Моє дослідження курганів рідного краю

На сьогоднішній день в Магдалинівському районі нараховується близько 50 курганів. Мною дослідженно більшу їх половину. Ці могили датуються з IX-VIII ст.до н. е. і аж до часів Монгольської навали. Одними з найбільших курганів, досліджених мою, є : Могила Єфімовка, Могила Гостра, Могила Три брати, Курган Іва, Могила Московська, курган між селами Першотравенка та Тарасо-Шевченківка, курган біля сіл Кільчень та Очеретувате. В середньому висота кожного насипу дорівнює 2 метри. Найвищими є Могила Єфімовка та Могила Гостра, власна висота яких перевищує 4 метри.

Ці кургани належать давнім народам ,які колись заселяли територію нашого краю. Ними були: кіммерійці, скіфи, сармати, готи, гуни, печеніги, половці, давні слов'яни та, навіть, монголи.

На території Магдалинівського району сліди перебування кіммерійців знайдено біля сіл Олексадрівка, Ковпаківка, Личкове, Йосипівка. У цих похованнях знайдені залізні ножі (Личкове), келихи та кубкоподібні посудини.

У давніх скіфських курганах, в основному, знаходилась зброя та знаряддя воїнів, виробленні з заліза: списи, мечі, ножі, панцирні пластини обладунку, а також кончаки для стріл із бронзовими наконечниками.

Щодо сарматів, у нашому районі археологи знайшли і розкопали пам'ятки їх часу - кургани біля сіл Бузівка, Личкове, Котівка та Мар'ївка.

Сліди перебування слов'ян у нашому районі знайдено поблизу сіл Гупалівка, Краснопілля, Котівка, Личкове, Минівка , Йосипівка та Чернетчина. В часи Київської Русі наш край був південним кордоном розселення слов'ян. Вченими знайдено чимало слідів їхнього перебування на Магдалинівщині - це поселення та могильники, датовані ІХ-ХІІІ ст. - біля сіл Бузівка, Гупалівка, Котівка, Йосипівка.

Після всих цих народів на територію нашого району прийшли кочові племена гунів, готів та інших. Біля села Заплавка було знайдено поховання кочовика VIII ст., яке вчені розглядають як свідоцтво пересування через Приорілля племен булгар або, що найімовірніше, хозар. У цьому похованні було виявлено кістки коня та речі кінської упряжі, гострий меч довжиною 67 см., залізний ніж та інші речі.

У нашому краї залишилося багато слідів перебування тут печенізьких орд. Цікаві знахідки зроблені біля сіл Ковпаківка, Поливанівка, Котівка. Серед речей, знайдених у цих похованнях, зустрічаються бронзові дзеркальця, кінська упряж, кінські поховання, кераміка, шаблі.

Після печенігів, в XIІ ст. на нашу територію прийшли половці, яких в свою чергу витіснили монголо-татари в ХІІІ ст.. Археологи знайшли чимало поховань, що належать до золотоординського часу: біля сіл Бузівка, Жданівка, Котівка, Минівка.Особливу цікавість представляють собою знайдені у похованні поблизу села Минівка декілька монет Золотої Орди: три дирхеми Узбек-хана, який панував із 1313 до 1399 року та три - Навруз-хана, який володарював всього з 1359 до 1360 року.

Могила Єфімовка

Цей курган є одним з найбільших та найвищих в Магдалинівському районі. Його висота становить приблизно 4 м., а в діаметрі 16 м.. Як і більшість могильників такого типу біля нього знаходився так званий охоронний курган, який, нажаль, в чаші часи розорали фермери. На вершині Єфімовки, в часи УРСР, встановлено невеликий пам'ятний знак, на якому написано, що це об'єкт є пам'яткою археології та його пошкодження карається законом.

Могила Єршова

Могила Єршова знаходиться в лісосмузі між двох полів та в 2,6 км. від Магдалинівки. Вона, як і більшість курганів в нашому краї, не дуже висока, всього 2 м.. На її вершині колись знаходився геодезичний пункт, але зараз його там немає, так як його зрізали невідомі. Навколо нього знаходяться два сторожових пагорби, але, так як вони розташовані на території поля, вони розорані та ледь помітні.

Головна загроза для курганів у Магдалинівському районі

На мою думку, на сьогоднішній день найбільшою загрозою для курганів в Магдалинівському районі є фермери, які розорюють кургани заради декількох метрів землі і, в цю ж чергу, порушують закон, та "чорні" археологи, що розкопують могили заради наживи і роблять це ,звісно, без будь-яких дозволів від влади. Я вважаю, що сільські голови повинні слідкувати за цим та суворо карати порушників.