O Magazynie

Na jakiej zasadzie działa Magazyn Dobra?

Magazyn Dobra to sklep charytatywny prowadzony przez wolontariuszy Fundacji Magazyn Dobra. Nasz sklep działa na zasadzie przyjmowania darowizn i przekazywania zysku z ich sprzedaży organizacjom udzielającym bezpośredniej pomocy potrzebującym, które mają siedzibę na terenie Poznania i powiatu poznańskiego. Beneficjenta sklepu wybieramy raz na kwartał na naszym profilu facebookowym.

Poza działalnością pomocową, zależy nam na tym by Magazyn dawał drugie życie przedmiotom. Nie jest nam obca idea zero waste. W świecie pełnym przesytu, chcemy stawać się głosem sprzeciwu wobec nadmiernej konsumpcji. Robisz w domu minimalizm? Porządki wiosenne? Sprzątasz pokój po dzieciach, które 10 lat temu wyprowadziły się z domu? Zamiast wyrzucać niemodną pozytywkę na śmietnik - przynieś ją do nas. My damy jej drugie życie, a Twoje wnuki podziękują Ci, że chronisz planetę. Drugiej nie mamy...

Możesz czynić DOBRO na wiele sposobów!

  • Przekaż nam produkty niezniszczone (nowe i używane), które mogą się jeszcze komuś przydać. My je sprzedamy, a zysk, pozostały po opłaceniu kosztów, przekażemy beneficjentom Fundacji. Listę przedmiotów, które przyjmujemy sprawdzisz w zakładce Darczyńcy.
  • Kup przedmioty z oferty Magazynu Dobra. Może to być torebka vintage, książka ulubionego autora albo niespotykany obraz w sam raz do Twojego salonu. Cokolwiek wybierzesz uczynisz DOBRO, bo nasz zysk przekażemy ludziom w trudnej sytuacji życiowej.
  • Opowiedz o Magazynie innym. Wrzuć zdjęcie z Magazynu na swój profil Facebookowy. Prowadzisz drużynę harcerską, duszpasterstwo, koło zainteresowań? Opowiedz o nas, lub zaproś naszych wolontariuszy na spotkanie. Magazyn nie będzie istniał bez darczyńców - zarówno kupujących jak i ofiarujących dobra.
  • Prowadzisz drukarnię? Wydrukuj partię zakładek książkowych lub plakatów dla Magazynu Dobra.
  • Pomóż kontynuować działalność sklepu poprzez wsparcie finansowe Fundacji. Dzięki Tobie opłacimy czynsz za lokal i obsługę księgową. Nr konta Fundacji: 60 2530 0008 2022 1034 6755 0001
  • Zostań wolontariuszem Fundacji. Lubisz robić zdjęcia? Potrafisz napisać zachęcający opis? A może masz żyłkę handlowca? Powiedz w czym jesteś DOBRA/DOBRY i czyń z nami DOBRO.

To nie koniec Twoich możliwości!

Co kwartał będziemy wybierali beneficjenta, do którego trafią zyski ze sprzedaży prowadzonej przez kolejne 3 miesiące. Zgłoś organizację lub weź udział w głosowaniu na Facebooku!

Pamiętaj, że czynisz DOBRO dla swojej lokalnej społeczności - beneficjentem Magazynu Dobra może być wyłącznie organizacja działająca na terenie Poznania i powiatu poznańskiego.

Świetny pomysł! Kto to wymyślił?

Pomysłodawcami idei sklepów charytatywnych (ang. charity shops) są Brytyjczycy. Pierwszy taki sklep został założony już w XIX wieku. Dziś, w Wielkiej Brytanii można je znaleźć nawet w małych miasteczkach. Niektóre sklepy charytatywne w Wielkiej Brytanii mają tylko jeden lokal i tak jak Magazyn Dobra zajmują się wsparciem organizacji lokalnych. Inne, jak Oxfam, mają liczne oddziały w wielu miastach i zajmują się wsparciem inicjatyw globalnych.

Co łączy wszystkie sklepy charytatywne? Sposób działania. Sklepy charytatywne zajmują się sprzedażą przedmiotów przekazanych przez darczyńców, zaś ich prowadzeniem i obsługą zajmują się wolontariusze. Zasadą działania sklepu jest przekazanie całej zarobionej kwoty pieniędzy (po potrąceniu kosztów utrzymania) na cele statutowe.

Czy zatem Magazyn Dobra trafił do Poznania z Wielkiej Brytanii? Nie, Magazyn Dobra to Fundacja założona przez Polaków. Niemniej, inspiracja przyszła do nas dzięki odkryciu charity shops na Wyspach Brytyjskich.