отже, автоматично програю на тлі інших.


Коли автор публікує результати своєї праці, він виносить їх на розгляд наукового співтовариства. Інші дослідники можуть з ним погоджуватися або не погоджуватися, це природня ситуація. Часто статті викликають наукові дискусії, що є «поштовхом до пошуку істини».

 

Переглядаю багато статей педагогів і маю враження, що це просто реферати, тобто об’єднані в один твір уривки чужих статей. Хіба так можна?


Існують різні види статей, у тому числі й такі, що спрямовані на популяризацію праць певних дослідників, а також такі, що мають за мету показати, які науковці вивчають певне питання та які думки висловлюють. У таких статтях, зрозуміло, переважатимуть цитати з оригінальних текстів цих науковців. При цьому обов’язковим є посилання на твори, що цитуються.

Якщо ж Ви маєте на увазі, що в статті використані матеріали інших авторів без посилання на їхні праці, то в такому разі, напевно, йдеться про порушення норм академічної доброчесності.

 

 Як можна бути впевненим, що редакційна колегія збірника або журналу прийме мої ідеї та надрукує мою статтю?


Усе залежить від видання, в якому Ви плануєте опублікувати свою статтю. Якщо йдеться про збірники матеріалів наукових заходів (конференцій, круглих столів), то найчастіше до друку приймаються будь-які матеріали, оформлені згідно із зазначеними вимогами. Часто в збірниках пишеться, що за зміст статей несуть відповідальність автори публікацій і що редакційна колегія не завжди поділяє погляди авторів.