Strategija poticanja čitanja

Osnovna škola Lučko

Vlada Republike Hrvatske je na prijedlog Ministarstva kulture i medija donijela odluku da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Jedna je to od mjera Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja (2017. – 2022.) koja pridonosi razvoju kulture čitanja.

Svaki učitelj može neprijeporno posvjedočiti da je čitanje veliki suvremeni metodički problem. Učenici slabo čitaju, ali nisu ni motivirani za čitanje koje se od antičkih vremena, grčkog filozofa i retoričara Aristotela te rimskog učitelja govorništva Kvintilijana, određuje kao glavni preduvjet uspješnoga učeničkog stjecanja znanja i razvijanja sposobnosti. Teškoće u čitanju očituju se ponajviše u nerazumijevanju teksta. 

Učitelji i znanstveni istraživači dotičnoga problema lako se usuglašuju oko uzroka takvoga stanja. Učenici ne vole čitati jer su naviknuti na lakšu komunikaciju sa suvremenim medijima: televizijom, filmom i internetskim sadržajima. Svjesni smo da je krajnje vrijeme za funkcionalnije motiviranje učenika koje bi trebalo osigurati značajna poboljšanja njihova čitanja, što se može smatrati nezaobilaznom zadaćom svakog učitelja.

Uključivanje različitih vrsta čitanja trebalo bi pripomoći u ostvarivanju odgojnih, obrazovnih i funkcionalnih zadaća tijekom nastavnog procesa. Unatoč bogatoj hrvatskoj i stranoj metodičkoj literaturi, potrebno je samostalno pronalaziti rješenja za aktualne velike probleme učeničke nezainteresiranosti za čitanje. Moderniji oblici poticanja učenika na sustavno čitanje omogućit će im bolje doživljavanje i razumijevanje teksta, što bi trebalo naposljetku pridonijeti boljem poznavanju hrvatskoga jezika, uspješnijem jezičnom izražavanju te svrhovitijem uključivanju medijske kulture u učeničku svakodnevnicu.

Čitanje je izniman metodički izazov u "internetskom dobu". Budući da smo svjedoci izrazito brzih promjena u tehnologiji, potrebno je istaknuti da su prošla vremena u kojima su bila funkcionalna metodička rješenja u višegodišnjim razdobljima. Gdje god nema znanstvenih istraživanja čitanja u kontinuitetu, bit će potrebna sustavna učiteljska nastojanja rješavanja najaktualnijih problema čitanja. Uspješno čitanje je iznimno važno za cjeloviti odgoj i obrazovanje učenika.

U našoj školi razvijena je svijest o potrebi usvajanja školske strategije za poticanje kvalitetnog čitanja. Odlučili smo pokrenuti projekt ‒ Godina čitanja 2021. u našoj školi ‒ kako bismo ostvarili tri strateška cilja Nacionalne strategije poticanja čitanja (2017. – 2022.):

1. uspostavljanje učinkovitoga društvenog okvira za podršku čitanju

2. razvoj čitalačke pismenosti i poticanje čitatelja na aktivno i kritičko čitanje

3. povećanje dostupnosti knjiga i drugih čitalačkih materijala.

Glavni je cilj našega projekta Godina čitanja 2021. u našoj školi suradnjom učenika, učitelja, profesora, stručnih suradnica, roditelja, školske knjižnice i ravnatelja promicati čitanje u našoj školi, poticati zanimanje učenika na istraživački, kritički i kreativni rad putem čitalačkih praksa, modernim metodama i uz multimedijski pristup. Zalažemo se za kulturu čitanja koju bi trebalo njegovati od prvoga razreda osnovne škole. Dobro organizirane i funkcionalne aktivnosti mogu i trebaju pridonijeti podizanju kulture čitanja na viši stupanj ‒ motivacijom učenika za čitanje i stvaranjem navike čitanja. Pružit ćemo mogućnost poticanja čitanja u svim školskim predmetima, ne samo u predmetu Hrvatski jezik, a time i provoditi usavršavanje učitelja i profesora da bi stekli znanja i vještine potrebne za poticanje čitanja.

CILJEVI I MJERE:

 

1. Uspostaviti učinkovit okvir za podršku čitanju

1.1. osigurati uvjete za provedbu i praćenje Strategije za poticanje čitanja u Osnovnoj školi Lučko i evaluaciju njezinih

       učinaka

1.2. uspostaviti sustav za distribuciju informacija

1.3. provesti projekt poticanja čitanja „Godina čitanja 2021. u našoj školi“

 

2. Razvijati čitalačku pismenost i poticati učenike na aktivno i kritičko čitanje

2.1. osmisliti i provoditi programe poticanja čitanja u školskoj dobi

2.2. poticati suradnju sudionika uključenih u čitalačke programe

 

3. Povećati dostupnost knjiga i drugih čitalačkih materijala

3.1. osigurati veću dostupnost knjige

PLANIRANE AKTIVNOSTI:

                     Zagreb, siječanj 2021.

mr. sc. Pavo Šimović, ravnatelj

dr. sc. Mila Pandžić, prof.


Strategija poticanja čitanja u Osnovnoj školi Lučko.pdf